Z wdzięczności za pontyfikat
W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II w całej Polsce sprawowane były liturgie i czuwania modlitewne oraz organizowane papieskie marsze. Były one wyrazem wdzięczności za pontyfikat, zachętą do powrotu do papieskiego nauczania oraz odpowiedzią na ataki części mediów na Jana Pawła II. W największym takim zgromadzeniu – Narodowym Marszu Papieskim w Warszawie – przeszło kilkadziesiąt tysięcy osób. – Chcemy dać świadectwo naszej ufności wobec św. Jana Pawła II – tłumaczyli organizatorzy marszu Papieskiego, który 2 kwietnia przeszedł ulicami stolicy. Miała to być także odpowiedź na ataki medialne i manipulacje, które były wysuwane pod adresem papieża. Jeden z nich, reportaż Ekke Overbeeka i Marcina Gutowskiego – był oparty na wątłych przesłankach, kruchych dowodach, manipulacjach oraz braku weryfikacji źródeł i ahistoryczności. Pedofilia wśród duchownych domaga się wyplenienia, ale prawdziwą tragedię wykorzystuje się do tego, aby uderzyć w Jana Pawła II – mówili dziennikarze, historycy i autorzy książek o Janie Pawle II podczas specjalnej konferencji prasowej.
Reklama
Po atakach na św. Jana Pawła II warszawskie środowisko Teologii Politycznej nagrało serię wykładów, na których wybitnie znawcy papieskiego nauczania omawiają wszystkie encykliki świętego papieża z Polski. Filmy można obejrzeć w serwisie You Tube. Z kolei wilanowskie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego udostępniło w portalu zbioryspołeczne.pl archiwum „Mój profesor Wojtyła”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pamięć uczy
Z okazji 50-lecia działalności misyjnej pallotynów w Rwandzie zorganizowano w Ząbkach konferencję misjologiczna. Ks. Jan Oleszko SAC, sekretarz ds. Misji Prowincji Chrystusa Króla, zwrócił uwagę, że 1973 r. jest wspominany jako rok, w którym z Polski wyruszyła „pierwsza karawana do Rwandy”. W sumie 10 pallotynów. – Nieco później, bo w 1982 r., misjonarze pallotyńscy rozpoczęli działalność w sąsiednim Zairze (dziś Kongo). Do Brazylii pierwsi pallotyni dotarli już 5 kwietnia 1973 r. – przypomniał. – Pielęgnujemy tę pamięć, bo ona uczy nas wrażliwości. Bo na wyuczonej i lepszej wrażliwości buduje się lepsze jutro. Nie ma innej metody, żeby spokojnie w kolejne pokolenie weszła lepsza jakość. I to nas gromadzi – podsumował.
Polscy pallotyńscy misjonarze rozpoczęli pracę misyjną w Rwandzie w 1973 r. Pierwszymi placówkami polskich pallotynów w Rwandzie było Kansi i Masaka. W Kigali powołali do życia wydawnictwo wraz z drukarnią „Pallotti Presse”, służąc Kościołowi lokalnemu poprzez apostolstwo słowa drukowanego.
Z Łowicza do Warszawy
Reklama
„Z racji na coraz mniejszą liczbę kandydatów do kapłaństwa, po licznych konsultacjach, zdecydowałem, że nasze Seminarium zostanie od najbliższego roku akademickiego przeniesione do Warszawy” – napisał w liście pasterskim do wiernych biskup łowicki Andrzej Dziuba. Skierował go z okazji kwietniowej Niedzieli Chrystusa, Dobrego Pasterza. Mniej chętnych do seminariów to ogólnopolski trend.
W Warszawie znajdują się trzy seminaria. W Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie i w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym Redemptoris Mater miało w tym roku akademickim rozpocząć formację 22 kleryków. Ponad połowa z nich to tegoroczni maturzyści. W diecezji warszawsko-praskiej – 10. Dwunastu kandydatów, w tym jednego z diecezji łowickiej, przyjęto do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Co najmniej dziesięciu kleryków, w tym jeden obcokrajowiec, miało rozpocząć studia w seminarium misyjnym Redemptoris Mater.
Ludzka gospodarka
Gospodarka jest zdrowa, kiedy jest ludzka, gdy jest skoncentrowana na dobru człowieka, a nie na zysku – podkreślano podczas VII Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie. Abp Domenico Sorrentino, przewodniczący Komitetu św. Franciszka z Asyżu, powołanego przez papieża Franciszka w celu odnowy ducha ekonomii, autor wykładu inauguracyjnego ocenił, że obecna ekonomia niekoniecznie jest ekonomią ludzką. Wskazywał, że kapitał powinien służyć człowiekowi.
Reklama
– Gdy oczekuje się wszystkiego od państwa i polityki, istnieje ryzyko nastania panteizmu państwowego – to sytuacja, w której państwo działa jak Bóg, czuje się wszechmocne. Dotyczy to nie tylko państw autorytarnych, ale także scentralizowanych demokracji, które nieuchronnie są zdominowane przez pewne grupy władzy – mówił abp Sorrentino, wyróżniony na festiwalu za książkę, której polska edycja („Ekonomia człowieka. Wykładnia i proroctwo Józefa Toniolo”). Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej zorganizowało Stowarzyszenie Civitas Christiana.
Jubileusz, wyróżnienia i nominacja
Najstarszy kapłan archidiecezji warszawskiej ks. inf. Stanisław Kur obchodził 70-lecie święceń kapłańskich. Duchowny został wyświęcony przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Ks. Kur był wikarym w parafii w Radości i św. Teresy na Tamce. Studiował w Warszawie i Rzymie, wykładał na ATK i KUL oraz w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, którego był też rektorem.
Prof. Stanisław Gebhardt, w wieku 95 lat został odznaczony Orderem Orła Białego. Prof. Gebhardt, wieloletni członek władz chrześcijańsko-demokratycznego Stronnictwa Pracy na uchodźstwie.
Janusz Rosikoń, jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów w Polsce, autor i współautor ponad 30 książek albumów, został uhonorowany Złotym Medalem Gloria Artis – najwyższym odznaczeniem Ministerstwa Kultury.
Wieloletni burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński został odznaczony przez papieża Franciszka krzyżem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Jak podkreślono, wykazuje się wyjątkową dbałością o dziedzictwo kulturowe i duchowe społeczności lokalnej.
Prof. Paweł Skibiński znalazł się wśród laureatów Konkursu „Książka Historyczna Roku”. Nagrodzono jego pracę „Kościół wobec totalitaryzmów (1917-89). Światowy Katolicyzm i doświadczenie Polaków”.
Reklama
Ks. dr Andrzej Sikorski został mianowany Krajowym Duszpasterzem Parlamentarzystów – warszawski prezbiter jest także kapelanem kaplicy sejmowej. Ks. Andrzej Sikorski (ur. 1980 r. w Warszawie) sakrament święceń przyjął w 2007 r.
Inny Bóg
Kard. Grzegorz Ryś poprowadził Eucharystię podczas ogólnodiecezjalnej pielgrzymki duchowieństwa w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. – Jeśli się razem nie modlicie, nie mówcie, że tworzycie synodalny Kościół – powiedział kard. Ryś. W homilii zauważył, że Jezus jest zupełnie innym Bogiem od tych znanych z historii. – Jest Bogiem, który nie potrafi rządzić sam, ale rozgląda się za ludźmi, z którymi może się podzielić godnością królewską, rozgląda się za tymi, w którym może objawić ich godność królów. Jego władza, jego godność królewska, jest też godnością służebną. Nie dzierży władzy dla siebie – wyjaśnił.
Przypomniał, że Jezus Chrystus jest Królem, który nie przyszedł po to, by Mu służono, ale by służyć, a Jego służba ostatecznie wyraża się w tym, że wszyscy, którzy Mu służą odkrywają w sobie godność królów. Nawiązując do Synodu o synodalności, kard. Ryś zachęcił, by zastanowić się, czy nasze życie i parafia przypominają właśnie takie Boże królestwo, w którym każdy ma głos i szczerą intencję by służyć Bogu.
Wiara’44
Reklama
Instytut Pamięci Narodowej przygotował pierwszy w historii film opowiadający o znaczeniu wiary oraz roli duchownych podczas Powstania Warszawskiego. Posługę kapłańską pełniło ok. 150 księży. Dzielili oni powstańczy los z ludnością cywilną, jak i z walczącymi żołnierzami. Odprawiali nabożeństwa na warszawskich podwórkach, w ocalałych kościołach, piwnicach i szpitalach. Udzielali ślubów, chrztów, absolucji zbiorowej żołnierzom i organizowali pogrzeby. Pomagali również w łączeniu rodzin, zabiegali o żywność i lekarstwa. Premiera „Wiary’44” w reż. Korka Bojanowskiego odbyła się w lipcu w kinie Muranów. W listopadzie
Centralna Biblioteka Wojskowa i Ordynariat Polowy zorganizował sympozjum historyczno-naukowe „Kapelani Niepodległości”
– Kapelani niepodległości przypomniani dzisiejszym spotkaniem to żołnierze w sutannach, którzy służąc Bogu, Polsce i bliźnim uczestniczyli w wykuwaniu naszej wolności na wielu frontach i w różnych okresach burzliwej historii naszego kraju i narodu – podkreślił dr Jan Tarczyński, szef Centralnej Biblioteki Wojskowej.