Reklama

Niedziela Przemyska

Oddali Mu pokłon

Jesteśmy tutaj dzisiaj, aby złożyć dary, którymi są nasza modlitwa, Komunia św. i łączność z Chrystusem – powiedział abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Niedziela przemyska 3/2024, str. I

[ TEMATY ]

Przemyśl

Ewa Brzozowska

W Pakoszówce z roku na rok jest nas coraz więcej

W Pakoszówce z roku na rok jest nas coraz więcej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Objawienia Pańskiego od kilku lat stała się okazją, aby wyjść na ulicę i w Orszakach Trzech Króli zamanifestować swoją wiarę i pragnienie, aby jak Mędrcy ze Wschodu iść za gwiazdą, by spotkać Nowonarodzonego Zbawiciela. Orszaki odbyły się w wielu miejscowościach. Były połączone z inscenizacją jasełek i wspólnym kolędowaniem.

Trzej Królowie w Przemyślu

W Przemyślu wierni udali się z archikatedry na miejski rynek. Pierwszym punktem wydarzenia była Eucharystia sprawowana przez abp. Józefa Michalika. Podczas homilii senior archidiecezji przemyskiej przypomniał wiernym, że święto Trzech Króli, którym motywowane jest organizowanie orszaku, jest przede wszystkim dniem uroczystości Objawienia Pańskiego. – Widzimy, że aby rozpoznać Pana Boga, Jego obecność, Jego działanie, nawet by poznać i uznać Jego miłość i gotowość pomocy, której nieustannie udziela ludziom, trzeba się niekiedy potrudzić, tak jak się trudzili ci Mędrcy – mówił abp Michalik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha zauważył, że wędrówka Trzech Króli musiała być bardzo trudna. Podobnie jest z naszą duchową wędrówką. – Żeby dotrzeć do Jezusa, do prawdy o Bogu, trzeba mieć odwagę poszukiwania. Trzeba mieć wrażliwość rozeznania tych znaków, które po drodze mogą nam być ofiarowywane. Potrzeba tego dodatkowego słuchu, odwagi i wytrwałości, żeby dotrzeć do prawdy, która się kryje za tymi znakami.

Arcybiskup Józef Michalik zaprosił wiernych w przemyskiej katedrze do ponownego zastanowienia się nad tajemnicą Bożego Narodzenia. Podkreślił, że wydarzenie to jest związane z narodzinami nowego człowieczeństwa: – To czas przywrócenia ludziom godności dziecięctwa Bożego. Dokonało się to przez nasz chrzest. Kaznodzieja wskazał również, aby w tym niezwykłym dniu, razem z pasterzami i Mędrcami starać się rozpoznać w Jezusie Zbawiciela, który przyszedł, aby wyzwolić nas z więzów szatana i pokazać nam ścieżkę do Boga.

Reklama

Po zakończeniu modlitwy zgromadzeni w świątyni uformowali piękny, barwny orszak, by następnie ze śpiewem kolęd na ustach wyruszyć ulicami Franciszkańską i Kazimierzowską i dotrzeć na rynek Przemyśla, gdzie znajduje się betlejemska szopka. Po przybyciu do celu nadal trwało kolędowanie, w które włączyła się młodzież z ks. Marcinem Wilkiem, archidiecezjalnym duszpasterzem młodzieży, a także zespół działający przy kościele Ojców Franciszkanów w Przemyślu. Całości towarzyszyła także Salezjańska Orkiestra Dęta „Augustino”.

Na zakończenie spotkania dzieci zgromadzone na miejskim rynku zostały obdarowane cukierkami. Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Przemyślu byli: prezydent miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Centrum Kultury i Nauki Zamek oraz Radio FARA – rozgłośnia archidiecezji przemyskiej.

Orszak w Krośnie

Z kolei w Krośnie, w sanktuarium św. Jana Pawła II, Mszy św. rozpoczynającej Orszak Trzech Króli przewodniczył abp Adam Szal. Podczas homilii hierarcha mówił, że uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt związanych z Bożym Narodzeniem. – Jesteśmy tutaj dzisiaj, aby złożyć dary. Dary najcenniejsze ze swojego serca, którymi są nasza modlitwa, Komunia św. i łączność z Chrystusem – zaznaczył metropolita przemyski.

Jak mówił hierarcha, ważnym symbolem Objawienia Pańskiego jest światło, które pod postacią gwiazdy prowadziło Mędrców w kierunku Betlejem. – Prowadziła ich do miejsca, gdzie urodził się Król. Konsekwencją wędrówki była ich wiara. Znaleźli Jezusa w stajence, oddali pokłon kierowani wiarą, że to Dziecko, które przyszło na świat w tak nieoczekiwanym miejscu i momencie, jest Zbawicielem świata – podkreślił abp Szal.

Metropolita przemyski zaznaczył, że chcemy dołączyć do tego orszaku Mędrów, aby zastanowić się, czym to wydarzenie jest dla nas. Tym bardziej więc symbol gwiazdy jest aktualny także dla nas, 2000 lat po Bożym Narodzeniu. – Ta gwiazda ma być dla nas symbolem czegoś, co ma nas doprowadzić do Pana Boga, ma nas doprowadzić do szczęścia, do spotkania z Chrystusem – powiedział abp Szal. Następnie pasterz archidiecezji przemyskiej zaprosił wiernych, by światło gwiazdy przepełniało naszą wiarę, którą będziemy dzielić się z innymi.

Reklama

Po zakończonej Mszy św. przed sanktuarium św. Jana Pawła II uformowano Orszak Trzech Króli, który następnie przemaszerował na miejski rynek. Tam nie zabrakło wspólnego kolędowania, a ważnym punktem stało się ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy strój kolędniczy.

Warto zaznaczyć, że głównym organizatorem orszaku w Krośnie były Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa Księży Michalitów w Krośnie. Ponadto w animację liturgii w kościele włączyli się członkowie zespołu wokalnego „Wesołe Nutki”, który działa przy sanktuarium św. Jana Pawła II oraz scholi z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krośnie-Polance.

Objawienie Pańskie w Pakoszówce

Zorganizowany w Pakoszówce już po raz siódmy Orszak Trzech Króli, pod honorowym patronatem abp. Adama Szala, był okazją do nawiązania do wydarzeń sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. odprawianą przez ks. Bolesława Koniecznego – proboszcza parafii i ks. Macieja Dżugana, który wygłosił piękną homilię. Po Mszy św. kolorowy pochód ruszył za gwiazdą betlejemską, Maryją, Józefem oraz Królami. Następnie przed Domem Kultury odbyły się jasełka, w których udział wzięli mieszkańcy Pakoszówki, młodzież i dzieci ze Szkoły Podstawowej i Niepublicznego Przedszkola w Pakoszówce. Występ uświetnił śpiewem zespół „Pakoszowianie”. Aktorzy wykazali się niezwykłym talentem i odwagą. W tym roku pojawiły się postaci: św. Łukasza, św. Jana Pawła II, św. Elżbiety, Zachariasza, Teofila, Archanioła Gabriela, bł. kard. Wyszyńskiego, bł. rodziny Ulmów, aniołów, górali i pastuszków. Za piękne występy wszystkim uczestnikom podziękowała pani Halina Kaczmarska, prezes stowarzyszenia. Inicjatywa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Pakoszówka na stałe wpisała się do kalendarza parafialnego, stając się okazją do integracji społeczności, poczucia wspólnoty i radosnego przeżywania Dnia Objawienia Pańskiego.

Wspólne kolędowanie w Medyce

Także w Medyce zorganizowano Orszak Trzech Króli, który rozpoczął się Eucharystią sprawowaną w kościele parafialnym przez ks. Dariusza Pruchnickiego, proboszcza parafii. Następnie orszak przeszedł do budynku szkoły podstawowej, gdzie odbyły się jasełka przedstawiane przez uczniów pod kierownictwem ks. Roberta Rakoczego. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i profesjonalnie odegrali swoje role. Był również gościnny występ przedszkolaków, wspólne kolędowanie oraz agapa przygotowana przez Medyckie Koło Gospodyń i Akcję Katolicką. Nad całością przedstawienia oraz organizacją orszaku czuwali: Ewa Szołek, Sylwia Chomik, Elżbieta Broda, Małgorzata Kania, Bernadeta Golik, Ilona Łupieniak, a także nieocenioną pomocą wsparli nas: A. Jakubiak, M. Kościelny, A. Gawron, P. Drozdowicz. Jak widać, praca zespołowa przynosi świetne efekty. Serdecznie wszystkim dziękujemy, a wspaniałym uczniom i przedszkolakom gratulujemy niesamowitego występu. Orszak odbył się dzięki współpracy wójta gminy Medyka, parafii w Medyce, GCK, szkoły podstawowej, przedszkola oraz Koła Gospodyń.

2024-01-16 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl: pogrzeb Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy

2024-04-20 13:26

[ TEMATY ]

pogrzeb

Przemyśl

Damian Sobol

PAP/Darek Delmanowicz

W Przemyślu odbyły się w sobotę, 20 kwietnia, uroczystości pogrzebowe śp. Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy. Pośmiertnie został on odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Żałobnej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. - Przybyliśmy tutaj tak licznie, aby zamanifestować naszą wdzięczność, podziw i solidarność w przywiązaniu do tych wartości, którymi żył i dla których nie zawahał się nawet oddać życia nieustraszony wolontariusz Damian - powiedział.

Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się w Sanktuarium św. Józefa. Przed rozpoczęciem liturgii doradca prezydenta RP Dariusz Dudek przekazał na ręce matki zmarłego Damiana Sobola Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, którym pośmiertnie został on odznaczony przez Andrzeja Dudę „za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia”.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19

[ TEMATY ]

Watykan

Ogrody Watykańskie

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

„Maj z Maryją - mówi s. Emanuela - to specjalna wizyta w Ogrodach Watykańskich. Na trasie znajduje się 10 najważniejszych wizerunków maryjnych. W tym czasie, kiedy jest na świecie tak wiele napięć i konfliktów, będziemy się modlić o pokój przed wizerunkami Matki Bożej. W Ogrodach Watykańskich jest w sumie 27 wizerunków Maryi. Mamy więc prawo twierdzić, że są to ogrody maryjne. (…) Wielu papieży dostrzegało ten duchowy wymiar ogrodów. Łączy się w nim piękno natury, fontann, starożytnych zabytków, wizerunków Maryi i świętych, tworząc harmonijną oazę spokoju, w których papieże mogli znaleźć przestrzeń na modlitwę i kontemplację. I rzeczywiście niektórzy papieże, jak Jan Paweł II czy Benedykt XVI, codziennie przychodzili tu na spacer, aby się pomodlić i odpocząć”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję