Pielgrzymowanie rozpoczęło się 3 sierpnia w katedrze wrocławskiej, gdzie Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny (więcej pisaliśmy w ostatnim wydaniu). Do tronu Pani Jasnogórskiej pielgrzymowało ponad 1500 pątników, nie tylko z różnych stron archidiecezji, ale nawet ze świata, m.in. ze Słowenii czy Szwecji.
Trasa pielgrzymki przebiegała przez Trzebnicę, Oleśnicę, Namysłów, Wierzbicę Górną, Kluczbork, Borki Wielkie, Jezioro, a 10 sierpnia pielgrzymi dotarli na Jasną Górę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pątnikom towarzyszyli dwaj biskupi pomocniczy – bp Jacek Kiciński oraz bp Maciej Małyga.
Podczas pielgrzymkowych konferencji można było usłyszeć o ośmiu znakach (cudach) Pana Jezusa, zapisanych w Ewangelii wg św. Jana. Tematyka ta ściśle się wiąże z trwającym w archidiecezji wrocławskiej synodem i z rozważanym w tym czasie słowem Bożym. Zresztą cała pielgrzymka miała okazję dzielić się rozważanym słowem. Takie wielkie rozeznawanie miało miejsce na postoju w lesie za Wołczynem, gdy pielgrzymi podzielili się na małe grupy, w których czytali fragment o burzy na jeziorze i rozmawiali o tym.
Z kolei w Bierutowie w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej udzielony został sakrament chrztu świętego, a podczas Mszy św. w Oleśnie małżonkowie mieli możliwość odnowić przyrzeczenia małżeńskie.
Reklama
Miejsca, które odwiedzali pielgrzymi, były bardzo gościnne. Mieszkańcy poszczególnych miejscowości chętnie wychodzili naprzeciw wędrującym i dzielili się tym, co mają, tak aby pielgrzymi nie ustali w drodze. Nie sposób wymienić wszystkich, ale na trasie na pewno nikt nie był głodny czy spragniony.
Z kolei pogoda była bardzo zmienna – raz słońce, raz deszcz. Lecz niezależnie od warunków można było zauważyć na twarzach pielgrzymów radość, a na ustach wdzięczność.
Na trasie pielgrzymki była obecna reprezentacja Niedzieli Wrocławskiej, dlatego też na naszej stronie czy na Facebooku można obejrzeć galerie zdjęć z wędrówki.