Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Maryjny i adoracyjny

Niezwykle wzruszającym akcentem podkreślającym świętość Chrystusa obecnego pod postaciami eucharystycznymi, była uroczystość poświęcenia Maryjnego ołtarza adoracyjnego w Międzywodziu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 42/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Międzywodzie

Dajana Kurantowicz

Abp Andrzej Dzięga święci Maryjny ołtarz adoracyjny

Abp Andrzej Dzięga święci Maryjny ołtarz adoracyjny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia jest centrum życia duchowego Kościoła i każdego człowieka wierzącego. To ona karmi nas na wieczność, ale także dodaje siły i mocy Ducha Świętego do godnego kroczenia ścieżkami doczesności. Adoracja Najświętszego Sakramentu łączy nasze serca z Sercem Zbawiciela i wskazuje na najważniejsze treści naszego ludzkiego pielgrzymowania.

Idea modlitwy o pokój

Inspiracja ku temu, by w tym malowniczym Maryjnym kościele nad Bałtykiem, w Międzywodziu zaistniał Maryjny ołtarz, zrodziła się w sercu ks. kan. Zbigniewa Szymańskiego, proboszcza tej parafii, od lat zatroskanego o rozwój kultu Matki Bożej i wyposażanie świątyni w kolejne cenne akcenty ku Jej czci. Uroczystościom 28 września przewodniczył arcybiskup senior Andrzej Dzięga wraz z gronem kapłanów i bardzo licznie zebranych parafian, a także ofiarodawców ołtarza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Głęboka w swojej treści ceremonia poświęcenia ołtarza jest owocem działalności w Polsce Stowarzyszenia „Comunita Regina della Pace”. Mówił o tym, po poświęceniu przez ks. arcybiskupa ołtarza, Bogusław Olszonowicz wiceprezes Stowarzyszenia i twórca zespołu religijnego Duval. – Istotą działań utworzonego w 2008 r. Stowarzyszenia jest apostolstwo modlitewne Adoracji Eucharystycznego Chrystusa oraz wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju i pojednania między ludźmi. Doświadczenie skutków wojny w Jugosławii oraz przejawy widocznego braku porozumienia między narodami, religiami i wyznaniami sprawiło, że założyciele Stowarzyszenia podjęli działania szerzące ideę modlitwy o pokój. Jest to także odpowiedź na apel papieża Benedykta XVI wyrażony 1 stycznia 2007 r. w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju: „Pragnę, aby każdy chrześcijanin poczuł, że jego zadaniem jest być budowniczym pokoju i wytrwałym obrońcą godności osoby ludzkiej i jej niezbywalnych praw”. Zainspirowani również postawą niezłomnej wiary orędownika pokoju – św. Jana Pawła II, który napisał: „Maryja jest Niewiastą Eucharystii w całym swoim życiu. Kościół, patrząc na Maryję jako na swój wzór, jest wezwany do Jej naśladowania także w odniesieniu do Najświętszej Tajemnicy”, podjęliśmy dążenia, których wyrazem stała się idea „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, tzn. utworzenia na świecie dwunastu ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju. Aktualnie Światowe Centra Modlitwy o Pokój istnieją w następujących miejscach: kaplica Wieczystej Adoracji przy kościele Groty Mlecznej w Betlejem; sanktuarium Maryi Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie; kościół parafialny św. Jakuba w Medjugorie; bazylika Matki Bożej Pokoju w Yamoussukro w Wybrzeżu Kości Słoniowej; sanktuarium Matki Bożej z Kibeho w Rwandzie; sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang w Korei Południowej; sanktuarium św. Jana w Dagupan na Filipinach; kaplica Wieczystej Adoracji w bazylice NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, pierwsza polska Gwiazda.

Duchowy znak

W imieniu Stowarzyszenia Bogusław Olszonowicz przekazał ks. Zbigniewowi Szymańskiemu certyfikat podkreślający godność tego Maryjnego ołtarza oraz zobowiązania, które płyną z wytrwałej modlitwy zanoszonej w tym miejscu. Materialnym znakiem duchowego dzieła są tworzone dla każdego z Centrów z osobna, ołtarze adoracji Najświętszego Sakramentu wraz z monstrancją nawiązującą do wizerunku Matki Bożej. Swoim pięknem służą oddaniu czci żywemu Bogu, a bogatą symboliką religijną pomagają w modlitwie.

Ołtarze Adoracji powstają w Gdańsku, w pracowni artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Nie są one wykonywane, lecz pisane jak ikona i są owocem pracy i modlitwy całego zespołu projektowego. Dziełu „12 Gwiazd” towarzyszy inicjatywa utworzenia Łańcucha Modlitwy o Pokój, którego ogniwami stają się wszyscy podejmujący modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju.

Dostojny celebrans w słowie Bożym ukazał wpierw dzieje odkupienia ludzkości poczynając od upadku pierwszych rodziców, przez misję starotestamentalną proroków aż do przyjścia Zbawiciela świata, który przyszedł, aby zgładzić grzechy świata. W tej zbawczej mozaice uświadomił rolę Maryi, Jej postawę troski o zbawienie każdego człowieka. Mocno uwypuklił Jej postawę adoracyjną Służebnicy Pańskiej, która została tak mocno ukazana w poświęconym ołtarzu w świątyni w Międzywodziu.

Przypomnieć chrzest

Reklama

– Przed Tobą tabernakulum, a na ołtarzu ofiara Mszy św., czyli Chrystusowa męka, śmierć i zmartwychwstanie a w tym blasku widnieje Chrystus obecny w tym tabernakulum. Maryja jakby utrzymywała w dłoniach i jakby dawała Tobie Chrystusa. Wiele razy gdy patrzę, jak kapłani udzielają Komunii św. jakbym widział dłonie kapłańskie złączone z dłonią Maryi Niepokalanej. Patrz w tę scenę, która tu jest umieszczona w otulinie tabernakulum, jak Maryja pełna łaski, życia, świętości, czystości, pełna Ducha przyjmuje Chrystusa. Przychodź tutaj, ciesz się Nią, dziękuj i raduj, a niech Twoja modlitwa o łaskę pokoju na całym świecie popłynie stąd na krańce Ziemi – powiedział abp Dzięga.

Ksiądz arcybiskup nawiązał także do 900. rocznicy chrztu mieszkańców Pomorza przypominając postać św. Ottona oraz wypływające z przyjęcia sakramentu chrztu św. zobowiązania, które mamy na co dzień realizować. W ten sposób podprowadził myśli i serca zgromadzonych ku odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych.

Po odrzuceniu grzechu i wyznaniu wiary z zapalonymi świecami – paschałami wszyscy podchodzili do marmurowej chrzcielnicy, aby przypomnieć sobie swój własny chrzest czyniąc znak krzyża na swoim czole. Koronując uroczystość w Międzywodziu gospodarz parafii ks. kan. Zbigniew Szymański nawiązał do roli jaką odgrywa tutejsza świątynia, szczególnie w sezonie wakacyjnym, gdy tysiące wiernych z całej Polski karmią się tutaj Eucharystią, a od tej chwili będzie to umocnione poświęconym ołtarzem adoracyjnym i zwielokrotnieniem godzin adoracji Najświętszego Sakramentu.

2024-10-15 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakub Starszy, apostoł z Composteli

Niedziela szczecińsko-kamieńska 30/2010

[ TEMATY ]

św. Jakub Apostoł

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Obraz patrona parafii w ołtarzu głównym

Obraz patrona parafii w ołtarzu głównym

Wśród wielu miejsc kultu Apostołów w Europie szczególne znaczenie ma sanktuarium św. Jakuba w Composteli. „Do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela zdążają ludzie zwłaszcza z najróżniejszych regionów Europy, by odnowić i umocnić swą wiarę” - napisał Benedykt XVI z okazji 119. Jubileuszowego Roku Świętego. „Droga ta, usiana tak licznymi świadectwami gorliwości, pokuty, gościnności, sztuki i kultury, opowiada wymownie o duchowych korzeniach Starego Kontynentu”.

Jakub zwany Większym lub Starszym, syn Zebedeusza i brat Jana, był - podobnie jak jego ojciec - galilejskim rybakiem. Jezus powołał Jakuba i jego brata do grona Dwunastu nad Jeziorem Genezaret (Mt 4, 21-22; Mk 1, 19-20; Łk 5, 10-11). Ewangelie wspominają o Jakubie osiemnaście razy. Tak jak św. Piotr i św. Jan również św. Jakub cieszył się szczególnym zaufaniem Pana Jezusa (Mk 5, 37; 9, 2; 14, 33). W pierwotnym Kościele odgrywał ważną rolę. Za Heroda Agryppy I (41-44), wnuka Heroda Wielkiego, zginął śmiercią męczeńską ścięty mieczem, co odnotowano w Dziejach Apostolskich (Dz 12, 2). Był więc drugim, po Szczepanie, wzmiankowanym męczennikiem Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie prywatności

2025-07-25 19:15

Adobe Stock

Z prośbą o uszanowanie żałoby oraz prywatności zbliżającej się ceremonii pogrzebowej zwraca się do mediów rodzina Dominika - harcerza, który utonął w nocy z 23 na 24 lipca br. - Uroczystość pogrzebowa będzie miała charakter ściśle prywatny i rodzinny. Prosimy, aby swoją obecnością nie zakłócać tego wyjątkowo trudnego dla nas czasu pożegnania - czytamy w liście przekazanym KAI przez rzecznika prasowego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

"W związku ze zbliżającą się ceremonią pogrzebową naszego ukochanego Syna, chcielibyśmy zwrócić się z uprzejmą, lecz stanowczą prośbą do przedstawicieli mediów o uszanowanie naszej żałoby oraz prywatności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję