Reklama

Niedziela Kielecka

Muzycznie o Mistrzu Wincentym

Jakie wydarzenia liturgiczne, duszpasterskie, naukowe, artystyczne czy muzyczne mają miejsce w Jędrzejowie i diecezji kieleckiej w ramach Roku bł. Wincentego Kadłubka?

Niedziela kielecka 31/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Jędrzejów

T.D.

Muzyczna Perła o bł. Kadłubku

Muzyczna Perła o bł. Kadłubku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej dedykowany Mistrzowi Wincentemu po raz XXIX gromadzi od 1 lipca w archiopactwie cysterskim melomanów z całej Polski. Oklaskiwani są soliści i kameraliści oraz zespoły, m.in. Alicja Węgorzewska, Olga Bończyk, Georgij Agratina, Robert Grudzień, a także Zespół Lumen i Jędrzejowski Chór Miejski.

Cykl muzycznych wydarzeń rozpoczęła „Missa Joannis Pauli Secundi”, w wykonaniu: Jędrzejowski Chór Miejski, Robert Grudzień, organy, Alicja Gaweł-Kramarz (dyrygent). W lipcu była także muzyka polska i ukraińska oraz „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego. A 27 sierpnia – finał festiwalu (więcej: „Polecamy”).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Udane Teatrum

„Perła. Teatrum o Mistrzu Wincentym” widowisko pod tym tytułem zostało zaprezentowane w noc świętojańską na błoniach w archiopactwie cystersów z udziałem ok. setki artystów. Teksty przygotował Ireneusz Ślusarczyk, reżyser spektaklu. W roli solistów wystąpili: Ewa Gawęda-Pociejowska, Małgorzata Piszczek, Barabara Sipa. W postać brata Bonawentury od Trójcy Przenajświętszej wcielił się popularny kielecki aktor Mirosław Bieliński.

Reklama

Ponadto w spektaklu wystąpiło kilkudziesięciu aktorów związanych z pracownią teatralną Centrum Kultury w Jędrzejowie, tancerki z Zespołów Tanecznych Parada Centrum Kultury oraz aktorzy scen kieleckich i śląskich, soliści-wokaliści, Jędrzejowski Chór Miejski, Mała Akademia Śpiewu, Jędrzejowska Historyczna Grupa Rekonstrukcyjna i inni.

Celebrują rocznicę

U jędrzejowskich cystersów – od 8 marca br., czyli od rocznicowej daty, w której biskup mnich zakończył życie, odbywa się wiele spotkań jemu poświęconych. Raz w miesiącu na nocnym czuwaniu gromadzą się wierni z kolejnych dekanatów i korzystają z ciekawego projektu duszpasterskiego, z adoracją przy relikwiach, z Mszą św., czuwaniem, konferencjami. Dla poszczególnych parafii z całej Polski udzielane były także relikwie błogosławionego. Odbyła się również kilkudniowa piesza pielgrzymka z Krakowa do Jędrzejowa, szlakiem, którym bp Kadłubek, po rezygnacji z biskupstwa i decyzji o wstąpieniu do konwentu cystersów, przywędrował pieszo i boso do Brzeźnicy (dzisiaj Jędrzejowa)

Ojcowie cystersi przewidują także wydarzenia towarzyszące, jak: koncerty z muzyką gregoriańską, wystawa o bł. Wincentym i konferencja naukowa.

Biskup Kadłubek – a od czasu przybycia do Jędrzejowa także mnich cysterski – był największym autorytetem swoich czasów i takim pozostał przez następne stulecia. Do jego grobu w klasztorze pielgrzymowali królowie i książęta, dlatego kościół i klasztor stały się jednym z najważniejszych centrów polskiego życia patriotycznego.

2023-07-25 13:19

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solenne uczczenie Mistrza Wincentego

Niedziela kielecka 39/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Jędrzejów

T.D.

W kościele cysterskim modlili się czciciele bł. W. Kadłubka

W kościele cysterskim modlili się czciciele bł. W. Kadłubka

Ostatnie dni sierpnia w archiopactwie cystersów w Jędrzejowie koncentrowały się wokół postaci najdostojniejszego mnicha konwentu jędrzejowskiego, żyjącego osiem wieków temu bł. Wincentego Kadłubka, biskupa i cystersa, „męża nauką i cnotą znakomitego”.

Obchody sierpniowego Odpustu Wincentiańskiego miały charakter szczególnie uroczysty z powodu 800. rocznicy śmierci Mistrza Wincentego i Roku bł. Wincentego Kadłubka w diecezji kieleckiej, ogłoszonego listem bp. Jana Piotrowskiego.
CZYTAJ DALEJ

Indie: Wtargnęli do katolickiej misji i zagrozili misjonarzom: „Macie siedem dni na opuszczenie tego miejsca"

2026-08-05 12:49

[ TEMATY ]

Indie

Adobe Stock

Grupa osób powiązanych z hinduistyczną organizacją Vishwa Hindu Parishad (VHP) wtargnęła do katolickiej misji klaretynów w Nazat w indyjskim stanie Bengal Zachodni, grożąc proboszczowi i żądając opuszczenia placówki w ciągu siedmiu dni. Sprawę zgłoszono policji, jednak – według przedstawicieli lokalnego Kościoła i organizacji chrześcijańskich – reakcja władz była dotąd niewystarczająca.

Do incydentu doszło 1 sierpnia w kościele św. Antoniego Marii Klareta w Nazat, w okręgu North 24 Parganas. Na czele grupy miał stać mężczyzna w szafranowym stroju, przedstawiający się jako członek Hindu Parishad (VHP), organizacji powiązanej z hinduskim nacjonalizmem. Napastnicy oskarżyli misjonarzy o rzekome „przymusowe nawracanie” oraz niewłaściwe korzystanie z zagranicznych funduszy.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych. Rozmawiano o wizycie Leona XIV w Polsce

2026-08-05 15:33

BP KEP

Spotkanie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z Ministrem Spraw Zagranicznych

Spotkanie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z Ministrem Spraw Zagranicznych

Wicepremier Radosław Sikorski 5 sierpnia 2026 roku spotkał się z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupem metropolitą gdańskim Tadeuszem Wojdą SAC. Rozmowy dotyczyły rozpoczęcia przygotowań do pierwszej pielgrzymki papieża Leona XIV do Polski.

Wizyta papieska to wydarzenie, które będzie realizowane wspólnie przez stronę rządową i kościelną. Formalne zaproszenia do Polski zostały przekazane papieżowi Leonowi XIV zarówno przez stronę państwową – w imieniu Rzeczypospolitej przez prezydentów Andrzeja Dudę i Karola Nawrockiego oraz premiera Donalda Tuska, jak i kościelną, reprezentowaną przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję