Po raz 25. zostały zorganizowane Krakowskie Spotkania Artystyczne Gaudium. Finałowy koncert laureatów zgromadził w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie uczestników zmagań artystycznych tegorocznej edycji. Organizatorem spotkań i koncertu jest Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes.
Konkursy
Witając zebranych na koncercie, prezes stowarzyszenia Tadeusz Skiba przypomniał, że te spotkania są organizowane od 25 lat, jednak projekt zrodził się znacznie wcześniej. Wspominał: – Ponad 40 lat temu w pomieszczeniach Domu Pomocy Społecznej w Pcimiu odbywały się spotkania artystyczne, w czasie których mieszkańcy DPS-ów prezentowali swój dorobek artystyczny, terapeutyczny. Tadeusz Skiba dodał, że z czasem cykliczne wydarzenie przybrało charakter konkursu. Aktualnie są to konkursy plastyczne, taneczne i sceniczne. Podkreślił wsparcie m.in. małopolskiego oddziału PFRON, Urzędu Miasta Krakowa, sponsorów i wolontariuszy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowych, środowiskowych domów i samopomocy w Centrum Aktywności Społecznej oraz innych ośrodków bardzo chętnie zgłaszają swój udział w Krakowskich Spotkaniach Artystycznych, ponieważ chcą się podzielić z szerszym gronem społeczeństwa tym wszystkim, co im w duszy gra – zaznaczył prezes Skiba i dodał, że ideą przewodnią spotkań są słowa św. Brata Alberta Chmielowskiego: „Istotą sztuki jest dusza wyrażająca się w stylu”.
Stałym punktem koncertu jest wręczenie nagrody postaci Gaudium. – Tytuł ten jest przyznawany przez zarząd Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes ludziom szczególnie zaangażowanym w działalność na rzecz środowiska w zakresie szeroko rozumianej pomocy społecznej – wyjaśniła dyrektor Jolanta Janus i przybliżyła sylwetkę Bogumiły Drabik, która została wyróżniona i doceniona m.in. za wieloletnią i bardzo różnorodną pomoc osobom niepełnoprawnym.
Rozwijanie talentów
Uczestniczący w wydarzeniu – osoby z niepełnosprawnościami oraz mieszkańcy DPS-ów z kilku województw Polski południowej w sposób szczególny przeżywali czas wręczania nagród i wyróżnień. Bardzo ich cieszyło prezentowanie prac, zdjęć oraz fragmentów nagranych spektakli. – Zobacz, zobacz, teraz ty będziesz – mówił do siedzącej obok koleżanki uśmiechnięty mężczyzna. A w chwili, kiedy się dostrzegli na ekranie, przytulili się do siebie, po czym z zapałem bili brawo (wykaz nagrodzonych i wyróżnionych osób oraz grup znajduje się na: www.gaudiumetspes.pl). – Ktoś powiedział kiedyś, że talentów nie wolno marnować. Jesteście tymi ludźmi, którzy talentu nie zmarnowali i okazali je światu – przekonywała zebranych red. Ewa Owsiany, reprezentująca jurorów konkursu scenicznego
W ramach tegorocznych spotkań na scenie wystąpiło 613 osób! Dużą rolę w tym projekcie odgrywają pracownicy, terapeuci, opiekunowie, którzy pomagają poprzez naukę i asystę osobom z niepełnosprawnościami. Do uczestniczących w spotkaniach i do ich organizatorów list okolicznościowy skierował wiceprzewodniczący Rady MK. Artur Buszek podziękował za pracę na rzecz uczestniczących w projekcie osób, które: „...mają w sobie na tyle determinacji i siły, by zmieniać otaczający świat, jak też pokazywać innym ludziom, że mają marzenia i chęci do tego, by je zrealizować”. I podkreślił: „Działalność państwa stowarzyszenia mocno ich w tym utwierdza, ciągle motywuje i dodaje skrzydeł...”.