Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Strefa, która łączy

Trwająca cały dzień Strefa Młodych Festiwal w Sosnowcu zgromadziła 1500 osób z całej Polski.

Niedziela sosnowiecka 42/2024, str. I

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Monika Książek/Niedziela

W kuluarach panowała radosna atmosfera

W kuluarach panowała radosna atmosfera

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Było to spotkanie młodych, którzy wyznają te same wartości. Odbyło się 5 października w Arenie Sosnowiec. Powstało po to, aby dać kolejną możliwość dzielenia się wiarą. Całość zorganizowała Fundacja Muza Dei – Centrum Nowej Kultury. Redakcja Tygodnika Katolickiego Niedziela objęła nad ogólnopolskim spotkaniem młodych patronat medialny.

Pomysł zorganizowania takiego wydarzenia jak Strefa Młodych Festiwal zrodził się już kilka lat temu. Pomysłodawcą był prezes fundacji Andrzej Dubiel. – Chodziło o to, by spotkania podobne do tych, jak Światowe Dni Młodzieży odbywały się także w Polsce. Po to, by gromadzić młodych z Polski w jednym miejscu raz w roku, cyklicznie. By mogli się spotkać oraz nawiązać relacje – tłumaczy Bartosz Zdechlikiewicz z „Muza Dei”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważnym momentem były także Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie oraz zorganizowana tam Polska Lizbona, czyli przestrzeń dla pielgrzymów z Polski, gdzie mogli uczestniczyć w koncertach i rozmowach z inspirującymi ludźmi. To właśnie wtedy pojawiła się koncepcja, żeby kontynuować takie spotkania w Polsce. – Na pewno nie chcemy dublować Światowych Dni Młodzieży. Chcemy natomiast stworzyć miejsce spotkania dla młodych ludzi. Po to, żeby mogli się więcej o sobie dowiedzieć – dodaje Bartosz Zdechlikiewicz.

Reklama

Jednym z głównych partnerów wydarzenia była diecezja sosnowiecka wraz z bp. Arturem Ważnym, który po części był też gospodarzem oraz Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży. Patronat honorowy objął Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W programie na głównej scenie były koncerty i wywiady z gośćmi festiwalu. Ogromne zainteresowanie wzbudził wywiad z bp. Arturem Ważnym, który opowiadał młodym ludziom o swoich pasjach, które ma od swoich młodzieńczych lat i o drodze swojego powołania. A wszystko po to, żeby zainspirować słuchaczy do działania i motywowania siebie, aby rozwijali się i odkrywali swoje talenty. W wywiadzie udzielonym przez bp. Artura Ważnego dla portalu internetowego Niedziela, a przeprowadzonym przez red. Monikę Książek, biskup cieszył się ze spotkania z młodymi w hali Arena. Biskup powiedział m.in.: – Jestem tutaj pierwszy raz, stąd jestem zaskoczony rozmiarem tej hali i jej nowczesnością. A wypełniona młodymi ludźmi pachnie i jest widziana inaczej. To bardzo raduje, bo to pokazuje, że można w tych nowczesnych przestrzeniach, w nowym czasie, w nowych okolicznościach spotykać się z młodymi ludźmi, którzy te czasy będą budować, będą je współtworzyć. Widzę w nich dużo entuzjamu i radości, chociaż też pewno dużo tęsknot i trudów, ale to, że chcieli się tutaj zgromadzić w kościele – bo to jest taki kościół, chociaż to nie jest mur, to są ludzie – jest to dla mnie promykiem nadziei.

W programie festiwalu były również panele, gdzie np. s. Łucja Rado OP, ks. Sebastian Kosecki i Edzio Rap odpowiadali na pytania wysłane wcześniej przez młodych za pośrednictwem Instagrama.

Reklama

Była też odrębna „strefa tiktok” na pierwszym piętrze, gdzie młodzi mogli posłuchać rozmów o nieco mniejszym formacie. To właśnie tam pojawili się m.in. członkowie zespołu Luxtorpeda, o. Tomasz Maniura czy Irmina i Marcin Śliwińscy.

– Ale nie tylko oni. Również wiele innych znanych osób odpowiadało na krótkie pytania. Była też możliwość sfotografowania się z nimi na specjalnie przygotowanych ściankach Strefy Młodych oraz możliwość przeprowadzenia luźniejszej rozmowy. Chodziło o to, żeby pokazać im, jak każda znana osoba zaczynała rozwijanie swoich pasji – dodaje Bartosz Zdechlikiewicz. Na wyższych piętrach została zorganizowana strefa spowiedzi oraz wystawienia Najświętszego Sakramentu. Była to tzw. strefa adoracji.

– Jako organizatorzy byliśmy bardzo zadowoleni z frekwencji i dużej liczby osób, które były cały czas obecne przy Panu Jezusie. Młodzi ludzie bardzo pozytywnie nas zaskoczyli pod tym względem. Przez cały dzień to pomieszczenie wypełnione było po brzegi. Bardzo nas cieszy, że wśród młodych ludzi cały czas jest potrzeba bycia blisko Jezusa – wskazuje Bartosz Zdechlikiewicz. Przez cały dzień w różnych momentach wydarzenia uczestniczyło łącznie 1500 osób.

Następnego dnia w tym samym miejscu odbyły się Gala wręczenia nagród „Człowiek Nowej Kultury”, a także koncert galowy Festiwalu Nowej Kultury. Podobnie jak podczas premierowej odsłony Gali Człowieka Nowej Kultury, w tym roku przyznano dwie nagrody specjalne. Otrzymali je: bp Grzegorz Suchodolski oraz organizatorzy największego koncertu uwielbienia na świecie, koncertu Jednego Serca Jednego Ducha – Jan Budziaszek, ks. Andrzej Cypryś i ks. Mariusz Mik.

Podczas gali poznaliśmy laureatów w pięciu kategoriach. Tytuł Człowieka Nowej Kultury w kategorii Nowa Kultura w biznesie otrzymała Małgorzata Dąbrowska, twórczyni marki Boski Biznes. Agnieszka Cudzich, wokalistka, została laureatką w kategorii Nowa Kultura w sztuce. Twórca wspólnoty Betlejem – ks. Mirosław Tosza otrzymał statuetkę w kategorii Działalność społeczna Nowej Kultury, natomiast nagrodę w kategorii Inicjatywa Nowej Kultury otrzymał Bogusław Kiernicki, prezes Fundacji św. Benedykta – organizatora Narodowego Marszu Życia. W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę w kategorii Nowa Kultura w internecie oraz nagrodę publiczności. Pierwszą z nich otrzymała Aneta Liberacka – redaktor naczelna portalu Stacja7, a nagrodę publiczności otrzymali organizatorzy koncertu Chwała Mu – Irmina i Marcin Śliwińscy oraz Marcin Zieliński.

2024-10-15 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inwestycja w zdrowie

Niedziela sosnowiecka 6/2023, str. III

[ TEMATY ]

Sosnowiec

UM w Sosnowcu

Plac, na którym powstanie stacja, pobłogosławił bp Grzegorz Kaszak

Plac, na którym powstanie stacja, pobłogosławił bp Grzegorz Kaszak

W mieście powstanie jedna z najnowocześniejszych stacji Rejonowego Pogotowia Ratunkowego. 19 stycznia rozpoczęto pierwsze prace budowlane.

Budowa nowej siedziby pogotowia będzie kosztować około 25 mln zł. Dotację na ten cel w wysokości 20 mln zł przekaże Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a pozostałe środki – około 5 mln zł to fundusze własne SPZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Ratownicy w nowej siedzibie zaczną prace za 14 miesięcy. Działka pod budowę, o wartości 1, 576 mln złotych, została przekazana w formie darowizny od gminy.
CZYTAJ DALEJ

„Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie”

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Sennacheryb prowadzi kampanię przeciw Judzie. Miasta warowne już padły. Jerozolima pozostaje sama. Król Asyrii posyła list z groźbą i szyderstwem. Inne kraje nie zostały ocalone przez swoich bogów, więc także Bóg Izraela miałby nie ocalić swego miasta. Ezechiasz nie odpowiada propagandą. Bierze pismo i rozkłada je przed Panem w świątyni. To gest modlitwy bardzo prosty. Król oddaje Bogu dokładnie to, czym grozi wróg. Modlitwa nie ukrywa lęku. Składa go w ręce Pana. Ezechiasz zwraca się do Boga jako do Tego, który zasiada nad cherubami. To wyznanie Jego królowania. Prośba nie szuka ratunku dla ludzkiego prestiżu. Szuka objawienia prawdy o jedynym Bogu. Odpowiedź przychodzi przez Izajasza. Jerozolima zostaje nazwana „córką Syjonu”. Miasto nie ocala własną siłą. Ocalenie przychodzi z gorliwości Pana. Wyrocznia zapowiada, że najeźdźca wróci tą samą drogą. Nie wejdzie do miasta. Nie usypie wału. Nie wypuści strzały. Nocna klęska obozu zostaje przypisana aniołowi Pana, znakowi skutecznego działania Boga. Biblia pokazuje tu, że historia nie należy wyłącznie do imperiów. Pan strzeże Reszty, która ma jeszcze wydać owoc. Nawet roczniki asyryjskie pamiętają zdobycie wielu miast Judy, lecz nie ogłaszają zdobycia Jerozolimy. Dla Pisma jest to znak wysłuchanej modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

„W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?”. Kardynał Ryś z medytacją na konsystorzu w Watykanie

2026-06-23 06:58

[ TEMATY ]

kard. Ryś

Piotr Drzewiecki

Rozważanie wprowadzające do tego tematu podczas planowanego w piątek 26 i sobotę 27 czerwca nadzwyczajnego konsystorza Kolegium Kardynalskiego wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 czerwca o godz. 7.30 papież będzie przewodniczył Mszy świętej w Bazylice św. Piotra; a o godz. 9.30 w Auli Pawła VI rozpocznie obrady przemówieniem wprowadzającym, po powitaniu wygłoszonym przez kard. Giovanniego Battistę Re, dziekana Kolegium Kardynalskiego. Pierwsza sesja, poświęcona tematowi „W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?” przewiduje medytację biblijną kard. Grzegorza Rysia oraz prace w grupach. Po południu druga sesja będzie poświęcona tematowi „Kultura władzy a cywilizacja miłości”, do której wprowadzi kard. Víctor Manuel Fernández, opierając się na rozdziale V encykliki „Magnifica humanitas”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję