Reklama

Kościół

9 dni modlitewnego szturmu nieba w intencji ojczyzny

Przed nami 9 dni modlitewnego szturmu nieba za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Polscy biskupi zachęcają do uczestnictwa w nowennie w intencji ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zainicjowana przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, nowenna rozpocznie się 16 marca. Przez 9 kolejnych dni – aż do Niedzieli Palmowej (24 marca) – o godz. 21.20 w kościołach, kaplicach i ośrodkach duszpasterskich w Polsce i na całym świecie zanoszona będzie do Boga modlitwa za ojczyznę.

Każdy może się włączyć

„Zachęcam wszystkich Polaków do żarliwej modlitwy w intencji naszej ojczyzny. Szczera modlitwa łączy ludzi, a nie dzieli. Pomaga uwolnić się od egoizmu. Pozwala uspokoić emocje. Uodparnia przed manią wyższości. Mamy piękną tradycję modlitwy za ojczyznę. Począwszy od kazań ks. Piotra Skargi, po Msze św. w intencji ojczyzny sprawowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Mamy piękną tradycję odmawiania Różańca w intencji naszej ziemskiej Matki, ojczyzny. Proszę o dołączenie do każdej osobistej modlitwy intencji o pojednanie między Polakami i pomyślność naszej wspólnej ojczyzny” – apelował abp Gądecki w liście z 19 lutego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowenna jest właśnie konkretną propozycją zaangażowania wszystkich, którym losy ojczyzny nie są obojętne. Włączyć może się każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania, wykształcenia, wieku czy światopoglądu. – Do udziału w nowennie zaproszeni są wszyscy, którym leżą na sercu dobro ojczyzny, pojednanie narodowe, a zwłaszcza tak ważny dla przyszłości naszego narodu problem poszanowania życia ludzkiego – zachęca ks. Leszek Gęsiak, jezuita, rzecznik KEP.

DOŁĄCZ DO WSPÓLNEJ MODLITWY: nowenna2120.pl

„Tak” dla życia

To właśnie modlitwa w intencji ochrony życia dzieci nienarodzonych będzie jednym z filarów zbliżającej się nowenny. – Z różnych miejsc w przestrzeni publicznej docierają do nas informacje o intensywnych działaniach różnych środowisk, a ostatnio także tych, którzy sprawują władzę, zmierzających do tego, by wprowadzić w naszym kraju prawodawstwo, które pozwalałoby na zabijanie dzieci nienarodzonych. To szczególnie niebezpieczny moment, bo bez dzieci nie możemy mówić o przyszłości naszego narodu – zauważa ks. Gęsiak.

Reklama

Bardzo mocno podkreślał to św. Jan Paweł II w czasie swoich wizyt w Polsce. Papieżowi zależało na tym, żeby włożyć wszelkie wysiłki w to, by życie nienarodzonych było szanowane, ponieważ bez tego nie ma bezpiecznej, zdrowej i owocnej przyszłości żadnego narodu. – Naród, który nie szanuje swoich dzieci, który swoje dzieci zabija, niestety, jest narodem bez przyszłości. A nam wszystkim bardzo zależy na tym, żeby w wolnym kraju, mówiąc prawdę, można było dalej bezpiecznie się rozwijać, żyć w dostatku. Warunkiem tego są m.in. szacunek, troska i szczególne wsparcie tych, którzy myśląc o przyszłości narodu, myślą o wychowaniu dzieci – zaznacza rzecznik KEP.

W godzinie Apelu

Godzina nowenny nie jest przypadkowa. To czas, który od ponad 70 lat codziennie zbliża nas, Polaków na całym świecie, i kieruje nasze myśli ku Matce i Królowej na Jasnej Górze. O godz. 21 bowiem gromadzimy się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, by wspólnie odmówić Apel Jasnogórski. Do tej modlitwy w kaplicy dołączają również telewidzowie i słuchacze, którzy na całym świecie za pośrednictwem mediów modlą się za Polskę. Godzina 21.20 to właśnie moment zakończenia Apelu Jasnogórskiego.

Nowennę można odmawiać w dowolnym miejscu, w którym się znajdziemy o godz. 21.20. Jeśli nie będzie to możliwe, w modlitwę można się też włączyć o dowolnej porze dnia.

W trakcie trwania nowenny modlitwy nowennowe będzie można odmawiać również na zakończenie każdej Eucharystii w swojej parafii – wyjaśnia rzecznik KEP.

Silni orędownicy

W duchowym modlitewnym szturmie nieba będą nas wspierać szczególnie silni orędownicy – św. Andrzej Bobola i bł. ks. Jerzy Popiełuszko. To także nieprzypadkowy wybór. Obydwaj są męczennikami, oddali życie za wiarę i ojczyznę. Święty Andrzej Bobola był człowiekiem niezłomnym. Wiara i system wartości, któremu pozostał wierny do końca, doprowadziły do jego męczeńskiej śmierci. Podobnie było w przypadku bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego mottem posługi kapłańskiej były słowa św. Pawła Apostoła: „Zło dobrem zwyciężaj”. Jego również walka o dobro, które jest silniejsze od zła i które to zło pokonuje, doprowadziła do męczeństwa. – Wydaje się, że wstawiennictwo tych dwóch wielkich patronów to bardzo dobre pośrednictwo w naszej modlitwie do Boga właśnie w sprawach ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia. Obaj oddali życie za Chrystusa i obaj bardzo kochali Polskę – podkreśla ks. Gęsiak.

Reklama

W łączności z biskupami

Szczególnym miejscem odprawiania nowenny będzie Jasna Góra, ale swoim zasięgiem modlitwa obejmie całą Polskę i ośrodki polonijne na świecie. Na specjalnie stworzonej stronie: www.nowenna2120.pl będzie zamieszczona interaktywna mapa świata, na której osoby modlące się będą mogły anonimowo zaznaczyć swoją obecność. – Ważne jest, abyśmy zobaczyli, że wiele ludzi modli się za Polskę, że wielu ludziom leży na sercu szacunek do ludzkiego życia od jego poczęcia do naturalnej śmierci – wskazuje rzecznik KEP.

Codziennie na wspomnianej stronie będzie dostępny link do jednego miejsca w Polsce, skąd pod przewodnictwem biskupa będzie transmitowana nowenna. Przez transmisje będą łączyć się z uczestnikami nowenny biskupi z całego kraju, m.in. abp Stanisław Gądecki, abp Wojciech Polak, prymas Polski, czy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Wiele spraw

Obok głównych intencji każdy kolejny dzień nowenny ma swoją intencję szczegółową. Będą to m.in. prośby o odnowienie wiary Polaków, która w wielu aspektach przeżywa swój kryzys, o mądrość dla rządzących i o społeczną solidarność. Będzie także modlitwa o pokój. – Tuż za naszą granicą trwa wojna i bardzo chcielibyśmy, by ta wojna już się skończyła, by z Bożą pomocą nigdy nie rozlała się na inne kraje. O to będziemy błagać Boga – podkreśla ks. Gęsiak.

Reklama

Wśród intencji będzie też ta o odczytanie prawdziwej roli kobiety i mężczyzny w małżeństwie oraz o trwałość polskich rodzin, a także za młodych, do których należy przyszłość naszej ojczyzny, by odkrywali wiarę i swoje życiowe powołanie. Siódmy dzień nowenny będzie poświęcony modlitwie o prawdę i odpowiedzialność za słowo w mediach. – Dzisiaj tak często niszczymy się nawzajem właśnie w przestrzeni medialnej, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Każdy ma do nich dostęp, każdy może cokolwiek w nich napisać. Niestety, bardzo często nieodpowiedzialnym słowem, hejtem, agresją i nienawiścią wyrządza się tam wiele krzywdy i zła – przyznaje rzecznik KEP.

Ważną intencją nowenny będzie również prośba o dialog narodowy, a w sposób szczególny o szacunek dla życia dzieci nienarodzonych.

Wyjątkową treścią towarzyszącą nowennie będzie modlitwa sługi Bożego ks. Piotra Skargi, którą już od kilkuset lat modlą się Polacy, a która zawiera w sobie wszystko, co jest intencją nowenny. – Ksiądz Piotr Skarga wzywał kiedyś i prosił Boga za przyczyną Najświętszej Maryi Panny o błogosławieństwo dla naszej ojczyzny, o miłość do braci i ojczyzny, abyśmy nie zapominali o tym, że naszym zadaniem jest uczciwa służba Polsce i braciom. Modlił się za tych, którzy sprawują rządy, o światło dla tych, którym zostały powierzone losy naszego kraju. A o to przecież w tej nowennie chcemy się modlić – mówi ks. Gęsiak.

2024-03-05 14:24

Ocena: +48 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Andrzeja Boboli w Golczewie

Nad wyraz uroczyście uczczono świętego jezuitę, męczennika Andrzeja Bobolę w parafii Golczewo. W Roku Wiary, a zarazem w 75. rocznicę kanonizacji Świętego, ks. kan. Wojciech Musiałek, proboszcz parafii, postanowił sprowadzić relikwie świętego Męczennika do miejscowej świątyni. Dzięki pomocy ojców jezuitów posługujących w Szczecinie udało się uzyskać fragment kości świętego Patrona. Podczas uroczystej Eucharystii 14 kwietnia br. w kościele Ojców Jezuitów arcybiskup metropolita Andrzej Dzięga przekazał relikwiarz delegacji parafialnej na czele z ks. proboszczem.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45

[ TEMATY ]

warsztaty

Świebodzin

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

dekanalny ojciec duchowny

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

W sobotę 27 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, które poprowadził ks. dr Dariusz Wołczecki. Tematem ćwiczeń było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Dekanalny ojciec duchowny jest kapłanem wybranym przez biskupa diecezjalnego spośród księży posługujących w dekanacie, który troszczy się o odpowiedni poziom życia duchowego kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą brewiarzową i wzajemnym podzieleniem się dylematami i radościami płynącymi z posługi dekanalnego ojca duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję