Reklama

Niedziela Podlaska

Bal Wszystkich Świętych

Taki mały, taki duży może świętym być – słyszymy w popularnej piosence grupy Arka Noego.

Niedziela podlaska 46/2024, str. I

[ TEMATY ]

Siemiatycze

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

„Aniołki” pomagają śpiewać

„Aniołki” pomagają śpiewać

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trudno się z tym nie zgodzić, wszak wszyscy jesteśmy powołani do świętości, choć to nie łatwa droga i podążamy nią przez całe życie. Każdy może poczuć się jak święty biorąc udział w Balu Wszystkich Świętych. Takie wydarzenie już na stałe wrosło w kalendarz Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach. Szkolny Bal Wszystkich Świętych odbył się w środę, 30 października.

Jak wspomina jedna z organizatorek tego wydarzenia, katechetka Barbara Oleksiuk, bal to inicjatywa, która zrodziła się jako odpowiedź na wdzierające się do nas pogańskie zwyczaje. Po latach jest piękną, szkolną tradycją i Bożą propozycją zabawy dla „tych dużych i tych małych”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bale Wszystkich Świętych organizowane są przez szkoły, ośrodki kultury czy parafie. To wydarzenie integrujące dzieci i młodzież oraz całe rodziny. Szczególnie cenne jest poznawanie postaci świętych, za których przebierają się uczestnicy. Przygotowanie odpowiedniego stroju często wiąże się z poznawaniem biografii wybranego świętego, popularne jest sięganie po postać własnego patrona. Starsi uczniowie przygotowujący się do sakramentu bierzmowania często w ten sposób poznają świętego, którego imię chcą przyjąć. Czasem powody wybrania danej postaci są oczywiście bardziej prozaiczne, to np. dostępność, czy łatwość przygotowania stroju. Niezależnie od tego jakiej inwencji wymaga wcielenie się w wybranego świętego, to bez znajomości jego wizerunku i cech którymi zapisał się w panteonie świętych – nic nie dałoby się zrobić.

Ciekawe jest to, że nawet młodsze dzieci potrafią wybrać konkretną postać i prosić rodziców o wsparcie w przygotowaniu stroju. Efektem takich dziecięcych pomysłów były w tym roku np. postacie św. Jadwigi i św. Anieli.

W przygotowaniu do balu angażują się dzieci i rodzice. Zabawy i animacje to zadanie wolontariuszy – uczniów starszych klas. Wiele osób tworzy też dekoracje, dzięki którym szkolny korytarz zmienia się w niebo. W tym roku nowością była brama do nieba i anielskie skrzydła – zaprojektowane i przygotowane przez nauczycielkę plastyki Czesławę Daniel.

Uczestników balu witała dyrektor szkoły Joanna Gołubkiewicz, która przy tej okazji próbowała nakłonić dzieci, by aniołkami i świętymi były przez cały rok. Pomysł entuzjastycznie przyjęli rodzice. Dzieci nie wzbraniały się od tej deklaracji, choć realizacja z pewnością nie będzie łatwa.

Głównymi organizatorami szkolnego Balu Wszystkich Świętych w SP3 Siemiatycze byli katecheci: ks. Maciej Domańszczyński, Anna Fiedorczuk, Barbara Oleksiuk i Agnieszka Olendzka, którzy przy tej okazji także przebrali się za świętych.

2024-11-12 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Religijnie i patriotycznie

Niedziela podlaska 41/2024, str. I

[ TEMATY ]

Siemiatycze

Kamila Dębska

Festiwal zorganizowano w Sokołowskim Ośrodku Kultury

Festiwal zorganizowano w Sokołowskim Ośrodku Kultury

„Będę śpiewał Panu, dopóki żyję; będę śpiewał memu Bogu, póki istnieję” (Ps 108,3) – pod takim hasłem Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej we współpracy z Duszpasterstwem Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej po raz 31. zorganizowało Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2024.

W festiwalu, który odbył się 28 września w Siemiatyckim Ośrodku Kultury, udział wzięło blisko 100 artystów w różnych kategoriach. Tegoroczny poziom festiwalu był bardzo wysoki, ponieważ każdy z zaprezentowanych podmiotów dał z siebie wszystko i widać było trud pracy włożony w przygotowanie do występu.
CZYTAJ DALEJ

Aktywista LGBT skazany za hejt wobec Kai Godek

2026-05-30 07:19

[ TEMATY ]

sąd

Kaja Godek - media społ./CANVA

Znany działacz środowisk LGBT i zadeklarowany homoseksualista, Rafał Łoziczonek (ps. „Ralph Ferre”) przegrał proces karny z Kają Godek. Został skazany na 3 miesiące bezwzględnego pozbawienia wolności. Dodatkowo musi zapłacić 5000 zł Fundacji Życie i Rodzina oraz zwrócić opłaty sądowe za toczący się kilka lat proces. Wcześniej Łoziczonek przegrał już w tej samej sprawie w procesie cywilnym.

Gdy w kwietniu 2020 r. Kaja Godek prezentowała w Sejmie obywatelski projekt ustawy #ZatrzymajAborcję, środowiska związane z tzw. czarnym protestem rozpoczęły nagonkę. Rafał Łoziczonek, zamieścił wówczas w sieci wulgarne video, w którym obscenicznie obrażał pełnomocniczkę inicjatywy i podawał szkalujące, nieprawdziwe informacje na jej temat.
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do neoprezbiterów: sam sobie rady nie dasz, z Bożą i ludzką pomocą - tak

2026-05-30 11:55

[ TEMATY ]

neoprezbiterzy

Abp Adrian Galbas

Archidiecezja warszawska

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Jeśli pytasz dziś: czy dam sobie radę, odpowiadam ci: Nie, sobie rady nie dasz. Jeśli zaś pytasz: czy z Bożą i ludzką pomocą dam radę? Odpowiadam ci: tak, to jest pewne - powiedział metropolita warszawski abp Adrian Galbas podczas Mszy św. ze święceniami prezbiteratu w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Hierarcha udzielił święceń ośmiu diakonom, podkreślając, że przyszli kapłani nie są wolni od lęków, ale nie pozostają z nimi sami.

W homilii abp Adrian Galbas SAC nawiązał do własnych święceń sprzed 32 lat. Przyznał, że obok radości pamięta także „drżenie, lęk, a może nawet i przerażenie”. Zwrócił uwagę, że wymagania stawiane kandydatom do kapłaństwa są bardzo wysokie, a publicznie wypowiadane podczas święceń „chcę” oznacza zgodę na życie całkowicie oddane Chrystusowi i Kościołowi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję