Reklama

Aspekty

Z miłości do Boga i człowieka

W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie trwa peregrynacja ikony św. Weroniki Giuliani. To jeden z etapów przygotowań do obchodów 300. rocznicy śmierci świętej, której sanktuarium znajduje się na terenie parafii.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 50/2023, str. I

[ TEMATY ]

Gorzów Wielkopolski

Elżbieta Zjawin

Peregrynacja rozpoczęła się uroczystą Mszą św.

Peregrynacja rozpoczęła się uroczystą Mszą św.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta Weronika modliła się w intencji ludzi zagubionych duchowo. Podczas rozmów z parafianami i księżmi zauważyłem, że wiele osób zmaga się z sytuacją, kiedy ich bliscy oddalają się od Boga. Stąd pomysł na peregrynację. Chętne osoby mogą zabrać ikonę św. Weroniki do domu i przed jej wizerunkiem modlić się za bliskich i wszystkich ludzi pogubionych na drogach wiary – wyjaśnia proboszcz ks. Tomasz Sałatka.

Każdego wieczoru ikona wędruje do kolejnego domu, według stworzonej wcześniej listy. Wierni korzystają z modlitewnika stworzonego przez śp. ks. Romana Harmacińskiego, który zakorzenił w Gorzowie kult św. Weroniki Giuliani.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Peregrynująca ikona jest tryptykiem. – W historii istniało coś takiego, jak tryptyk podróżny, zamykany, który ludzie wozili ze sobą, by się modlić. Pomyślałem, że to będzie dobra, wygodna forma przenoszenia ikony, poza tym łatwiej ją wtedy ustawić w domu. Tryptyk wyrzeźbił pan Stanisław Tomaszewski, a namalowała go pani Ewa Szlempo. W centrum jest św. Weronika, po jednej stronie jest krzyż, a pod drugiej Anioł Stróż, który towarzyszył jej często przy objawieniach – opowiada ks. Tomasz. – Zamknięty tryptyk ma 30 cm szerokości, po rozłożeniu ok. 60, a wysoki jest na 50 cm.

Peregrynacja zakończy się 20 grudnia. – Na razie chciałbym, żeby charyzmat św. Weroniki ożywił się w parafii. W przyszłym roku planujemy peregrynację ikony w dekanacie, a później w całym Gorzowie – mówi proboszcz.

Sanktuarium św. Weroniki Giuliani w Gorzowie istnieje od 1997 r., a inicjatorem jego powstania był ówczesny proboszcz parafii NMP Królowej Polski ks. Roman Harmaciński. Sanktuarium mieści się w kaplicy dobudowanej podczas rozbudowy parafialnej świątyni. Znajdują się tu relikwie świętej: cząstka jej serca. – W piątki o godz. 8 mamy Mszę św., w pierwsze piątki miesiąca o godz. 15 jest Msza św. w intencji osób zagubionych duchowo. Od niedawna mamy jeszcze Drogę Krzyżową w pierwsze piątki o godz. 18, w takim charyzmacie weronikowym, tzn. można z domu przynieść własny krzyż: ona też tak robiła z siostrami, w ramach pokuty i ekspiacji. Podejmowała różne takie działania dla miłości Pana Boga i człowieka. Miłość była dla niej zawsze najważniejsza w jej charyzmacie cierpienia i męki Pańskiej – tłumaczy ks. Tomasz.

2023-12-05 13:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważać miłość Chrystusa na kalwaryjskich drogach

Tegoroczne hasło nabożeństwa brzmiało: „Bezinteresowny dar – Agape”. Pątnicy już po raz 23. przemierzyli drogę kalwarii w Rokitnie, rozważając mękę Chrystusa.

W tym roku rozważania prowadzili członkowie Ruchu Światło-Życie, ponieważ nabożeństwo kalwarii zostało włączone w obchody 50-lecia Ruchu w naszej diecezji. Nabożeństwo rozpoczęło się w bazylice rokitniańskiej Godziną Miłosierdzia, po której została odprawiona Msza św. Przewodniczył jej moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie ks. Dariusz Korolik w koncelebrze z ks. kustoszem Marcinem Kliszczem i kapłanami związanymi z Oazą. Następnie wierni zostali dowiezieni do pierwszej stacji kalwarii – „Wieczernik”, przy której rozpoczęła się wędrówka połączona z modlitwą i rozważaniami męki Pańskiej. Zapraszamy do obejrzenia bogatej dwuczęściowej galerii z tego wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ

Kogo w mojej codzienności słucham, kto jest moim przewodnikiem?

[ TEMATY ]

Ewangelia

maj

rozważanie

ks. Mariusz Słupczyński

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii J 10,27-30

Czytania liturgiczne na 11 maja 2025;
CZYTAJ DALEJ

Polscy piłkarze ręczni awansowali na mistrzostwa Europy

2025-05-11 20:22

[ TEMATY ]

sport

PAP/Lech Muszyński

Reprezentacje Polski, Portugalii i Rumunii wywalczyły awans z grupy B eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. Biało-czerwoni w ostatnim meczu kwalifikacji pokonali Rumunów 30:29, dzięki czemu zapewnili sobie występ w czempionacie Starego Kontynentu.

Do turnieju finałowego, który w styczniu 2026 roku wspólnie zorganizują Dania, Norwegia i Szwecja, awansowały po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy oraz cztery z trzecich miejsc z najlepszym bilansem.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję