Reklama

Niedziela Podlaska

Gala konkursowa

„Maryja Matka Jezusa i nasza” – to temat tegorocznej, trzeciej edycji Diecezjalnego Konkursu Życie w Biblii, Biblia w życiu. Jego podsumowanie miało miejsce 21 marca w Szkole Podstawowej im. por. Izydora Kołakowskiego w Domanowie.

Niedziela podlaska 14/2024, str. I

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

Renata Jarosz

Finałowa scena części artystycznej

Finałowa scena części artystycznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystą galę poprowadziła Ewa Zawadzka – dyrektor szkoły w Domanowie. Część oficjalną rozpoczął występ uczniów przygotowany pod kierunkiem Anny Rogowskiej i Eweliny Paprockiej-Radziszewskiej, ukazujący sceny z życia Maryi. Przy dźwiękach refleksyjnych pieśni religijnych, wspaniałej scenografii i choreografii zebrani mogli towarzyszyć Maryi od chwili zwiastowania po wniebowzięcie oraz uczestniczyć we wspólnej modlitwie przed obrazem Matki Boskiej Domanowskiej, którą poprowadził ks. kan. Krzysztof Napiórkowski – proboszcz parafii w Domanowie.

Spośród 269 prac, które wpłynęły na konkurs z terenu diecezji drohiczyńskiej, komisja wyróżniła i nagrodziła te, które najlepiej realizowały temat konkursu. Ceremonii wręczenia nagród dokonali zaproszeni goście: bp Piotr Sawczuk, ks. kan. Krzysztof Mielnicki – dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz reprezentant Akademii Katolickiej w Warszawie, Andrzej Jankowski – wójt gminy Brańsk, Maciej Bobel – dyrektor GOUK w Kalnicy, Elżbieta Szymańska – sekretarz gminy Brańsk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i podzielony został na trzy kategorie wiekowe. Pierwsze miejsca zajęli następujący uczestnicy: w kategorii klasy I-III praca plastyczna: Rozalia Dąbrowska ze SP nr 3 w Łochowie, Antoni Kiryluk – SSP w Sokołowie Podlaskim oraz Iga Łach – SP nr 1 w Sokołowie Podlaskim; w kategorii klasy IV-VI opowiadanie lub komiks: Zofia Rutkowska – SP w Domanowie (opowiadanie) oraz Natalia Krysiuk – SP w Platerowie (komiks); w kategorii klasy IV-VI zaaranżowana scenka filmowa: Gabriel Antoniuk – SP w Górkach-Grubakach; w kategorii klasy VII-VIII praca literacka: Gabriela Nasiłowska – PSP w Wyrozębach-Podawcach. Łącznie we wszystkich kategoriach wiekowych i tematycznych komisja przyznała 40 nagród, w tym: 7 pierwszych miejsc, 7 drugich miejsc, 6 trzecich miejsc i 20 wyróżnień.

Po rozdaniu nagród, pamiątkowych dyplomów, albumów i upominków głos zabrali goście, którzy nie szczędzili słów podziękowań i uznania organizatorom i sponsorom. Podkreślali, jak ważne są inicjatywy, które przybliżają dzieciom i młodzieży wartości i uniwersalne prawdy płynące z lektury Biblii oraz zakotwiczają w nich młode charaktery. Dyrektor szkoły zaprosiła wszystkich do wzięcia udziału w zmaganiach konkursowych za rok. Po błogosławieństwie udzielonym przez bp. Piotra Sawczuka, wszyscy udali się na poczęstunek.

2024-03-29 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Babski bunt w Olendach

Niedziela podlaska 19/2024, str. I

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

Ewa Sopel

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową

W kościele Trójcy Przenajświętszej w Rudce, Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka, rozpoczęto uroczystość upamiętniającą 70. rocznicę buntu mieszkańców wsi Olendy przeciwko przymusowej kolektywizacji ziemi.

Podczas Mszy św. 28 kwietnia, w homilii, biskup przypomniał historię kolektywizacji, jej początki i konsekwencje. Podkreślił, że historia, która wydarzyła się w 1954 r. w Olendach, była najgłośniejszym wydarzeniem zbiorowego buntu przeciwko odbieraniu rolnikom ich własności. Kiedy zapadła decyzja o utworzeniu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, mieszkańcy Olend, w tym przeważająca liczba kobiet wyszły na pole, aby zablokować spółdzielcze traktory orzące odebraną ziemię. 8 osób zostało aresztowanych i dotkliwie ukaranych. Bunt w Olendach wyróżniał się tym, że prym wiodły kobiety i dlatego nazwano go „buntem babskim”.
CZYTAJ DALEJ

Jak rozmawiać o wierze z dorosłymi dziećmi, które przestały chodzić do Kościoła?

2026-08-07 21:15

[ TEMATY ]

Kościół

dziecko

rodzice

UPJPII

Adobe Stock

Są zdania, które w rodzinie bolą bardziej niż kłótnia o pieniądze, wybór studiów czy decyzja o wyjeździe za granicę: nie chodzę już do kościoła”, „nie wierzę tak jak wy”, „Kościół mnie nie przekonuje”, „nie chcę o tym rozmawiać”….

Dla wierzących rodziców takie słowa nie są jedynie informacją o zmianie poglądów, ale dotykają one samego rdzenia religijnego życia: chrztu, modlitwy przy łóżku dziecka, pierwszej komunii, rodzinnych świat, niedzielnej eucharystii, pacierza, krzyża na ścianie czy też w końcu nadziei zbawienia.
CZYTAJ DALEJ

Węgry: Kościół modli się za ofiary wypadku polskiego autobusu

2026-08-17 08:01

[ TEMATY ]

Węgry

PAP

Przewodniczący Węgierskiej Konferencji Biskupów Katolickich (MKPK) bp János Székely wyraził współczucie i solidarność z polskimi pielgrzymami poszkodowanymi w wypadku autobusu na autostradzie M3 a wschodzie Węgier, w okolicy miejscowości Mezokeresztes. Zapewnił o modlitwie za zmarłych oraz o wsparciu dla rannych i ich bliskich.

„Z głębokim wstrząsem przyjąłem wiadomość o tragicznym wypadku autobusowym, który miał miejsce w nocy na autostradzie M3 i dotknął polskich pielgrzymów” - napisał w niedzielę bp Székely, będący również biskupem diecezji Szombathely.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję