W związku z ogłoszeniem przez papieża Franciszka Roku Modlitwy warto w tegorocznym Wielkim Poście szczególnie przyjrzeć się naszym rozmowom z Bogiem.
Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu nawiązuję do czterdziestu dni spędzonych przez Jezusa na pustyni, ale także innych wydarzeń biblijnych: czterdziestu dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdziestu lat pielgrzymowania Izraela ku ziemi obiecanej; czterdziestu dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj. Wszystkie te wydarzenia mniej lub bardziej wiążą się z modlitwą, czyli rozmową z Bogiem. W ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Modlitwy warto solidniej niż zwykle podejść do tego tematu. Oprócz indywidualnych form poczujmy się zaproszeni do udziału w charakterystycznych dla Wielkiego Postu nabożeństwach: Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach w kościołach, zachęcamy do korzystania z transmisji radiowych i telewizyjnych. W tym roku Katolickie Radio Via będzie transmitować Drogę Krzyżową z kościoła Przemienienia Pańskiego w Ropczycach i Gorzkie Żale z kościoła Świętego Krzyża w Rzeszowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wiele wskazówek do modlitwy zostawił św. Józef Sebastian Pelczar. Pod koniec Wielkiego Postu, 28 marca, w Wielki Czwartek, będziemy przeżywać setną rocznicę jego śmierci. W licznych jego dziełach znajdziemy szereg cennych wskazówek na temat modlitwy, jak choćby praktyczne przypomnienie w Życiu duchowym, czyli doskonałości chrześcijańskiej: „Módl się? często w dzień, mianowicie w czasie cierpienia i pokusy, przed posiłkiem i po posiłku, przed każdą? ważniejsza? sprawa?, jak to czynił Pan Jezus. Módl się? przy pracy, jak to czynił św. Baldimerus, kowal, który za każdym uderzeniem młota powtarzał: «W imię? Pańskie». Módl się? w nocy, gdy sen unika twojej powieki i swoja? samotność´ połącz z samotnością? Pana Jezusa w grobie lub w przybytkach sakramentalnych, w celu wyjednania sobie lub innym łaski dobrej śmierci”.
Temat modlitwy wzbogaćmy refleksją związaną z tegorocznym hasłem roku duszpasterskiego: „Uczestniczę w życiu Kościoła”. To uczestnictwo wyraża się także przez modlitwę. Nawet jeśli sami zaniedbujemy modlitwę, wielkim darem jest codzienna modlitwa Kościoła w naszej intencji, wyrażona choćby podczas Mszy św. słowami: „Pamiętaj, Boże, o Twoim Kościele na całej ziemi. Spraw, aby lud Twój wzrastał w miłości…”. Wielkopostna modlitwa przygotowuje nas do przeżycia radości Wielkanocnej, a Rok Modlitwy do przeżycia Roku Jubileuszowego w 2025 r. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia ze świętem przebaczenia grzechów, świętem odkupienia, które jest wyrazem miłosierdzia Boga.