Reklama

Wiara

Życie ze smakiem

Święta na stole

Co oryginalnego przygotować na świąteczne biesiadowanie? Czym przyjąć gości?

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 76-77

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mazurek z kwiatami

SKŁADNIKI :
CIASTO:
*100 g mąki orkiszowej
*50 g mąki migdałowej
*125 g masła + odrobina do wysmarowania formy
*30 g ksylitolu/cukru brązowego
*2 duże żółtka jajka „zerówki” (30 g)
*1 łyżka zimnej wody (opcjonalnie)
KREM:
*160 g śmietany kremówki
*15 g świeżych jadalnych kwiatów (np. bratki, nagietki, ogóreczniki, nasturcje, róże)
*190 g białej czekolady

Wykonanie:
1. Wszystkie składniki ciasta dokładnie zagnieć. Jeśli masa nie chce się połączyć, dodaj wodę. Uformuj kulę, owiń ją folią spożywczą i włóż do lodówki na 40 min. Po tym czasie natłuść masłem formę do pieczenia i przełóż do niej wyjęte z lodówki i rozwałkowane ciasto. Piecz 30 min w temp. 180°C.
2. W tym czasie śmietanę przelej do garnka i zagotuj. Dodaj pokruszoną czekoladę i wymieszaj. Odstaw na godzinę w miejsce o temperaturze pokojowej.
3. Czekoladę ze śmietaną wylej na zimne ciasto i ozdób świeżymi kwiatami. Przed podaniem wstaw do lodówki na 4 godz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Schab pieczony

SKŁADNIKI :
*1,3 kg schabu
*1,5 łyżeczki soli morskiej
*0,5 łyżeczki pieprzu mielonego
*2 ząbki czosnku
*2 łyżeczki ziół prowansalskich lub oregano
*1 łyżeczka papryki w proszku
*2 łyżki oliwy
*2 łyżki musztardy miodowej
*3 łyżki cukru trzcinowego
*2 duże marchewki
*2 duże pietruszki
*1 kwaśne jabłko
*natka pietruszki

Wykonanie:
1. Dzień przed pieczeniem zamarynuj schab: opłucz go, osusz, ponakłuwaj ostrzem noża na całej powierzchni na głębokość ok. 0,5 cm, następnie natrzyj solą, pieprzem, startym czosnkiem, ziołami prowansalskimi lub oregano i papryką w proszku. Na koniec posmaruj 1 łyżką oliwy, włóż do woreczka strunowego lub naczynia z pokrywą i wstaw na dobę do lodówki.
2. Następnego dnia wyjmij schab i ułóż w naczyniu żaroodpornym. Posmaruj z wierzchu grubszą warstwą musztardy i posyp 2 łyżkami cukru trzcinowego.
3. Marchewkę i pietruszkę umyj, obierz i pokój w słupki. Dopraw solą, pieprzem oraz wymieszaj z 1 łyżką oliwy. Ułóż warzywa wokół mięsa.
4. Wstaw naczynie do nagrzanego piekarnika (180°C) i piecz bez przykrycia przez 30 min. Następnie dodaj obrane i pokrojone w cząstki jabłko, posyp je 1 łyżką cukru i wstaw schab z powrotem do piekarnika. Piecz dalej bez przykrycia przez kolejne 50 min.
5. Po upieczeniu wyjmij schab z piekarnika i odczekaj minimum 10-15 min przed pokrojeniem, aby soki się związały. Posyp natką pietruszki, pokrój na porcje i podawaj z warzywami.

Reklama

Drożdżowy wieniec wielkanocny

SKŁADNIKI:
*300 g mąki orkiszowej, typ 630
*150 g wody
*3,5 g drożdży suszonych
*1 łyżeczka cukru
*2 łyżki oliwy z oliwek
*1 szczypta soli
*1 żółtko jaja kurzego
*1 łyżka mleka
*150 g serka śmietankowego
*20 g płatków migdałów
*1/2 pęczka rzeżuchy
*1 szt. szparagów zielonych
*1 rzodkiewka
*3 pomidorki koktajlowe
*1/2 marchwi
*sól, pieprz

Wykonanie:
1. W misie zagnieć na gładkie ciasto mąkę z cukrem, solą, wodą, drożdżami i oliwą. Gotowe ciasto przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw na godzinę w ciepłe miejsce, aby wyrosło.
2. Dno tortownicy wyłóż papierem do pieczenia. Jedną trzecią ciasta rozwałkuj na oprószonym mąką blacie na okrągły placek. Wyłóż nim dno tortownicy.
3. Pozostałe ciasto podziel na 3 części i uformuj z nich długie, cienkie wałki. Połącz wałki ze sobą na jednym z końców i zapleć z nich warkocz. Ułóż go w tortownicy w kształt wieńca.
4. W miseczce połącz żółtko z mlekiem. Tak przygotowanym płynem posmaruj spód i wieniec. Całość piecz ok. 15-20 min w temp. 175°C, aż nabierze złotego koloru. Gotowy wieniec wystudź.
5. W misce ucieraj serek śmietankowy za pomocą łyżki, aż nabierze gładkiej konsystencji. Dopraw go solą i pieprzem.
6. Środek wieńca posmaruj serkiem, uważając, aby nie pobrudzić krawędzi. Warzywa pokrój w dowolne kształty i wraz z migdałami ułóż na serku.

2024-03-19 13:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkanoc w przedwojennym Toruniu

Niedziela toruńska 13/2018, str. VII

[ TEMATY ]

Wielkanoc

tradycja

kpbc.umk.pl

Rycina z wydania wielkanocnego toruńskich „Wiadomości Kościelnych”. 27 marca 1937 r.

Rycina z wydania wielkanocnego toruńskich „Wiadomości Kościelnych”. 27 marca 1937 r.

„Po trudzie Drogi Krzyżowej i smutku wielkopiątkowym naszego życia wzejdzie zorza zmartwychwstania i wiecznego szczęścia” – radował się na Wielkanoc 1932 r. ks. Marian Pączek, proboszcz parafii Mariackiej. Przypomnijmy, jak cieszyli się Zmartwychwstaniem mieszkańcy przedwojennego Torunia i okolic

Zanim rozkołysały się rezurekcyjne dzwony, w Wielką Sobotę o godz. 7. w toruńskich kościołach przystępowano do ceremonii poświęcenia ognia do wiecznej lampy, paschału i wody chrzcielnej, po czym ok. godz. 8. rozpoczynała się Msza św. odprawiana w białych szatach, a lud Boży opuszczał świątynię po radosnym „Alleluja”, by wkrótce powrócić na święcenie potraw. W noc poprzedzającą rezurekcję, zanim do okolicznych miejscowości dotarły basowe dźwięki świętojańskiego dzwonu Tuba Dei, zgodnie z pomorskim obyczajem mieszkańcy podążali nad pobliskie rzeczki i strumienie, by obmyć w wodzie ciało dla ochrony. W podtoruńskim Kaszczorku (dziś w granicach miasta) „mężczyźni i kobiety udają się o wschodzie słońca do rzeki Drwęcy, myją ręce i twarze w lodowatej wodzie. Nie ocierają rąk i twarzy, same muszą wyschnąć, nie wolno też przy czynności tej rozmawiać” (Bożena Stelmachowska, „Rok obrzędowy na Pomorzu”, Toruń 1933). Zwyczaj ten, który może wydawać się zabobonny, kojarzy się z tradycją Kościoła udzielania dorosłym chrztu w czasie liturgii wielkosobotniej i ewangelicznym opisem chrztu w Jordanie (por. Mt 3, 5-17).

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

„Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość spotykają się na kapitule przez wspominanie, ewaluację i pójście naprzód w rozwoju zgromadzenia” - mówił Franciszek. Wyjaśniał następnie, że harmonia między różnorodnością jest owocem Ducha Świętego, mistrza harmonii. „Jednolitość czy to w instytucie zakonnym, czy w diecezji, czy też w grupie świeckich zabija. Różnorodność w harmonii sprawia, że wzrastamy” - zaznaczył Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję