Reklama

Aspekty

Odpowiedzialność za wspólnotę

Działalność na rzecz parafii może być bardzo różnorodna, poczynając od moderowania wspólnot, przez pracę w kancelarii, a kończąc na pracach porządkowych. W to wszystko jest zaangażowana pani Eryka Madejek.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 29/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

Gorzów Wlkp.

Angelika Zamrzycka

Eryka Madejek jest w apostolacie Maryjnym od samego początku. To już 36 lat!

Eryka Madejek jest w apostolacie Maryjnym od samego początku. To już 36 lat!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kancelarii parafii katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim pani Eryka pracuje od września 2009 r. Ponadto przez wiele lat aż do bieżącego roku była przewodniczącą wspólnoty „Apostolatu Maryjnego” przy katedrze i moderatorką rejonu gorzowskiego. Ale to nie wszystkie funkcje, które pełni na rzecz swojej parafii.

– Ta kancelaria czekała na mnie. Wielokrotnie zachęcał mnie długoletni proboszcz katedry ks. Stanisław Garncarz, ale ja pracowałam zawodowo i nie mogłam podjąć tego zadania. Kiedy przeszedł na emeryturę, powiedział: „Nigdy nie pozwoliła mi się pani namówić” – wspomina Eryka. Jednak przyszedł czas, kiedy zgodziła się. Pewnego razu, kiedy modliła się w katedrze, niedługo po śmierci męża, podszedł do niej ówczesny proboszcz katedry ks. Zbigniew Samociak. – Aż się za głowę złapałam, kiedy zaprosił mnie na rozmowę, oferując posługę w kancelarii. Byłam wtedy w takim stanie, że sobie tego nie wyobrażałam – mówi pani Eryka. Choć miała obawy przed pracą kancelaryjną, to tylko dwa dni trwało wprowadzenie jej w zadania kancelaryjne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Do głównych obowiązków pani Eryki należy przyjmowanie intencji mszalnych, wystawianie świadectw chrztu i bierzmowania, opracowywanie zawiadomień o zawarciu sakramentu małżeństwa, prowadzenie podstawowych ksiąg parafialnych oraz duplikatów. Oczywiście wszystkie księgi prowadzi na bieżąco tak, że nawet duplikaty są aktualne. Praca w kancelarii to nie tylko wypisywanie dokumentów, ale to przede wszystkim kontakt z drugim człowiekiem. – Okazało się, że w mojej sytuacji życiowej wyjście do ludzi i podjęcie obowiązków było mobilizujące. Dziś w szczególny sposób dziękuję Bogu za tę propozycję – wyjaśnia pani Eryka.

Długoletnia posługa

Działalność pani Madejek w parafii katedralnej to nie tylko posługa w kancelarii, ale również wieloletnie przewodniczenie wspólnocie Apostolatu Maryjnego. Jest w tej grupie od samego początku i dobrze pamięta zawiązanie się Stowarzyszenia Cudownego Medalika przy katedrze. Ks. Teofil Herrmann, kapłan ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, w 1980 r. odnowił struktury wspólnoty szerzącej kult Matki Bożej od Cudownego Medalika. Był wykładowcą i rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Wskrzeszenia Apostolatu Maryjnego dokonał w 1980 r. – w 150. rocznicę objawień Matki Bożej w kaplicy Sióstr Miłosierdzia przy Rue du Bac w Paryżu. Od tego czasu ks. Teofil rozpoczął zakładanie wspólnot w diecezji.

– Do Gorzowa Wielkopolskiego ks. Herrmann dotarł 25 marca 1987 r. i podczas tzw. Niedzieli Maryjnej przedstawiał założenia i cele Apostolatu Maryjnego. Wtedy po raz pierwszy zobaczyłam ks. Teofila i mogłam poznać go od strony wielkiej pobożności maryjnej. Wyróżniał się ogromną miłością do Matki Bożej i tak ciekawie zaprezentował wspólnotę Apostolatu Maryjnego, że na pierwsze spotkanie zgłosiło się 67 osób – wspomina Eryka Madejek.

Trudne początki

Reklama

Na pierwszym spotkaniu był obecny sam założyciel ks. Herrmann i już wtedy ustanowił panią Erykę zastępcą przewodniczącej. Wskazał nowym członkom Apostolatu Maryjnego kierunek formacji, wręczył pismo formacyjne Apostoł Maryjny i podkreślił, że spotkania mają się odbywać każdego 27. dnia miesiąca, czyli w ten dzień, kiedy Maryja ukazała się św. Katarzynie. – Ks. Teofil podkreślił, że ten termin ma być od członków Apostolatu ofiarowany Maryi gorliwie i w pełnej pokorze. To znaczy, że nie może być tak, że raz ktoś przychodzi, a potem nie. To ma być dzień poświęcony Maryi – zaznacza.

Chociaż początki wspólnoty charakteryzowały się wielkim zrywem wiernych, to okazało się, że spotkania przebiegają w niezgodzie i osobistych pretensjach do siebie nawzajem. Po kilku miesiącach i po rezygnacji przewodniczącej ks. Herrmann przyszedł osobiście do pani Eryki i poprosił, żeby podjęła się moderowania spotkań Apostolatu – Powiedział, że jeżeli na spotkanie przyjdzie nawet tylko jedna czy dwie osoby, to i tak ma się odbyć – przypomina. Założyciel Apostolatu, w reakcji na początkowe wielkie zamieszanie we wspólnocie, wystosował apel, aby nie zachęcać do spotkań, ale zostawić to Maryi. Był przekonany, że Matka Boża oczyści nowe dzieło. – Na formację przyszło ledwie pięć, sześć osób, a reszta odpadła – mówi Eryka. Z biegiem czasu grupa rozrastała się, ale stopniowo. Liczba członków wzrosła do dwudziestu kilku osób.

Reklama

Z perspektywy czasu pani Madejek stwierdza, że wszystko potoczyło się tak, jak zapowiadał ks. Herrmann. Owocem modlitwy był powrót i przyłączenie się tych, którzy z serca podjęli formację w Apostolacie Maryjnym. W 2022 r. wspólnota świętowała jubileusz 35-lecia. Tyle samo lat Eryka Madejek pełniła funkcję przewodniczącej, wkładając serce w przygotowanie i prowadzenie spotkań oraz codzienną formację. Niedawno przekazała funkcję przewodniczącej następnej apostołce, ale nie zrezygnowała z uczestnictwa w spotkaniach. W ostatnich latach grono apostołów maryjnych nie jest liczne, ale oddane. Historia Apostolatu Maryjnego w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim pokazuje, że dynamika życia duchowego jest zmienna. Nie zawsze za liczbami idzie jakość. Nieraz przychodzi doświadczyć kryzysu, rozłamu, trudności, aby dzieło zostało oczyszczone i wypróbowane. Wtedy dopiero zaczyna wydawać owoce.

Czas podsumowań

We wrześniu 2022 r. Eryka Madejek otrzymała odznaczenie „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. W ten sposób zostają uhonorowane osoby, które szczególnie angażują się w posługę na rzecz Kościoła lokalnego. Pani Eryka otrzymała to diecezjalne wyróżnienie za długoletnią działalność w Apostolacie Maryjnym, będąc nie tylko przewodniczącą wspólnoty w parafii katedralnej, ale również moderatorką rejonu gorzowskiego.

Istotą duchowej siły w apostolskiej działalności jest Eucharystia. Wśród uczynków, które są polecane w formacji apostołów maryjnych, znajduje się uczestnictwo w codziennej Mszy św.. – Była to dla mnie największa trudność. Oczywista była dla mnie Msza św. w niedziele i święta. Ale codziennie? To wydawało mi się za wiele – dzieli się Eryka. – Kiedy przeżywałam ból rozstania z moim mężem, który odszedł do wieczności przed piętnastu laty, wtedy moja dusza otworzyła się na codzienną Eucharystię. Od tego czasu jestem codziennie na Mszy św. – mówi.

– W naszych hasłach formacyjnych znajdują się między innymi: „Maryja – Niewiastą Eucharystii” oraz „Eucharystia – owocem radości przeżywanej z Maryją”. W tych myślach zawiera się też moja duchowość – opowiada pani Madejek. Apostołowie maryjni mają zalecenia diecezjalne, żeby w czasie Mszy św. modlić się za kapłana celebrującego Najświętszą Ofiarę. Czynią to w cichej modlitwie przez akt strzelisty: „Panie, uświęć i umocnij tego kapłana. Maryjo, Matko Bożego pokoju, bądź przy nim”. – Wtedy otwiera się serce i dusza – stwierdza pani Eryka. – Nasz aktualny opiekun duchowy ks. Paweł Terzyk bardzo pięknie nas formuje. My możemy towarzyszyć mu naszą modlitwą – kończy.

2023-07-11 22:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hospicjum to dzieło Bożej miłości

[ TEMATY ]

Gorzów Wlkp.

Hospicjum św. Kamila

Kamil Krasowski

Bp Tadeusz Lityński sprawował Mszę św. dziękczynną za 30 lat gorzowskiego hospicjum

Bp Tadeusz Lityński sprawował Mszę św. dziękczynną za 30 lat gorzowskiego hospicjum

Najpierw była Msza św., a później uroczysta gala w Teatrze im. Juliusza Osterwy – tak gorzowskie Hospicjum św. Kamila świętowało dziś jubileusz 30-lecia swojej działalności.

- Hospicjum to dzieło Bożej miłości, dzieło samego Boga, realizowane przez ludzi, którzy również otworzyli się na tę miłość, aby ją dzielić z innymi. Bez Bożego błogosławieństwa i namaszczenia nie mogłoby ono przez tyle lat tak owocnie realizować swojej misji. Hospicjum dla pracowników, dla licznego grona wolontariuszy, darczyńców, ludzi dobrej woli było i jest wielką szkołą służby dla najsłabszych i cierpiących - mówił bp Tadeusz Lityński, podczas Mszy św. dziękczynnej za dar 30 lat gorzowskiego hospicjum, którą sprawował w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski.
CZYTAJ DALEJ

Nikt nie odchodził w taki sposób

Była sobota 2 kwietnia 2005 r. Świat zamarł. W ciszy. Szlochu. Modlitwie. Już wtedy wiedzieliśmy, czuliśmy, że po śmierci Jana Pawła II nic już nie będzie takie samo, że coś się na zawsze skończyło. Że uleciał kawałek także naszego życia

Okno papieskie na trzecim piętrze Pałacu Apostolskiego w Watykanie. To ono w dniach odchodzenia Ojca Świętego stało się najbardziej znanym punktem na świecie. Pokazywały je kamery telewizyjne wszystkich krajów na wszystkich kontynentach. Wpatrywały się w nie tłumy ludzi zgromadzonych na Placu św. Piotra.
CZYTAJ DALEJ

Miejsca Nadziei w Kościele Łódzkim - łódzkie Oratorium Sióstr Salezjanek

2025-04-02 13:05

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Z inicjatywy zgromadzeń zakonnych, działających na terenie archidiecezji łódzkiej, zrodził się projekt zatytułowany "Miejsca Nadziei w Kościele Łódzkim". Będzie to seria krótkich filmów - ukazujących się co miesiąc - opowiadających o dziełach prowadzonych przez zgromadzenia zakonne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję