Reklama

Wiadomości

Suwerenni technologicznie

Właściwa edukacja w obszarze cyfryzacji oraz zaufanie do polskich inżynierów i technologów – to główne wnioski z konferencji „Budowanie suwerenności technologicznej Polski”, która odbyła się w jasnogórskim Bastionie św. Barbary z inicjatywy Fundacji Instytut Mediów oraz Instytutu NIEDZIELA.

Niedziela Ogólnopolska 27/2023, str. 48-49

[ TEMATY ]

konferencja

Magdalena Pijewska/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patronat nad wydarzeniem objął abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski wskazał, że z suwerennością związane są takie wartości jak: pamięć narodowa, bezpieczeństwo i tożsamość. – Zadaniem każdego pokolenia jest nie utracić tożsamości oraz odpowiedzialności za dzisiaj i za to, co będzie w przyszłości – podkreślił.

Łańcuchy

W przemówieniu programowym koncepcje suwerenności technologicznej omówił Paweł Lewandowski, wiceminister cyfryzacji. Zauważył, że w obecnych realiach „nie jest możliwe zupełnie autarkiczne funkcjonowanie”. W jego ocenie, musimy się wpiąć w łańcuchy dostaw i wiedzy, ale jeżeli istotne fragmenty tych łańcuchów będą w Polsce, to będziemy mogli przy tym globalnym połączeniu zachować podmiotowość, a zatem i suwerenność. Lewandowski uznał, że dla utrzymania suwerenności ważne jest edukowanie ludzi, pokazywanie im zarówno dobrych, jak i złych stron rozwoju technologicznego. Prelegent powtórzył za prof. Andrzejem Zybertowiczem, że technoentuzjazm jest bardzo niebezpieczną ideologią, której nie możemy się łatwo poddawać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Początek drogi

W wypowiedzi wideo Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech i pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. transformacji cyfrowej, zwróciła uwagę, że osiągnięcie suwerenności technologicznej przez Polskę oznacza nie tylko korzystanie z najnowszych technologii, ale też możliwość ich tworzenia, rozwijania i wdrażania. – Daje nam to niezależność, samodzielność i większą kontrolę nad naszym własnym rozwojem – przekonywała. Orłowska zaznaczyła, że budowanie suwerenności technologicznej wymaga zaangażowania różnych sektorów społeczno-gospodarczych, inwestycji w badania naukowe, rozwój innowacji, edukację i kształcenie przyszłych specjalistów oraz otwartej i dynamicznej współpracy z sektorem prywatnym. – Polska branża IT i sektor start-upów stale się rozwijają, a polscy innowatorzy i przedsiębiorcy zdobywają uznanie na arenie międzynarodowej. Ale wiemy, że jesteśmy wciąż na początku tej drogi, pełni pasji i determinacji, aby pójść dalej – zapewniła.

Reklama

Chmura – dobra rzecz

Podczas panelu dyskusyjnego płk dr inż. Mariusz Chmielewski z Ministerstwa Obrony Narodowej, mówiąc o budowaniu cyfrowej odporności militarnej Polski, wskazał na rolę Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, które zabezpiecza teleinformatycznie siły zbrojne i MON. Nawiązując do sytuacji na Ukrainie, przyznał, że w niektórych sytuacjach przechowywanie pewnych danych w chmurze obliczeniowej to dobre rozwiązanie, ponieważ może to być ostatni bastion, który umożliwi ochronę tych danych. Dodał też, że powinniśmy przygotować państwo na ewentualność eksterytorialnego eksportowania danych do chmury.

Więcej niż podręcznik

Uczestnicy konferencji zastanawiali się również nad tym, jak zwiększyć nasz wpływ na kształtowanie lokalnego rynku specjalistów w branży IT. Swoim doświadczeniem podzielił się KGHM, który zainicjował program edukacyjny „Cyfrowa przyszłość Miedzi”. Jak wyjaśnił Adam Bugajczuk, zastępca dyrektora naczelnego Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji w KGHM, głównym celem programu było budowanie świadomości uczniów, że aby realizować się w obszarze IT, nie trzeba wyjeżdżać do dużych miast, ponieważ lokalne firmy również oferują bardzo duży potencjał rozwoju w tej dziedzinie. – Z rozmów z nauczycielami wynika, że program nauczania trochę nie przystaje do tego, gdzie dzisiaj jest świat – podkreślił jednak Bugajczuk.

Pułkownik Chmielewski przypomniał, że program „CYBER.MIL z klasą” przeprowadziło również wojsko. Jego celem było wykształcenie potencjalnych kandydatów, szczególnie do Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. – Musimy odejść od regulowanego nauczania tylko tego, co potrzeba, na rzecz podejścia konkursowego, gdzie młodzi ludzie się angażują i nie dostają ocen tylko za to, że „odbębnili” kolejny rozdział z podręcznika – zachęcał. Życzył również zaangażowanych i błyskotliwych nauczycieli, którzy będą w stanie wzbudzić u młodzieży ciekawość świata. – Wtedy będziemy mieli ludzi, którzy będą chcieli rozwiązywać problemy – stwierdził.

Reklama

Tradycja i nowoczesność

Dlaczego Poczta Polska jest ważnym elementem budowania suwerenności technologicznej Polski? – Stawiamy na polskich specjalistów w obszarze IT – oświadczył Michał Pariaszewski, zastępca dyrektora Biura Oferty Produktowej ds. Rozwoju Usług Tradycyjnych i Cyfrowych Poczty Polskiej. Akcentował także specyfikę działania spółki: połączenie działania w sferze analogowej, z której poczta nie zrezygnuje, i cyfryzacji. Pariaszewski zapewnił, że w usługach cyfrowych oferowanych przez Pocztę Polską duży nacisk kładziony jest na kwestię bezpieczeństwa. Wskazał także na e-doręczenia, w tym na cyfryzację przesyłek poleconych, jako przykład skorzystania z szansy, którą daje nowoczesna technologia.

Brak wiary i szacunku

W ocenie dr n. med. Herosa Davida Musiała, partnera Milagro Digital Risk Intelligence, nad Wisłą jest ogromne zapotrzebowanie na informatyków, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby Polscy informatycy zostali w ojczyźnie. Dodał on, że należy skupić się na edukacji cyfrowej z naciskiem na informatykę. Aby Polska była cyfrowo suwerenna, potrzebne jest zaufanie do polskich firm i przedsiębiorców, którego wciąż brakuje. Łukasz Hołubowski, członek Rady Nadzorczej mPay, ubolewał, że taka firma jak mPay, która działa od 20 lat i wytwarza polskie technologie, nie może świadczyć usług w stolicy Polski. – Warszawa woli inne dziwne firmy z zagranicy, które obsługują parkometry. Nie wiem dlaczego – przyznał.

Zdaniem Adama Bugajczuka, potrzebna jest większa współpraca uczelni ze start-upami. – Obszar współpracy ze światem nauki u nas nie funkcjonuje. Trzeba położyć nacisk na współpracę z przemysłem – apelował. Krzysztof Dyki, wiceprezes ComCERT, wyjaśnił, że suwerenne są kraje, które mają: zdolność i kulturę wytwarzania (która odbywa się we współpracy z rynkiem prywatnym), identyfikację i zarządzanie kapitałem intelektualnym oraz szacunek i zaufanie do własnych produktów. – Brakuje nam wiary i szacunku do produktów wytwarzanych w Polsce – podsumował.

Debatę poprowadził Maksymilian Wysocki, redaktor portalu wGospodarce.pl. Konferencja została zorganizowana dzięki wsparciu: Ministerstwa Cyfryzacji, KGHM Polska Miedź S.A., Poczty Polskiej S.A., mPay, ComCERT. Patronami medialnymi wydarzenia byli: Tygodnik Katolicki Niedziela, portal niedziela.pl, Radio Fiat i Radio Jasna Góra.

2023-06-26 16:09

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Szpital polowy – pierwsza pomoc dla wierzących” - konferencja w Stadnikach

[ TEMATY ]

konferencja

Archiwum o. Michała Legana

„Szpital polowy – pierwsza pomoc dla wierzących” – konferencja pod takim tytułem odbędzie się 7 maja w Stadnikach. Wydarzenie rozpocznie się od wystąpienia bp. Grzegorza Rysia „Szpital polowy wg papieża Franciszka”. O ewangelizacji „Szpitala polowego” będzie mówił ks. Artur Godnarski a o miłosierdziu w mediach – o. Michał Legan OSPPE.

Głos zabiorą także ks. Mirosław Tosza ze wspólnoty „Betlejem”, którą w Jaworznie tworzą osoby z doświadczeniem bezdomności, uzależnienia, rozbitego małżeństwa, utraty wolności i odrzucenia oraz o. Henryk Cisowski OFMCap., który w Krakowie kieruje Dziełem Pomocy św. Ojca Pio.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska w ONZ: aborcja nie jest drogą do zrównoważonego rozwoju

2024-04-30 15:02

[ TEMATY ]

aborcja

ONZ

Zgromadzenie Ogólne ONZ

Magdalena Pijewska

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wyraził na forum ONZ sprzeciw wobec międzynarodowych działań prowadzących do erozji szacunku dla świętości ludzkiego życia i niezbywalnej godności osoby ludzkiej. Abp Gabriele Caccia zabrał głos na sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, która odbyła się z okazji 30. Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych przypomniał, że trzy dekady temu zajęto się w Kairze pilnymi kwestiami związanymi z populacją i rozwojem, uznając kluczowe znaczenie zapewnienia dobrobytu jednostek i rodzin. Był to ważny kamień milowy w zrozumieniu relacji między populacją a rozwojem. Abp Caccia zauważył, że deklaracja przedstawiała ludzi nie jako przeszkodę w rozwoju, ale stawiała w centrum troskę o zrównoważony rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję