Uroczystości towarzyszyła modlitwa, zanoszona do nieba przez wstawiennictwo błogosławionej Rodziny. Modlono się o świętość małżeństw i rodzin, szczególnie w tej wspólnocie parafialnej.
Intronizacja
Wprowadzenie relikwii do świątyni odbyło się podczas jednej z przedpołudniowych Mszy św. Poprzedzone zostało obszernym wstępem, przypominającym losy rodziny, podjęte starania o ich beatyfikację i moment, w którym się to dokonało. Relikwiarz z relikwiami wniósł uroczyście do świątyni proboszcz parafii, o. Jan Grzywna OFM Conv.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przypomniano przy tym, że oddając cześć relikwiom świętych i błogosławionych, Kościół czci samego Boga za wielkie rzeczy, jakich dokonał przez ręce ludzi, których prowadził ku uświęceniu siebie i innych, a oni odpowiedzieli na Jego wezwanie.
– Niech ten wielki dar pomoże nam i przybliży życie bł. Rodziny Ulmów. Niech kontemplacja przykładu ich życia stanowi dla nas wzór gorliwego postępowania w wierze – usłyszeli zgromadzeni.
Boża i nasza rodzina
Reklama
O. Jan przewodniczył też Mszy św. i wygłosił homilię. Poświęcił ją tematowi rodziny. – Rodzina – pierwsza, najważniejsza szkoła życia... Jakie są rodziny, takie jest społeczeństwo. Chyba w historii ludzkości nigdy jednak nie negowano jej tak silnie, jak obecnie. Jezus Bóg przyszedł na świat przez rodzinę. Rodzina to największa wartość, którą posiadamy. Nie ma silniejszych więzów niż więzy rodzinne. A dzisiaj za wzór stawiamy dwie rodziny: Świętą Rodzinę i tę, o której tak wiele usłyszeliśmy przed Mszą św., a która zawitała do nas w znaku świętych relikwii i tym pięknym obrazie, znanym z ich beatyfikacji – mówił.
Ze słowem Bożym
O. Jan przypomniał, że mówiono o tej rodzinie, że dom ich był zawsze otwarty, że nigdy nie narzekali, żyli bez konfliktu z kimkolwiek. Ich życie wpisywało się w kreatywną rzeczywistość polskiej wsi. Przypomniany został też fakt życia słowami Pisma św. ze sławnym już zakreślonym fragmentem o Miłosiernym Samarytaninie. – Przekształcili swój świat w dom dla rodziny, dla sąsiadów, a wreszcie dla prześladowanych. Tym samym ukazali Boga, który ogarnia opieką wszystkie swoje dzieci. Dziś, gdy wielu pyta: gdzie mogę zobaczyć Boga? Można odpowiedzieć, że nie trzeba Go daleko szukać, wystarczy zacząć od swojej rodziny – zachęcał.
Dla rodzin
Święto było też okazją do odnowienia przed relikwiami i okolicznościowym obrazem błogosławionej rodziny przyrzeczeń małżeńskich przez obecnych na Mszy św. małżonków.
A skąd decyzja o ich sprowadzeniu? Ojciec proboszcz zdradza, że pochodzi z Podkarpacia, a ta rodzina jest mu bliska, bo jego rodzinna miejscowość leży niedaleko Markowej. Dlatego podjął starania, by relikwie jak najprędzej znalazły się w parafii, mając nadzieję, że będzie to także okazja do ich peregrynacji np. w ramach dekanatu.
Od tej pory uczczenie rodziny Ulmów będzie odbywało się w parafii systematycznie w 4. niedzielę miesiąca podczas popołudniowego nabożeństwa o godz. 17.30, przed wieczorną Mszą. Będzie to modlitwa w intencji rodzin.