Reklama

W wolnej chwili

Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

15.04 – Dzień Sztuki

Obchodzi się go w dniu urodzin Leonarda da Vinci, uważanego za jednego z największych malarzy wszech czasów i najwszechstronniej utalentowaną osobę w historii. Warto tego dnia wybrać się do galerii czy muzeum, które zapraszają na specjalne wydarzenia.
16.04 – Dzień Kontroli Prędkości
Tego dnia na naszych drogach pojawi się więcej policyjnych patroli wyposażonych w mierniki prędkości. Warto też zdjąć nogę z gazu i przy pomnieć sobie , czym jest bezpieczna prędkość – taka, która zapewnia panowanie nad pojazdem, dostosowana do warunków, w jakich odbywa się ruch.
20.04 – Dzień Doceniania Męża
O tym, że o swoją drugą połówkę trzeba dbać każdego dnia, nie należy nikogo przekonywać. 16 kwietnia warto jednak w pędzie dnia przypomnieć sobie, co tak naprawdę jest dla nas ważne, i docenić obecność oraz wsparcie męża.

14 kwietnia. Dzień Patrzenia w Niebo

„Oprócz błękitnego nieba nic mi dzisiaj nie potrzeba”... No właśnie, co to jest niebo i dlaczego jest niebieskie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Słownik języka polskiego podaje, że niebo to pozorne sklepienie nad Ziemią; firmament, niebiosa (podniośle); w wielu religiach: a) siedziba Boga, bogów, dusz zmarłych; b) Bóg, opatrzność. A dlaczego to sklepienie ma niebieską barwę? Oto odpowiedź: „Aby promienie słoneczne, które są we wszystkich kolorach tęczy, trafiły do nas, muszą najpierw pokonać atmosferę i spotkać się z cząsteczkami powietrza. Ze wszystkich barw to właśnie niebieskie światło najchętniej oddziałuje z cząsteczkami atmosfery. Jest najbardziej rozpraszane. I w konsekwencji daje efekt niebieskiego nieba” (national-geographic.pl).

A jak obchodzić Dzień Patrzenia w Niebo?

– Zatrzymać się w pędzie dnia i popatrzeć w niebo, co pozwoli się odstresować i choć na chwilę poczuć się szczęśliwym, uspokoić rozbiegane myśli.

– Zrobić sobie krótką przerwę w pracy przed komputerem i pozwolić odpocząć oczom.

– Ucieszyć się coraz dłuższym dniem dzięki coraz wyżej położonemu Słońcu.

– Puścić wodze fantazji i razem z dziećmi w obłokach poszukać ukrytych kształtów zwierząt i przedmiotów.

– Przypomnieć sobie, z czym się kojarzy i łączy słowo „niebo”, jak choćby: przychylić komuś nieba.

– Poszukać nocą gwiazd. Przez większość kwietnia będzie można spróbować dostrzec Jowisza, nisko nad horyzontem – Merkurego, obserwować zmieniający się Księżyc (w nowiu był 8 kwietnia, a jego pełnia będzie widoczna na niebie 23 kwietnia).

– Powspominać bliskich, którzy już odeszli, i pomodlić się za nich.

– Skierować myśli do Boga i opowiedzieć Mu, co nam w duszy gra.

Ciekawostka

Wpływ Marsa na Ziemię

Reklama

W opublikowanych niedawno badaniach zespół naukowców z Uniwersytetu Sydney i Sorbony przyjrzał się wirom głębinowym. Okazało się, że mogą one być napędzane przez Marsa. Zmiany zbiegają się bowiem w czasie z okresami interakcji Ziemi i Czerwonej Planety podczas orbitowania wokół Słońca. Jest to zjawisko nazywane rezonansem. Występuje ono, gdy dwa krążące ciała wywierają na siebie wzajemne odpychanie i przyciąganie grawitacyjne. Te siły wpływają na stopień ich zbliżania się do siebie i na odległość od Słońca.

Najstarszy znany nauce chleb

Odkrycia dokonali uczestnicy wykopalisk prowadzonych na terenie Turcji, w obrębie stanowiska archeologicznego Çatalhöyük, które uznaje się za największy tego typu obszar z epoki neolitu zlokalizowany na Bliskim Wschodzie, zamieszkiwany przez ok. 8000 ludzi. „Gąbczasty materiał”, jak to określili archeolodzy, znajdował się wewnątrz pieca. Ze względu na lokalizację pojawiły się przypuszczenia wskazujące na prawdziwą naturę tego znaleziska, tj. resztki chleba sprzed tysięcy lat. Dokładne analizy je potwierdziły, a naukowcy ogłosili, że chodzi o pozostałości sprzed ok. 8600 lat. Co ciekawe, do wypieku tego chleba użyto drożdży.

Czy wiesz, że...

...możesz zobaczyć wybuch w kosmosie?

Reklama

Jeszcze w tym roku pojawi się okazja do zaobserwowania rzadkiego zjawiska astronomicznego, które ostatni raz miało miejsce w 1946 r. Ten niezwykły widok będzie można oglądać gołym okiem. Korzystając jednak z mocnej lornetki lub teleskopu, obserwację będzie można wydłużyć do ponad tygodnia. Zdarzenie, o którym informuje NASA, będzie miało miejsce w systemie gwiezdnym T Coronae Borealis, oddalonym 3 tys. lat świetlnych od Ziemi. Układ ten znajduje się w gwiazdozbiorze Korony Północnej, którą widać z terenu Polski od zimy do końca lata. W systemie T CrB dojdzie do tzw. wybuchu nowej. Znajdują się tam dwa okrążające się wzajemnie ciała niebieskie – biały karzeł oraz czerwony gigant. Gdy biały karzeł pobierze odpowiednio dużą ilość materii z pobliskiej gwiazdy, następuje nowa – krótka eksplozja wywołana reakcją fuzji jądrowej na jego powierzchni, która z Ziemi będzie wyglądać tak, jakby na niebie pojawiła się nowa gwiazda. Według astronomów, zjawisko to nastąpi w tym roku – między marcem a wrześniem. To jedyna taka szansa w życiu.

Myśl na tydzień

„ Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy”.
Éric-Emmanuel Schmitt

Pamiętaj o życzeniach!

14.04 – Justyna, Izabela, Ludwina

15.04 – Anastazja, Olimpia, Piotr

16.04 – Benedykt, Bernadeta, Julia

17.04 – Klara, Robert, Jakub

18.04 – Alicja, Bogusława, Ryszard

19.04 – Jerzy, Emma, Wincenty

20.04 – Czesław, Agnieszka, Konrad

Wydarzyło się

• 14.04.1430 – grupa rycerzy-rozbójników pochodzących z Moraw, Czech i Śląska dokonała napadu na klasztor Paulinów na Jasnej Górze, zabijając kilku zakonników, łupiąc część kosztowności i uszkadzając obraz Czarnej Madonny.
• 15.04.1983 – rozpoczęto budowę warszawskiego metra.
• 16.04.1927 – Polskie Radio po raz pierwszy transmitowało w południe Hejnał mariacki z Krakowa.
• 17.04.2003 – papież Jan Paweł II ogłosił swą ostatnią encyklikę Ecclesia de Eucharistia.
• 18.04.1025 – w katedrze gnieźnieńskiej odbyła się koronacja Bolesława I Chrobrego na pierwszego króla Polski.
• 19.04.1770 – kapitan James Cook po raz pierwszy dostrzegł wybrzeże Australii.
• 20.04.1967 – amerykańska sonda Surveyor 3 wylądowała na Księżycu.
• 20.04.1995 – szczątki Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie zostały uroczyście przeniesione do paryskiego Panteonu.

2024-04-09 14:22

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kartka z kalendarza

9.02 – Dzień Pizzy To gratka dla miłośników tego włoskiego specjału. Pierwsze doniesienia o pizzy pochodzą z X wieku, a placki podawane były z serem i bazylią. Z biegiem lat zmieniały się składniki. Co warto wiedzieć o pizzy? Pomidory stały się jej obowiązkowym elementem pizzy dopiero w XVII wieku, kiedy dotarły do nas z Ameryki. Tradycyjna włoska pizza ma jedynie 3 dodatki, większą ich ilość zawdzięczamy Amerykanom. Oni też zjadają 350 kawałków co sekundę. Najwięcej pizzy zamawia się w soboty wieczorem. Rekordzistami w jej jedzeniu są... Norwegowie. Pracą w pizzerii lub jej rozwożeniem swoje życie zawodowe rozpoczęli m.in. Stephen Baldwin czy Jean-Claude Van Damme. 10.02 – Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych To dobra okazja, żeby dowiedzieć się więcej nt. wartości odżywczych nasion roślin strączkowych. Jakie są zalety jedzenia bobu, fasoli, grochu, ciecierzycy, soczewicy czy soi? Są to nasiona niskotłuszczowe, nie zawierają cholesterolu i glutenu oraz mają niski indeks glikemiczny. Ich zaletą jest również to, że są bogate w wartości odżywcze, takie jak białko, żelazo, cynk, błonnik pokarmowy, minerały i witamina B. Mogą być przechowywane przez dłuższy czas bez utraty wartości. Według ONZ, suche nasiona roślin strączkowych mają istotny wpływ na redukcję głodu i niedożywienia.
CZYTAJ DALEJ

Przywrócona do życia

Nadzwyczajne łaski za wstawiennictwem św. Krescencji wymadlane są nieprzerwanie od jej śmierci w 1744 r. A pomocy katolickiej zakonnicy wzywają nawet niemieccy protestanci.

Siostra Maria Krescencja przyszła na świat jako Anna Höss w ubogiej, wielodzietnej rodzinie tkaczy z bawarskiego miasteczka Kaufbeuren. W wieku 21 lat wstąpiła do klasztoru Franciszkanek w Kaufbeuren. Zasłynęła mądrością, niezliczone rzesze ludzi zgłaszały się do niej z prośbą o radę w sprawach zarówno duchowych, jak i doczesnych. Zmarła w opinii świętości. Jej grób zaczęły nawiedzać tysiące pielgrzymów, z czasem miejsce jej spoczynku stało się jedną z najczęściej wybieranych pielgrzymkowych destynacji.
CZYTAJ DALEJ

Kard. C. Aós Braco kończy 80 lat – 136 purpuratów-elektorów

2025-04-05 21:01

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat Flickr

W niedzielę 6 kwietnia kończy 80 lat arcybiskup metropolita-senior Santiago de Chile kard. Celestino Aós Braco OFM Cap., tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Obecnie liczba uprawnionych do wyboru kolejnego papieża wynosi 136, a pozbawionych tego prawa - 116. Purpurat chilijski (choć urodzony w Hiszpanii) jest jednym z pięciu kapucynów w Kolegium Kardynalskim.

Przyszły kardynał urodził się 6 kwietnia 1945 w mieście Artaiz w północno-zachodniej hiszpańskiej prowincji Nawarra (archidiecezja Pampeluna). Tam też ukończył szkołę podstawową i średnią, po czym w latach 1960-63 studiował filozofię w Saragossie, a w latach 194-68 - teologię w Pampelunie. 14 sierpnia 1963 rozpoczął nowicjat w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów w mieście Sangüesa w Nawarze. Równo w rok później złożył w nim śluby czasowe, a 16 września 1967 - śluby wieczyste. W latach 1972-80 uzupełniał studia na uniwersytetach w Saragossie i Barcelonie, uwieńczone licencjatem z psychologii. Dzięki tej specjalizacji kształcił się w latach 1980-81 na Papieskim Uniwersytecie Katolickim Chile.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję