Reklama

Niedziela Częstochowska

Parafia zaangażowanych ludzi

W parafii bardzo ważne są relacje duszpasterza z wiernymi – podkreśla ks. Piotra Mizera, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Porębie k. Zawiercia. Okazją do spotkania z parafią była akcja „Niedziela z Niedzielą”.

Niedziela częstochowska 50/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Zawiercie

Ks. Jarosław Grabowski

Dzieci też mogą angażować się w liturgię

Dzieci też mogą angażować się  w liturgię

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dużą siłą parafii są działające w niej wspólnoty. Taką grupą zaangażowaną w życie parafii jest Krąg Biblijny, którego spotkania odbywają się w każdy piątek. – Kocham Pismo Święte. Wraz z innymi chcę poznawać słowo Boże i żyć nim. W spotkaniach uczestniczy wikariusz ks. Marek. Korzystamy z komentarzy, także tych zamieszczonych w Niedzieli – mówi Marek Kiciński.

Na pytanie, co to znaczy żyć Biblią, odpowiada, że życie nią nie jest proste, ale kiedy człowiek rozkocha się w słowie Bożym, to zobaczy, ile jest w nim mądrości. – Biblia to najmądrzejsza księga świata – podkreśla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei dla p. Ryszarda, inicjatora Kręgu Biblijnego, ważne jest to, aby w życiu mieć kręgosłup moralny. – Bardzo potrzebujemy formacji. Trzeba poznać Biblię, aby nią żyć. To jest trochę tak, że nie wystarczy przeczytać instrukcję, aby jeździć samochodem. Trzeba praktykować – przekonuje.

Budowanie relacji

Ksiądz proboszcz Piotr Mizera w rozmowie z redaktorem naczelnym Tygodnika Katolickiego Niedziela ks. Jarosławem Grabowskim, na pytanie, na ile jeszcze można i da się zaangażować ludzi świeckich w dobie tak totalnej krytyki Kościoła, odpowiada: – Dzisiaj w Kościele pojawia się kwestia budowania relacji między duszpasterzami a wiernymi. Relacje buduje się w parafii z konkretnymi ludźmi, którzy chętnie uczestniczą w życiu wspólnoty. Trzeba też jednak próbować odszukać ludzi, którzy z różnych względów są poza wspólnotą parafii.

Jego zdaniem, tzw. stare metody ograniczały te możliwości tylko do grupy tych, którzy byli w Kościele. – Dzisiaj otwarcie na media w Kościele pozwala mówić o Jezusie Chrystusie w różnych miejscach i różnych sytuacjach życiowych ludzi. Potrzebne jest duszpasterstwo indywidualne. Zbiorowa i masowa religijność jest pewnym reliktem przeszłości. Widać to również w statystykach prowadzonych regularnie – zaznacza ksiądz proboszcz.

– Ważną rolę w parafii odgrywają dzisiaj małe grupy. A pandemia COVID-19 wymiotła nam pewne grupy z Kościoła. W naszej parafii taką siłą jest Krąg Biblijny oraz grupa wiernych regularnie adorująca Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Ważną rolę ogrywają rodzice, którym powinno zależeć na tym, aby być w Kościele. Jest też jakaś przepaść pokoleniowa, bo zdarza się, że dziadkom zależy na wychowaniu religijnym wnuka, a jego rodzicom już nie – podkreśla ks. Mizera.

Reklama

Ksiądz Marek Leszczyk, wikariusz, dostrzega plusy w relacji z księdzem proboszczem i z parafianami. – Udaje nam się pięknie współpracować i działać na chwałę Pana Boga. Oczywiście, trudniej jest w relacjach z wiernymi, którzy są okazjonalnie w kościele albo tylko mieszkają na terenie parafii. Staramy się być życzliwi dla wszystkich, aby i oni mogli mieć w sercu właściwy obraz Kościoła – wyjaśnia.

– Priorytetem dla mnie jest oczywiście sprawowanie sakramentów świętych i głoszenie słowa Bożego. Bardzo ważne są też grupy, jak chociażby ministranci i Krąg Biblijny. Istotna jest dla mnie formacja ministrantów, żeby rozumieli liturgię tak, by uczestniczenie w niej było dla nich radością, a nie przymusem. Na pewno też najważniejszym wyzwaniem jest obecność dzieci w Kościele – przyznaje ks. Marek.

Rodzice i dzieci

Igor ma 8 lat. Na pytanie, dlaczego przychodzi na godz. 8 rano na Mszę św., odpowiada krótko: – Bo kocham Pana Boga. Olek, również 8-latek, lubi chodzić do kościoła i jak sam mówi, uwielbia śpiewać. Chciałby kiedyś należeć do chóru.

W rozmowie z nami mama 14-latka podkreśla, że ważne jest wychowanie religijne dzieci. – Wpływa ono na zachowanie dzieci. Są one grzeczniejsze, milsze i tak po prostu bardziej szczere – zauważa.

Rodzice Gabrysi i Bartka opowiadają nam o wychowaniu religijnym swoich dzieci. – Msza św. w niedzielę dopełnia cały tydzień i zaczyna nowy – mówi tata Mirosław Tomik. – Nie mamy problemu z religijnym wychowaniem naszych dzieci. Staramy się robić wszystko, żeby świat nie odciągnął ich od wiary – dodaje mama Sylwia.

Reklama

Ponadto p. Mirosław zaznacza, że w wychowaniu dzieci trzeba przejść przez różne problemy. – Czasem spotykamy się ze stwierdzeniami: po co nam chodzenie do kościoła, ale my się tym nie przejmujemy. Chcemy krzewić wiarę w naszej rodzinie i nie poddajemy się dzisiejszym trendom i opiniom. Zwłaszcza że w naszych czasach mocny jest świat cyfrowy. I trzeba w tym świecie być rozsądnymi. Jeśli nie ze wszystkim sobie radzimy, to mamy do dyspozycji konfesjonał, pisma katolickie – stwierdza.

Zaangażowanie w parafii

Parafia jest rozśpiewana, a przyczynia się do tego pasja do muzyki i śpiewu ks. Piotra. Pan Robert, organista, zauważa, że bardzo różne jest podejście ludzi, choćby w miejscu jego pracy, do faktu, że pracuje również w Kościele. – Jest jakaś grupa, która czyta to, co jest napisane na Facebooku, i trudno z nimi rozmawiać. Chociaż staram się opowiadać o mojej pracy dla Kościoła. Są w tej grupie ludzie, którzy sami odcięli się od korzeni, podobnie ich dzieci – dzieli się z nami p. Robert.

Jeśli chodzi o parafię, to podkreśla, że wspólny śpiew, wspólna modlitwa ma swoją siłę. – To są duże przeżycia duchowe – zaznacza. Przyznaje z uśmiechem, że znawstwo księdza proboszcza w dziedzinie muzyki przyprawia go o drżenie rąk.

Pani Halina, która pracuje na plebanii, wyznaje, że z kapłanami współpracuje się bardzo dobrze. Sama często broni księży. – Dla mnie ważne są wiara i pomaganie kapłanom – przekonuje.

Marek Kuśmierski jest katechetą od 32 lat. Na pytanie, jak to robić, by być skutecznym i przekonującym katechetą, odpowiada, że trzeba mieć przede wszystkim dobry kontakt z młodzieżą. Ponadto ważne jest też to, by dzielić się tym, w co się głęboko wierzy.

Marcel jest ministrantem od roku. – Bycie ministrantem dla mnie jest umocnieniem wiary – przyznaje. Na pytanie, czy więcej czasu spędza przy komputerze, czy przy ołtarzu, zdecydowanie odpowiada, że nie przesiaduje dużo przy komputerze.

Reklama

Dla Olgi Borówki wiara jest czymś naturalnym. – Jestem mamą syna niepełnosprawnego i otrzymałam kiedyś pomoc od Kościoła, od ks. prał. Andrzeja Michalaka. Członkowie Akcji Katolickiej pomagali mi w ćwiczeniach z synem. Wtedy też moja wiara się umocniła. Teraz sama chętnie angażuję się w pomoc innym – dzieli się swoim świadectwem.

Parafię św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Porębie erygował 13 marca 1908 r. ks. Franciszek Brudzyński, administrator diecezji kieleckiej, wyłączając jej teren z parafii Ciągowice.

2023-12-05 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mój Przyjaciel Jezus

Niedziela częstochowska 25/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Zawiercie

Agata Kowalska/Niedziela

Dzięki takim spotkaniom dzieci mogą poczuć, że Kościół to wspólnota

Dzięki takim spotkaniom dzieci mogą poczuć, że Kościół to wspólnota

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu tętniła życiem. Dzieci wraz z rodzicami miały okazję do dziękczynienia za dar Pierwszej Komunii św.

Mam to szczęście, że mogę pracować z dziećmi na co dzień, zarówno podczas przygotowań do przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii św., jak też prowadząc scholkę, przez coniedzielne Eucharystie. Dostrzegam w tych małych osobach wielkie serca, ich dziecięcą radość – mówi Niedzieli wikariusz zawierciańskiej bazyliki ks. Adam Dróżdż. Kapłan podkreśla, jak ważne jest to, żeby dzieci zobaczyły Kościół, który się modli, Kościół, przez który widać, jakim szczęściem jest spotkanie z Panem Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Papież: nie brakuje psów i kotów, ale nie mamy dzieci

2024-05-10 12:51

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Jakiej przyszłości możemy się spodziewać, skoro największy dochód przynosi dziś przemysł zbrojeniowy i antykoncepcja? - powiedział Papież na stanach generalnych o dzietności we Włoszech. Jak przypomniał, kiedyś wydawało się, iż problemem naszego świata jest zbyt wysoka liczba dzieci. Tymczasem prawdziwy problem stanowi nasz egoizm. Gromadzimy coraz więcej rzeczy, nie brakuje psów i kotów, ale nie ma mamy dzieci, nie mamy przyszłości - dodał Franciszek.

Stany generalne o dzietności to doroczne forum organizowane przez włoskie środowiska rodzinne w celu szukania sposobów na przełamanie kryzysu demograficznego we Włoszech. Bierze w nich udział również Papież.

CZYTAJ DALEJ

Kielce/ Strażacy opanowali pożar DPS; do szpitali trafiło 17 pensjonariuszy

2024-05-10 19:58

[ TEMATY ]

pożar

straż pożarna

Kielce

DPS

PAP/Piotr Polak

Ewakuacja 39 osób z domu pomocy społecznej w Kielcach, 10 bm. gdzie doszło do pożaru.

Ewakuacja 39 osób z domu pomocy społecznej w Kielcach, 10 bm. gdzie doszło do pożaru.

Strażacy opanowali pożar domu pomocy społecznej przy ulicy Tobruckiej w Kielcach; do szpitali trafiło łącznie 17 pensjonariuszy – przekazał st. kpt. Marcin Bajur, oficer prasowy świętokrzyskiej straży pożarnej.

Do pożaru domu pomocy społecznej doszło w piątek około godziny 17. Z budynku ewakuowano 39 pensjonariuszy oraz cztery osoby z personelu. Do ewakuacji jednej osoby, która nie mogła poruszać się o własnych siłach i znajdowała się w najwyższej kondygnacji budynku, strażacy użyli drabiny mechanicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję