Reklama

Aspekty

Odznaczenia diecezjalne A.D. 2024

Świeccy w Kościele. Są liderami grup i wspólnot, dbają o piękno świątyni, angażują się w życie parafii. Wyróżnił ich pasterz diecezji.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2024, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Karolina Krasowska

Odznaczenia zostaną wręczone 8 września. Tak było rok temu

Odznaczenia zostaną wręczone 8 września. Tak było rok temu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej” bp Tadeusz Lityński przyznał dwudziestu dwóm osobom. Wśród nich są:

Helena Ratkiewicz, rocznik 1949. Mieszka w Trzebiczu (par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu). Pani Helena do ub.r. była przewodniczącą Apostolatu Maryjnego. Należy do wspólnoty Żywego Różańca, jest w Zespole Synodalnym i Radzie Duszpasterskiej parafii. Działa w Caritas parafialnej, Zespole Trzebiczanki, codziennie przed Mszą św. prowadzi modlitwę różańcową, w niedzielę Godzinki do NMP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Beata Świtoń, rocznik 1963. Mieszka w Gościmiu (par. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku). Pani Beata od blisko 20 lat uczy dzieci religii w szkole i przygotowuje je do I Komunii św. Od kilkunastu lat jest zastępcą przewodniczącej parafialnej Caritas. Przygotowuje pomoc dla potrzebujących, szczególnie dzieci w Gościmiu, należy do wspólnoty Żywego Różańca, w niedzielę przed Mszą św. prowadzi modlitwę różańcową.

Bernadeta Borodo, rocznik 1940. Mieszka w Drezdenku (par. Przemienienia Pańskiego). Pani Bernadeta współtworzyła w parafii Apostolat Maryjny, który w tym roku obchodzi 31. rocznicę istnienia. Od 45 lat czynnie zaangażowana we wspólnotę Żywego Różańca. Prowadzi adoracje przed Najświętszym Sakramentem w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych.

Reklama

Tadeusz Szot, rocznik 1961. Mieszka w Gorzowie Wlkp. (par. Niepokalanego Poczęcia NMP). Pan Tadeusz od młodych lat angażował się w życie parafialne, pomagając w bieżących remontach i pracach w kościele. Od lat posługuje w parafii z bardzo dużym zaangażowaniem i sumiennością jako kościelny i zakrystianin. Angażuje się we wszystkie bieżące, konieczne, jak i świąteczno-okazjonalne prace w kościele.

Stanisław Zając, rocznik 1961. Mieszka w Gorzowie Wlkp. (par. Niepokalanego Poczęcia NMP). Pan Stanisław od ponad 10 lat pełni posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii św., od roku jest akolitą i ostatnio – ceremoniarzem. Razem z żoną należy do Domowego Kościoła i Żywego Różańca. Co tydzień odwiedza chorych z Najświętszym Sakramentem, codziennie uczestniczy we Mszy św., pełniąc obowiązki ministranta i lektora.

Renata i Marek Bęzel, oboje rocznik 1948. Mieszkają w Gorzowie Wlkp. (par. Trójcy Świętej). Państwo Bęzel od 18 lat mocno wspierają Hospicjum św. Kamila, np. przeprowadzając zbiórki i akcję Pola Nadziei. Są zaangażowani w codzienne życie parafii. Pani Renata od lat prowadzi kronikę parafialną, dokumentując wszelkie wydarzenia parafialne. W parafii można liczyć na ich doświadczenie, dobre rady i wsparcie finansowe.

Piotr Kołoszyc, rocznik 1964. Mieszka w Marwicach (par. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Baczynie). Pan Piotr jako 11-letni chłopiec rozpoczął w parafii posługę organisty. Podjął się utworzenia chóru w kościele filialnym w Marwicach, który prowadzi do dzisiaj. W 2025 r. minie 50 lat od powstania parafii w Baczynie, a także 50 lat od pierwszej Mszy św. po wojnie w kościele w Marwicach, podczas której pełnił posługę organisty i pełni ją nieprzerwanie do dzisiaj.

Reklama

Piotr Pietkun, rocznik 1964. Mieszka w Jeninie (par. św. Michała Archanioła w Jeninie). Pan Piotr jako nadleśniczy łączy sprawy dbania o lasy z zamysłem Kościoła wg Encykliki Laudato Si. Ostatnio zorganizował akcję sadzenia lasu z udziałem kleryków i profesorów seminarium diecezjalnego. Przy jego udziale, w lesie w okolicach Jenina, powstały stacje Drogi Krzyżowej upamiętniające kard. Stefana Wyszyńskiego, pobłogosławione przez bp. Adriana Puta.

Ryszard Lewandowski, rocznik 1947. Mieszka w Lubsku (par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubsku). Pan Ryszard od wielu lat pracuje z młodzieżą jako pedagog w Ognisku Muzycznym w Lubsku. Od 35 lat posługuje w parafii jako organista. Zawsze czynnie zaangażowany w życie parafialne i duszpasterskie. Pomagał przy rozbudowie kościoła parafialnego czy budynków parafialnych.

Stanisław Suchodolski, rocznik 1947. Mieszka w Lubsku (par. Najświętszego Serca Pana Jezusa). Pan Stanisław wiele lat pracował jako nauczyciel i wychowawca trudnej młodzieży w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lubsku. Od 30 lat związany z parafią, gdzie posługuje jako nadzwyczajny szafarz Komunii św. i kościelny. Pomagał przy rozbudowie kościoła parafialnego czy budynków parafialnych.

Edward Hryńko, rocznik 1947. Mieszka w Nowej Soli (par. św. Michała Archanioła w Nowej Soli). Pan Edward od 25 lat jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii św., ustala dyżury i spotkania formacyjne. Jest chorążym uroczystości kościelnych – przy procesji Bożego Ciała i odpuście parafialnym. Przed pandemią w każdą niedzielę szedł do chorych z Komunią św. zaangażowany w liturgię Mszy św.

Reklama

Waldemar Nowak, rocznik 1957. Mieszka w Międzyrzeczu (par. Miłosierdzia Bożego w Bobowicku). Pan Waldemar od 24 lat pełni funkcję organisty w parafii. Służy pomocą na wszystkich szczeblach. Od wielu lat uczestniczy we wspólnocie Żywego Różańca. Od ponad 2 lat pomaga jako kościelny w kościele filialnym w Międzyrzeczu Obrzycach. Aktywnie uczestniczył w przygotowaniach do koronowania obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Grzegorz Skrzek, rocznik 1969. Mieszka w Międzyrzeczu (par. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu). Pan Grzegorz współpracuje ze Stowarzyszeniem im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. Jest wieloletnim katechetą, ministrantem, lektorem i komentatorem. Prowadzi katechezy przed sakramentalne. Jest członkiem Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Wspiera organizację Pielgrzymki Mężczyzn w Międzyrzeczu.

Stefan Kuszwara, rocznik 1951. Mieszka w miejscowości Brzoza (par. Matki Bożej Częstochowskiej w Wielisławicach). Pan Stefan uczestniczy w życiu wspólnoty parafialnej, jest obecny na najważniejszych uroczystościach. Od wielu lat angażuje się w parafii jako doradca w dziedzinie budowlanej. Jest członkiem Rady Kościelnej przy kościele filialnym Miłosierdzia Bożego w Brzozie. Był głównym motorem budowy nowej plebanii w Wielisławicach.

Jolanta Grefling, rocznik 1957. Mieszka w Kalsku (par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie). Pani Jolanta zajmuje się pomocą merytoryczną i wsparciem organizacyjnym kolejnych zadań podejmowanych przez parafię w zakresie przygotowania projektów budowlanych zabytków. Koordynuje prace prowadzone przy zabytkach, prowadzi ewidencję księgową, rozlicza wydatkowanie dotacji.

Reklama

Paweł Grygorcewicz, rocznik 1975. Mieszka w Trzebowie (par. Matki Bożej Różańcowej w Długoszynie). Swoje zdolności wykorzystuje na rzecz kościołów filialnego i parafialnego. Zasługą p. Pawła i zebranych z nim ludzi była organizacja remontu wieży kościoła w Trzebowie. Samodzielnie wykonał i zamocował na wieży drewniane żaluzje dzwonnicy, odnowił nieużywany dotąd stół ołtarzowy wraz z pozłoceniem jego elementów, wykonał nową ambonę i podjął się ogólnej konserwacji obrazów Drogi Krzyżowej.

Irena Kobierska, rocznik 1959. Mieszka we Wschowie (par. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie). Pani Irena od 35 lat należy do Żywego Różańca, od 21 lat jest zelatorką i koordynatorką wszystkich 20 róż. Należy do Rady Duszpasterskiej. Bezinteresownie dba o wizerunek świątyni przed każdą niedzielą czy świętami. Długi czas pracowała w Domu Pomocy Społecznej u sióstr Elżbietanek we Wschowie.

Janina Malara, rocznik 1950. Mieszka w Konradowie (par. św. Jakuba Apostoła w Konradowie). Pani Janina od 1980 r. jest zaangażowana w życie parafii. Pełni funkcję zelatorki Żywego Różańca. Należy do Rady parafialnej, zaangażowana w działalność Parafialnego Zespołu Caritas. Troszczy się o wnętrze kościoła i jego otoczenie. Opiekuje się starszymi, samotnymi osobami, troszczy się o cmentarz parafialny w Konradowie.

Adela Pakosz, rocznik 1930. Mieszka w Zielonej Górze (par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze). Pani Adela aktywnie działała przy budowie obecnego kościoła parafialnego, przy pracach budowlanych i wspierając ofiarami finansowymi. Od 43 jest zelatorką Żywego Różańca, który bardzo aktywnie uczestniczy w parafii. Z jej inicjatywy były organizowane pielgrzymki do wielu miejsc kultu religijnego.

Elżbieta i Jan Hamerla, rocznik 1953 i 1949. Mieszkają w Lubanicach (par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Drożkowie). Pani Elżbieta od 40 lat jest zelatorką Żywego Różańca, animatorką śpiewu podczas Mszy św. Troszczy się o bieliznę kielichową i ołtarzową, prowadzi kolportaż prasy religijnej. Pan Jan od 44 lat jest zakrystianinem, członkiem męskiej Róży Różańcowej. Małżonkowie stanowią wzór postawy katolickiej.

2024-09-03 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar powołania do służby

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 42/2023, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

diakonat stały

Małgorzata Brodzińska

Ks. dr Wojciech Oleśków

Ks. dr Wojciech Oleśków

Można wymienić potrójny wymiar posługi diakona stałego: diakonia liturgii, słowa i miłości – mówi ks. Wojciech Oleśków.

Katarzyna Krawcewicz: W diecezji powstaje Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. Do tej pory formowali się poza diecezją, czy więc liczba takich powołań wzrosła na tyle, by utworzyć ośrodek na naszym terenie? Ks. Wojciech Oleśków: Powstanie ośrodka jest związane z dużym zainteresowaniem diakonatem stałym w diecezji. Są osoby, które myślą o realizacji takiej formy życia. W diecezji jest dużo szafarzy, lektorów, akolitów, którzy są mocno zaangażowani w parafiach. Takie osoby odkrywają powołanie do diakonatu. Sobór Watykański II przypomina, że diakoni przyjmują święcenia nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi i to jej pogłębienie jest celem tych osób.
CZYTAJ DALEJ

Przyjeżdżają turyści, wyjeżdżają pielgrzymi

2025-04-08 15:22

Niedziela Ogólnopolska 15/2025, str. 24-26

[ TEMATY ]

wiara

Kalwaria Zebrzydowska

Karol Porwich/Niedziela

Jeżeli człowiek naprawdę chce spotkać Boga i szuka ciszy w dzisiejszym świecie, to Kalwaria Zebrzydowska jest do tego idealnym miejscem – mówi Mateusz Wałach, który na własne oczy zobaczył tutaj cud uzdrowienia.

Kalwaria Zebrzydowska to nie tylko bazylika i Cudowny Obraz, ale również dróżki, na których są upamiętnione najważniejsze wydarzenia zbawcze. Sanktuarium należy dzisiaj do najciekawszych w Polsce założeń krajobrazowo-architektonicznych i jest zaraz po Częstochowie drugim najchętniej wybieranym kierunkiem pielgrzymkowym.
CZYTAJ DALEJ

Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy po raz trzynasty

2025-04-13 17:31

[ TEMATY ]

Częstochowa

Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty

Jansa Góra

Karol Porwich

Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy

Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy

Jeden zaczął na komarku po dziadku, inny na junaku po ojcu. Przyznają, że „z motoru się nie wyrasta”, trzeba jeździć bezpiecznie i cieszyć się życiem. Na Jasnej Górze odbył się 13. Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy zorganizowany przez Częstochowskie Towarzystwo Motocyklowe.

Idea zjazdów nawiązuje do tradycji przedwojennych regionu. To pierwsza grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Kolejna zjedzie 27 kwietnia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję