Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 29/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MISTRZOSTWA
Księża w szachy grają

W Domu Rekolekcyjnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu odbywały się 23. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych (8-12 lipca). Startowało dwudziestu sześciu zawodników, wszyscy z Kościoła rzymskokatolickiego. Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa został ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej, drugie miejsce zajął ks. Zbigniew Wądrzyk z archidiecezji gdańskiej, a trzecie – ks. Dariusz Drążek z diecezji pelplińskiej, który okazał się także najlepszym seniorem (60+). Nagrodę za najpiękniejszą partię otrzymał ks. Zbigniew Wądrzyk. Najlepszym bratem zakonnym został br. Jan Zawada, pallotyn, najlepszym juniorem – kl. Kamil Szczerbak, salezjanin, a najlepszym debiutantem – ks. Marko Avsenik z diecezji Ljubljana (Słowenia). W klasyfikacji drużynowej mistrzami Polski została reprezentacja diecezji tarnowskiej, drugie miejsce zajęła archidiecezja przemyska, a trzecie przypadło pallotynom.

Szachowe mistrzostwa Polski duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Najbliższe – w szachach szybkich i błyskawicznych zaplanowano w Konstancinie-Jeziornie (3-4 marca 2025 r.), w szachach klasycznych natomiast – w Toruniu (7-11 lipca 2025 r.). Zapisy oraz inne informacje na stronie: www.smpd.pl . Istnieje także profil na Facebooku: Szachowe Mistrzostwa Duchowieństwa Chess – www.chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_1417 .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

SYNOD
Proces posuwa się naprzód

Reklama

Zainicjowany proces synodalny już przynosi w Kościele pierwsze owoce, stymulując zmiany duchowe, strukturalne i duszpasterskie – podkreślił kard. Jean-Claude Hollerich podczas watykańskiej prezentacji Instrumentum laboris, czyli dokumentu, na podstawie którego przebiegać będą październikowe obrady synodu o synodalności. Relator generalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności zauważył, że choć nie brakuje dyskusji i trudności, jest to czas łaski oraz uczenia się większego i bardziej odpowiedzialnego zaangażowania w życie Kościoła. Które tematy będą najgorętsze? Na pewno rola kobiet w Kościele, decentralizacja posługi Piotrowej, możliwość utworzenia nowej posługi słuchania i towarzyszenia oraz potrzeba większej przejrzystości, by Kościół mógł odzyskać wiarygodność utraconą z powodu skandali nadużyć seksualnych i afer finansowych. W komentarzach do tych zapowiedzi – szczególnie progresywnych komentatorów – wyczuwalne jest niezadowolenie, wyrażane w bon motach typu „góra urodziła mysz”. Jednocześnie widać zaniepokojenie szczególnie w temacie „diakonatu kobiet”. W tym przypadku chodzi o dojście do prawdy, czym była starożytna posługa diakonis. Na to przyjdzie pewnie jeszcze trochę poczekać, ale wiele wskazuje, że nie miała nic wspólnego z kapłaństwem.

WŁOSZCZOWSKI STRAJK
Zbiórka na film

Znak sprzeciwu to film opowiadający o heroicznej postawie młodzieży szkolnej z Włoszczowy sprzed 40 lat, która protestowała przeciwko usuwaniu krzyży ze szkoły. Film, przygotowywany w roku jubileuszowym tego wydarzenia, wymaga wsparcia finansowego, o co prosi w komunikacie bp Jan Piotrowski. „Przynależąc do Kościoła Chrystusowego, nie żyjemy wyłącznie przeszłością, ponieważ w nadziei zostaliśmy zbawieni. Jednak wydarzenia sprzed 40 lat z Włoszczowy skłaniają nas do przypomnienia sobie bohaterskiej postawy odważnych młodych ludzi, którzy stawili opór twórcom nowego świata – świata bez Boga” – napisał do wiernych biskup kielecki. W jedną z niedziel wakacyjnych (do decyzji proboszcza) będzie można w parafiach diecezji kieleckiej złożyć na ten cel ofiarę do puszki. Film będzie dotyczył ważnego wydarzenia, którym był strajk uczniowski wywołany decyzją o usunięciu krzyży z sal lekcyjnych. Włączyło się w niego ok. 300 młodych ludzi, a także niektórzy rodzice. Pomoc w upamiętnieniu tego wydarzenia jest ważna i poniekąd konieczna, bo w czasach, kiedy krzyże znów się usuwa, trudno liczyć, że obecna władza polityczna zdecyduje się na dofinansowanie projektu, który opowiada o istotnej części walki o zrzucenie kajdan ideologicznej niewoli.

AKTY TERRORYSTYCZNE
Zamach na papieża?

Reklama

Policja i służby bezpieczeństwa we Włoszech prowadzą dochodzenie w sprawie prawdopodobnie planowanego zamachu na papieża Franciszka podczas jego wizyty w Trieście 7 lipca. Powołując się na źródła policyjne, włoska stacja telewizyjna RAI poinformowała 9 lipca wieczorem w swoim głównym programie informacyjnym, że dzień przed przyjazdem Ojca Świętego mężczyzna zostawił wózek w barze na stacji kolejowej w Trieście (na zdjęciu), a następnie wyszedł. Policja, zaalarmowana zgłoszeniem pracowników baru, znalazła w walizce pistolet z amunicją oraz nieużywaną odzież. RAI pokazała wideo z monitoringu zdarzenia i podała, że mężczyzna miał „bliskowschodni wygląd”. Czy to prawdopodobne? Po 13 maja 1981 r. wiemy, że tak, i nikt nie będzie tego bagatelizował, tym bardziej że w tym samym czasie wszczęto alarmy w bazach wojsk USA w Europie w związku z informacjami wywiadowczymi o zagrożeniu atakami terrorystycznymi.

USA
Reakcje biskupów po zamachu na Trumpa

Zamach na Donalda Trumpa wstrząsnął całymi Stanami Zjednoczonymi. Poruszeni byli także biskupi. Amerykański episkopat wydał oświadczenie, w którym wezwał wszystkich chrześcijan i ludzi dobrej woli do powstrzymania się od przemocy politycznej, a dążenia do tego, co prowadzi do pokoju, i budowania siebie nawzajem przez dialog i poszukiwanie sprawiedliwości. Przewodniczący amerykańskiego episkopatu abp Timothy P. Broglio (na zdjęciu) stwierdził: „Wraz z moimi braćmi biskupami potępiamy przemoc polityczną i modlimy się za prezydenta Trumpa oraz tych, którzy zostali zabici lub ranni. Modlimy się również za nasz kraj i o zakończenie przemocy politycznej, która nigdy nie jest rozwiązaniem sporów politycznych”. W podobnym tonie wypowiedziało się wielu innych biskupów.

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

PRZECIW ABORCJI
Wygrana życia

Reklama

Pierwsza odsłona batalii o życie w tej kadencji parlamentu za nami. Sejm 12 lipca odrzucił projekt ustawy o dekryminalizacji i depenalizacji aborcji. Za przyjęciem projektu głosowało 215 posłów, przeciw było 218, a wstrzymało się dwoje. „Za” w całości zagłosowały kluby KO, Trzeciej Drogi i Lewicy; przeciw były kluby PiS, Konfederacji oraz koło Kukiz15. Kluczowe były głosy PSL – „za” zagłosowało tylko czworo posłów tego klubu. Zdali egzamin – nie ulegli presji koalicjantów i w fundamentalnej sprawie pozostali wierni swoim przekonaniom. Niepokoić może jedynie to, że w głosowaniu nie wzięło udziału aż czternaścioro posłów PiS.

Przypomnijmy, że przed głosowaniem prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nawet jeśli nowela trafi na jego biurko, nie podpisze jej. To, oczywiście, dobra wiadomość. Zniesienie kary za współudział w aborcji prowadziłoby do tego, że gwarantowana, także w konstytucji, ochrona życia nienarodzonych byłaby po prostu fikcją, bo czyn byłby niby zabroniony, ale nie groziłaby za niego żadna sankcja. .

CZĘSTOCHOWA
Rodzina Radia Maryja na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze odbyła się 33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Przebiegała pod hasłem: „Uczestniczę w misji Kościoła”. Głównej, niedzielnej Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Przypomniał on, że św. Jan Paweł II nazywał Jasną Górę „domem zawierzenia”. – W ten charyzmat miejsca i czasu wpisuje się 33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, która dowodzi, że droga wiary i modlitwy przez Maryję do Jezusa jest czymś więcej niż zmaganiem o realizację społeczno-politycznych utopii i czymś więcej niż „religijną psychoterapią”, będącą odpowiedzią na bóle i niepokoje człowieka. Nazwał też chrześcijaństwo w swoim uniwersalnym wymiarze „polską ojcowizną”, w której bardzo znaczący jest udział Maryi, Matki Chrystusa.

Reklama

– Proszę o modlitwę, żeby z Polski odeszły demony nienawiści, które sączą się od najwyższych szczebli w drabinie społecznej, w drabinie rządzącej; żeby skończyć z nienawiścią, z judzeniem Polak na Polaka, aby skończyć z zemstą i więzieniem niewinnych – zaapelował z kolei dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

Jeszcze przed rozpoczęciem Eucharystii min. Piotr Ćwik odczytał list prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a Mariusz Błaszczak – list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W tym roku słuchacze i sympatycy toruńskiej rozgłośni znów nie zawiedli – tłumnie przybyli na na błonia jasnogórskie; wypełnili podklasztorny plac trwającą 2 dni modlitwą i śpiewem.
a.k.

2024-07-16 18:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 1/2023, str. 23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Rosja przyjęła przeprosiny Stolicy Apostolskiej za słowa papieża Franciszka z listopadowego wywiadu dla magazynu America o tym, że największych okrucieństw podczas wojny na Ukrainie dopuszczają się żołnierze z narodów nierosyjskich, m.in. Czeczeni i Buriaci. „Uważamy incydent za zakończony i liczymy na kontynuację konstruktywnej współpracy z Watykanem” – powiedziała podczas briefingu w Moskwie Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ. Przeprosiny miały mieć formę noty dyplomatycznej, którą podpisał kard. Pietro Parolin. Watykan przez swojego rzecznika Matteo Bruniego potwierdził jedynie fakt kontaktów dyplomatycznych, nie odniósł się natomiast do samej treści noty. Trudne do rozstrzygnięcia jest, szczególnie wobec braku potwierdzenia ze strony watykańskiej, ile w słowach Zacharowej jest propagandy, a ile prawdy. Zauważamy tylko, że w tych enuncjacjach nie ma zaprzeczenia okrucieństw, których sprawcami są Rosjanie.
CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu „Urbi et Orbi”: Bóg nas stworzył do życia

2025-04-20 12:51

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Urbi et Orbi

Włodzimierz Rędzioch

„Chrystus zmartwychwstał! W tym orędziu zawarty jest cały sens naszej egzystencji, która nie jest stworzona dla śmierci, lecz dla życia” - wskazał Franciszek w wielkanocnym orędziu „Urbi et Orbi” odczytanym przez mistrza ceremonii papieskich abp. Diego Ravelli ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie. Na zakończenie papież udzielił uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” [Miastu (Rzymowi) i światu], z którym związany jest odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Bracia i Siostry, dobrych Świąt Wielkanocnych!
CZYTAJ DALEJ

Franciszek zakończył swój pontyfikat w uroczystość Niedzieli Wielkanocnej

2025-04-21 16:05

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Msza św. na placu św. Piotra w święto Zmartwychwstania Pańskiego jest jedną z najbardziej uroczystych i najważniejszych w roku. Przyciąga tłumy wiernych, również dlatego, że kończy się papieskim błogosławieństwem Urbi et Orbi. W tym roku, ze względu na stan zdrowia Franciszka jego udział w uroczystości stał pod znakiem zapytania, chociaż jego ostatnie „wypady” – na plac św. Piotra, do bazyliki św. Piotra i bazyliki Matki Bożej Większej - wskazywały, że Papież jest w stanie uczestniczyć publicznej uroczystości i udzielić błogosławieństwa.

Od zawsze starałem się być na tej szczególnej Mszy św. I tak też było tego roku. W połowie Eucharystii postanowiłem udać się na dach tzw. Braccio Carlo Magno, monumentalnego korytarza, który łączy lewą kolumnadę placu z fasadą bazyliki – jest to miejsce zarezerwowane dla dziennikarzy, fotografów i kamerzystów akredytowanych przy watykańskim Biurze Prasowym, z którego roztacza się wspaniały widok na plac św. Piotra i fasadę bazylik. Musiałem wyjść z placu i wejść do Watykanu przez boczną bramę zarezerwowaną dla pracowników watykańskich, bramę Perugino. Cała strefa była kontrolowana przez policję i przepuszczono mnie tylko dlatego, że miałem legitymację watykańską. Teren kontrolowano też z helikoptera, który krążył po okolicy. W Watykanie, przed Domem św. Marty było pusto – stali tylko żandarmi watykańscy, którzy poinformowali mnie, że Franciszek przyjmuje wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, Jamesa Davida Vance’a. Jak się później dowiedziałem, było kilkuminutowe spotkanie na wymianę życzeń z okazji Świąt Wielkanocnych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję