Nadzieja sercem wychowania
Między innymi o wizji idealnego absolwenta w perspektywie szkoły katolickiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej, odkrywaniu nadziei na trudne czasy w kontekście Roku Jubileuszowego 2025, a także o sztuce rozmowy z uczniami w czasach sporów kulturowych o płeć, rodzinę i tolerancję była mowa podczas 34. Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze.
Jednym z prelegentów był dr Zbigniew Barciński ze Stowarzyszenia Pedagogów NATAN, który podkreślił, że celem szkoły katolickiej jest „budowanie” tożsamości człowieka wewnętrznie silnego, zakorzenionego w kulturze polskiej, europejskiej i światowej. Z kolei to, co obecnie proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, jest antyrozwojowe i „ślepe na takie kategorie jak samokształcenie i samowychowanie”. – To wizja kształcenia, która „dąży do wykreowania sterowalnej marionetki”, człowieka, dla którego „kultura jest opresją”, słabego, poddającego się działaniu zewnętrznych sił – powiedział dr Barciński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Agnieszka Nejman, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie, zauważyła, że pedagodzy, pracując z uczniami od najmłodszych lat, dbają o ich rozwój, uwrażliwiają ich na polską historię, kulturę i symbole narodowe.
Reklama
Siostra Patrycja Garbacka, kierownik Biura Rady Szkół Katolickich w Polsce, odnosząc się do przesłania forum: „Niezawodna nadzieja – sercem wychowania”, zwróciła uwagę na jego aktualność w świetle obecnych realiów w systemie nauczania.
Do 483 szkół katolickich uczęszcza 72 469 uczniów – to o 1088 więcej niż w poprzednim roku szkolnym.
Modlitwa ubogiego dociera do Boga
To hasło 19. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób w Kryzysie Bezdomności, która odbyła się na Jasnej Górze. Pielgrzymka wpisała się w obchodzony 8. Światowy Dzień Ubogich. Na doroczne spotkanie, organizowane przez Caritas Polska, przybyło ok. 800 osób – bezdomni, a także wolontariusze i kapłani z oddziałów diecezjalnych Caritas oraz innych organizacji pozarządowych pomagających osobom bezdomnym.
– Życie pisze różne scenariusze, ale trzeba dążyć do celu – do wyjścia z bezdomności – powiedział Sławek z Siedlec. – Jestem tu, aby modlić się za siebie i kolegów z ośrodka, którzy nie mogli tu przyjechać. Chcę zostawić prośby i oddać hołd Maryi.
– To dla nas taki jeden dzień w roku, kiedy nie jesteśmy bezdomni, bo jesteśmy w domu naszej Matki – dodał wolontariusz Jarek z bydgoskiej Caritas.
– To, że nasi podopieczni ze schronisk chcą tutaj przyjechać, jest krokiem do prostowania ścieżek – zauważyła zastępczyni dyrektora Caritas Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce żyje ponad 31 tys. osób w kryzysie bezdomności.
Święto muzyki kościelnej
Święta Cecylia, patronka muzyki i śpiewu kościelnego, jest dla nas wzorem wiary, jasnym drogowskazem do naśladowania Chrystusa i wypełniania Jego woli. Patronuje nam całym sercem i za nami oręduje. Każdego roku z okazji jej liturgicznego wspomnienia Kościół zaprasza nas do refleksji, pogłębienia wiary i osobistej relacji z Chrystusem, bo od niej zależy kształt naszego chrześcijańskiego życia i posługiwania. Pragniemy dziękować Panu Bogu za piękno posługi muzyka kościelnego.
O. Nikodem Kilnar, paulin - krajowy duszpasterz muzyków kościelnych