Reklama

Wiara

Dali przykład miłości i odwagi

Wojna, brutalność i zagłada Żydów, ale też miłość, poświęcenie i oddanie Bogu, rodzinie oraz drugiemu człowiekowi – tak w pigułce możemy powiedzieć o życiu bł. rodziny Ulmów.

Niedziela Ogólnopolska 28/2024, str. 8-9

[ TEMATY ]

bł. rodzina Ulmów

Radio Fara

Mszy św. dziękczynnej w dniu wspomnienia bł. Ulmów przewodniczy abp Adam Szal, metropolita przemyski

Mszy św. dziękczynnej w dniu wspomnienia bł. Ulmów przewodniczy abp Adam Szal, metropolita przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze liturgiczne wspomnienie błogosławionych męczenników z Markowej: Józefa, Wiktorii i ich siedmiorga dzieci obchodziliśmy 7 lipca. W sposób szczególny dzień ten obchodzili mieszkańcy Podkarpacia i metropolii przemyskiej, ponieważ samarytanie XX wieku, podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, która odbyła się w Muzeum Zamku w Łańcucie, zostali ustanowieni patronami województwa.

Szczególna sesja

Z inicjatywą ustanowienia bł. rodziny Ulmów patronami Podkarpacia wystąpiły organizacje katolickie archidiecezji przemyskiej, diecezji: rzeszowskiej, zamojsko-lubaczowskiej i tarnowskiej, a w grudniu 2023 r. radni przyjęli uchwałę intencyjną, w której uznali, że Józef i Wiktoria wraz z dziećmi są najlepszymi kandydatami do miana patronów. – Samorząd Województwa Podkarpackiego konsekwentnie od 2008 r. podejmuje inicjatywy związane z promocją rodziny Ulmów w regionie. To budowa muzeum w Markowej, ale też liczne upamiętnienia, konferencje, aż do momentu beatyfikacji – podkreślił marszałek Władysław Ortyl. – 7 lipca to w tym roku szczególny dzień: liturgiczne wspomnienie bł. rodziny Ulmów. To piękny i podniosły dzień, to ważna uroczystość dla mieszkańców Podkarpacia, ale myślę, że też dla mieszkańców całego kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W obradach sejmiku województwa w Muzeum Zamku w Łańcucie wzięli udział licznie zaproszeni goście, wśród których byli: parlamentarzyści, podkarpaccy samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz stowarzyszeń i organizacji.

Wzorem Święta Rodzina z Nazaretu

Dalsza część uroczystości związanych z liturgicznym wspomnieniem i patronatem bł. rodziny Ulmów miała miejsce w kościele św. Doroty w Markowej. Tam odbyła się Msza św. dziękczynna za dar ich beatyfikacji, z prośbą o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców Podkarpacia. Modlitwie przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal, a razem z nim przy ołtarzu obecni byli przedstawiciele archidiecezji przemyskiej: arcybiskup senior Józef Michalik i bp Stanisław Jamrozek, a także ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba i senior diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Jan Śrutwa.

Reklama

Podczas Eucharystii sprawowanej w świątyni w Markowej, gdzie spoczywają doczesne szczątki błogosławionych, abp Szal wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym zwrócił uwagę wiernych, że męczennicy z Markowej jako rodzina realizowali ideał Świętej Rodziny z Nazaretu. – Pan Bóg zaplanował przyjście Syna Bożego w rodzinie. Pan Jezus urodził się w rodzinie, która zajmowała się Nim z troskliwością, przyjęła Go z wiarą i z miłością – powiedział pasterz Kościoła przemyskiego. – Maryja i Józef prowadzili normalne życie, nacechowane pracą zmierzającą do zapewnienia środków potrzebnych do utrzymania w ówczesnych czasach. Z fragmentów Ewangelii dowiadujemy się, że było to życie zwyczajne, życie związane z tym, iż zawierzyli je Panu Bogu, pełne posłuszeństwa woli Bożej. Przejawiało się to szczególnie w postawach Maryi i Józefa. Stworzyli najlepsze środowisko dla Boga, który stał się człowiekiem. Było to ciepłe ognisko rodzinne, nacechowane atmosferą miłości.

O ducha służby, prawdy i miłości

Jak wyjaśnił abp Szal, przypadające 7 lipca wspomnienie bł. rodziny Ulmów i Rodzina z Nazaretu pokazują nam, że w zamyśle Boga jest właśnie rodzina. Ksiądz biskup nawiązał do słów Jana Pawła II z 16 czerwca 1999 r. w Starym Sączu, który stwierdził, że świętość rodzi się w rodzinie. „Świat potrzebuje rodziny, która będzie pragnąć świętości” – zaznaczył Ojciec Święty. Arcybiskup przemyski wymienił w swoim wystąpieniu cechy, które odnajdujemy w rodzinie Józefa i Wiktorii. To duch służby, uczciwość, dążenie do prawdy i troska o dobro wspólne.

Jak wskazał kaznodzieja, duch służby przypomina nam, że żyjemy nie tylko dla siebie: – Rodzice służą dzieciom, dzieci, kiedy są dorosłe, służą rodzicom. „Kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą” (por. Mt 20, 26) – to słowa Chrystusa, które spełniają się w kochającej się rodzinie.

Arcybiskup Szal zauważył, że bardzo ważne jest w rodzinie dążenie do prawdy: – Dzisiaj dążenie do prawdy staje się niemodne, ulegamy presji tzw. poprawności politycznej. Rodzina Ulmów uczy nas dążenia do prawdy, choćby tej wyrażonej przez bł. Józefa: „Ja ich nie wyrzucę, to też ludzie”. To prawda fundamentalna, ale nie zawsze stosowana – że każdy człowiek ma swoją godność i trzeba szanować życie od poczęcia do naturalnej śmierci.

Reklama

Hierarcha zwrócił się też do obecnych w Markowej samorządowców. Oznajmił, że w bł. rodzinie Ulmów znajdziemy troskę o dobro wspólne. – W rodzinie pokazuje się, jak bardzo potrzebna jest troska o dobro współmałżonków i dzieci. Dbamy nie tylko o to, żeby nam było dobrze w rodzinie, ale żeby z nami było w rodzinie dobrze. I to trzeba przenieść także na nasze środowisko, którym jest wieś, miasto, samorząd. Tym była przesiąknięta rodzina Józefa i Wiktorii.

Metropolita przemyski przypomniał, że przyjmując patronat nad województwem, bł. Ulmowie będą patronami naszych rodzin: – W nich mamy szukać prawdy, troski o dobro wspólne, tam mamy służyć sobie nawzajem. Są dla nas przykładem wzajemnej miłości i odwagi otwarcia się na drugiego człowieka i Pana Boga.

Na koniec abp Szal poprosił, by trwające w nas dziękczynienie za beatyfikację przerodziło się w pracę nad tym, aby nasze wspólnoty były kochającą się rodziną – nie tylko w domu, ale i we wszystkich miejscach, do których idziemy.

Niech patronuje rodzinom Podkarpacia

Na zakończenie Mszy św. biskupi przeszli przed ołtarz, przy którym znajdują się relikwie bł. rodziny Ulmów, by w obecności władz województwa i wszystkich zgromadzonych wiernych zawierzyć mieszkańców Podkarpacia opiece nowych patronów.

Całość uroczystości w kościele św. Doroty w Markowej dopełnił koncert w wykonaniu kwartetu z Filharmonii Podkarpackiej. Warto dodać, że w dniu liturgicznego wspomnienia bł. rodziny Ulmów, a także w dniu kolejnej rocznicy zawarcia sakramentu małżeństwa przez Wiktorię i Józefa, podczas każdej Mszy św. w markowskiej świątyni małżonkowie odnawiali swoje ślubne przyrzeczenia.

Choć dzień pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. rodziny Ulmów i nadanie ich patronatu Podkarpaciu stały się czasem kluczowym dla tej uroczystości, to w Markowej świętowanie rozpoczęto już 6 lipca. Parafia zorganizowała piknik rodzinny oraz Wieczór Błogosławieństw, czyli modlitwę przez wstawiennictwo błogosławionej rodziny Ulmów przed Najświętszym Sakramentem. Podczas nabożeństwa swoim poznawaniem Józefa, Wiktorii i ich siedmiorga dzieci dzielili się ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego Ulmów, i s. Maria Elżbieta Szulikowska, autorka licznych publikacji poświęconych samarytanom XX wieku.

* * *

Błogosławiona rodzina Ulmów to przykład wierności Bogu i miłości do drugiego człowieka, które dokonały się przez męczeńską śmierć 24 marca 1944 r. Była ona efektem ukrywania osób narodowości żydowskiej przed Niemcami. Proces beatyfikacyjny Ulmów trwał od 2003 r., a 17 grudnia 2022 r. papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie całej rodziny. Beatyfikacja Józefa, Wiktorii i ich siedmiorga dzieci odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej.

2024-07-08 18:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: bł. Rodzina Ulmów wśród towarzyszy nadziei na Jubileusz 2025

[ TEMATY ]

bł. rodzina Ulmów

Karol Porwich/Niedziela

Wśród „towarzyszy nadziei”, których Stolica Apostolska proponuje poznać w związku z Jubileuszem 2025 znalazła się błogosławiona Rodzina Ulmów. Kard. Marcello Semeraro wskazuje, że są oni tłumaczami nadziei, której świat dziś tak bardzo potrzebuje. Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych pisze o nich w książce, w której przedstawia historie wyjątkowych mężczyzn i kobiet z różnych epok i kultur.

Książka pod tytułem „Towarzysze nadziei” ukazała się nakładem Watykańskiej Księgarni Wydawniczej (LEV). Autor podkreśla, że przedstawione przez niego postaci podtrzymują swym życiem pochodnię nadziei, cnoty, która decyzją papieża Franciszka znajdzie się w centrum Roku Świętego, który będzie przebiegał pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”. Kard. Semeraro zauważa we wstępie, że książka ta zawiera „program świętości”, który, jak mawiał Paweł VI, „każdy może dostosować do okoliczności własnego życia”.
CZYTAJ DALEJ

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwóch powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.
CZYTAJ DALEJ

Wiemy, jak będą wyglądały obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Popiełuszki

2024-09-19 15:48

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

kapelan Solidarności

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Obchody 40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki trwają cały rok. Ich kulminacyjnym momentem będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, sprawowana 19 października w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Wierni zaproszeni są też do nowenny za wstawiennictwem błogosławionego - w intencji Ojczyzny. O wielu innych wydarzeniach, które już się odbyły oraz inicjatywach, które planowane są w związku z kulminacyjnym momentem obchodów, mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek w Domu Arcybiskupów Warszawskich. - Proszę, by ta okazja, jaką jest 40. rocznica śmierci bł. ks. Popiełuszki, była wykorzystana jak najlepiej, a ta postać dla współczesnego pokolenia przybliżyła się przede wszystkim w wymiarze duchowym - powiedział podczas konferencji kard. Nycz. Na 29 września przewidziany jest list biskupów polskich poświęcony bł. ks. Popiełuszce.

Gospodarz spotkania, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że 40. rocznicę męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki obchodzić będziemy za miesiąc, 19 października. Podkreślił, jak ważne jest, by tych obchodów nie ograniczać tylko do tego dnia, ale też nie koncentrować się podczas nich na pobocznych wątkach, jak np. dywagacje wokół daty śmierci. Przestrzegał też, by przypadkiem nie stały się one okazją do zawłaszczenia postaci męczennika do własnych celów, politycznych lub jakichś innych. - On po prostu taki nie był - powiedział kardynał.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję