W wydarzeniu wziął udział bp Artur Ważny, a także m.in.: ks. Konrad Kościk – wikariusz biskupi ds. formacji kapłańskiej, ks. Tomasz Flak SCJ – wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego oraz ks. Tomasz Smalcerz – moderator Kurii Diecezjalnej. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy brewiarzowej, a następnie bp Artur Ważny wręczył dekret nominacyjny Witoldowi Sadeckiemu, który został mianowany przewodniczącym Komisji ds. Rozeznania i Rozwoju Diecezji Sosnowieckiej.
Reklama
W swoim wystąpieniu Witold Sadecki przybliżył księżom skład komisji oraz wstępny zakres prac, który chciałaby ona podjąć. W zespole znalazł się m.in. biegły rewident w dziedzinie ekonomii, prawnik (zakres zarówno prawa cywilnego, jak i kościelnego), specjalista w dziedzinie usprawniania procesów i cyfryzacji oraz sekretarz komisji, reprezentująca wspólnoty naszej diecezji. – Naszym zadaniem jest ocena procesów i działania organizacji – w tym przypadku diecezji – a nie ocena ludzi. Od 20 lat zajmuję się audytami w firmach i korporacjach. Wiem, że ludzie z zasady chcą dobrze pracować. To, że coś nie działa tak jak powinno, wynika prawie zawsze z wadliwych procesów. Będziemy się temu przyglądać i tam, gdzie to konieczne, proponować wdrożenie zmian – tłumaczył Witold Sadecki. Po konferencji nastąpiło wręczenie dekretów nowym dziekanom, wicedziekanom oraz ojcom duchownym kapłanów w dekanatach. Następnie wszyscy obecni oddali cześć relikwiom św. Rafała Kalinowskiego, patrona diecezji sosnowieckiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W kazaniu podczas Eucharystii bp Artur Ważny odwołał się do sceny uzdrowienia paralityka: – Kontekst dzisiejszej Ewangelii jest taki, że Jezus jest w Kafarnaum, w domu Piotra. I to w pewnym sensie jest pierwszy kościół. Do dziś można tam zobaczyć ruiny kościoła, który zbudowany został na fundamencie domu Piotra. Jezus właśnie w tym miejscu uzdrawia paralityka. Uzdrawia go w domu, czyli można powiedzieć – w kościele. Trzeba było dużo wysiłku, aby dotrzeć do Jezusa z powodu tłumu, który uniemożliwiał podejście do niego. Znaleźli się więc tacy, którzy spuścili paralityka przez dach. To też jest pewien znak, że dziś wokół Kościoła jest taki „parawan” czy blokada, która sprawia, że wielu do Kościoła nie może wejść, a z czasem po prostu nie chce już wejść. Czasami potrzeba więc innych sposobów, aby tych ludzi zaprosić do wewnątrz Kościoła, żeby zobaczyli, że tam naprawdę jest Jezus – powiedział bp Ważny.
Jak zauważył kaznodzieja, Kościół wciąż może i powinien pełnić rolę miejsca spotkania człowieka z Bogiem: – Wiemy, że Jezus wybrał Kościół, żeby był narzędziem i znakiem zjednoczenia ludzi z Bogiem i ze sobą nawzajem. Dzisiaj jednak jesteśmy w takiej sytuacji, że wielu tego nie widzi i w to nie wierzy: właśnie poprzez ten tłum, który „zasłania”. W tym tłumie my też jesteśmy, poprzez nasze zachowanie i postępowanie – podkreślił bp Ważny.
Na zakończenie pielgrzymki biskup podziękował gospodarzom sanktuarium – ojcom karmelitom – za otwartość na księży diecezji sosnowieckiej, którzy co roku mają możliwość pielgrzymowania do grobu swojego patrona. – Widzę, że bardzo cenicie i lubicie to miejsce – powiedział bp Ważny do księży. – Będziemy więc to kontynuować i nadal się tutaj spotykać – poinformował biskup.