W Krakowie obchodzono w poniedziałek 16 września 75. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Władysława Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej (PPAN).
Patriota
Ksiądz Władysław Gurgacz, jezuita, został stracony po pokazowym procesie w więzieniu Montelupich. Wyrok na 35-letnim kapłanie wykonano 14 września 1949 r. przez rozstrzelanie „strzałem katyńskim”, w tył głowy. Kapłan został zrehabilitowany 20 lutego 1992 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Najważniejszym punktem uroczystości patriotycznych była sprawowana w kościele Miłosierdzia Bożego, na Osiedlu Oficerskim, Msza św. w intencji m.in. wyniesienia Niezłomnego kapelana na ołtarze. Eucharystię celebrował ks. prof. Józef Krzywda, misjonarz św. Wincentego a Paulo, kapelan Instytutu Świętej Jadwigi Królowej Polski. A homilię wygłosił ks. prof. Henryk Majkrzak, sercanin, który nawoływał: – To postać niezwykle ciekawa w historii walki Polaków o wolność. Nie zapominajmy o nim! Przypomniał także, że na grobie kpt. Gurgacza są wyryte słowa: „Starty dla Boga i ojczyzny”. Oprawę muzyczną Eucharystii uświetnił chór „Jadwiżańskie echo Fatimy” pod dyrekcją Teresy Zaremby-Piwowarskiej.
Reklama
– To już jest 12 rok, kiedy organizuję Mszę św. za ks. Władysława Gurgacza – mówi Niedzieli Irena Kopf, prezes Instytutu Świętej Jadwigi Królowej Polski, organizator wydarzenia. Zaznacza: – W naszej parafii Miłosierdzia Bożego, na os. Oficerskim co roku były sprawowane Msze św. w intencji kapelana Gurgacza, organizowane przez red. Danutę Suchorowską-Śliwińską razem z dr Barbarą Niemiec. Kiedy p. Danuta zmarła, postanowiłam kontynuować tę tradycję, za zgodą ówczesnego proboszcza, ks. prał. Zygmunta Koska. Ksiądz Gurgacz był wielkim patriotą i jest mi bliski. Staram się propagować jego życie, postawę wśród młodzieży
Kapelan Niezłomny
Uczestnicy Mszy św. po jej zakończeniu wysłuchali słów przesłanych przez abp. Marka Jędraszewskiego, który objął wydarzenie honorowym patronatem. Uroczystość kontynuowano przy grobie ks. Gurgacza na Cmentarzu Rakowickim, w Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-63, gdzie złożono zidentyfikowane szczątki jezuity. Podczas spotkania modlitwę za dusze śp. żołnierzy poległych w walce o niepodległość Polski oraz za żyjących weteranów poprowadził ks. Józef Krzywda. – Ostatnia uroczystość, dotycząca o. Władysława Gurgacza na Hali Łabowskiej, otwarła przed moimi oczami nowy świat – powiedział przy grobie Niezłomnego jezuity o. Jerzy Pająk, kapucyn, kapelan Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych. I podkreślił: – Nie modlimy się za ks. Gurgacza, on jest w niebie, tylko o jego beatyfikację! Chodzi o to, by jak najszybciej rozpocząć proces beatyfikacyjny!
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele środowisk patriotycznych. Wśród gości była obecna m.in. delegacja Solidarności oraz licealiści z Centrum Edukacyjnego Radosna Nowina 2000 w Piekarach k. Krakowa. Patriotyczne wydarzenie zakończyło odśpiewanie Roty, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie ks. Władysława Gurgacza.