Reklama

Niedziela Podlaska

Halowa Liga Ministrancka

Czy jest coś, co może połączyć dwie z pozoru niezależne od siebie dziedziny życia człowieka? Jak najbardziej! Piłka nożna i służba przy ołtarzu mają ze sobą wiele wspólnego.

Niedziela podlaska 49/2024, str. IV

[ TEMATY ]

piłka halowa

Archiwum Duszpasterstwa Służby Liturgicznej

Zależy nam na stworzeniu przestrzeni, w której buduje się wspólnota

Zależy nam na stworzeniu przestrzeni, w której buduje się wspólnota

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W jednej i drugiej dziedzinie potrzebna jest przede wszystkim chęć. Jako druga w kolejce ustawia się, jakże konieczne i nie do zastąpienia wymaganie od siebie. Wytrwałość również plasuje się w czołówce wymaganych aspektów.

Jako Diecezjalna Służba Ołtarza postanowiliśmy połączyć te dwie, jakże konieczne sfery zainteresowań. Dlatego przy współpracy z licznymi duszpasterzami młodzieży tworzymy wspólną przestrzeń rywalizacji, wytrwałości i cierpliwości dla ministrantów, poprzez Turniej Halowej Ligi Ministranckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozwój duchowy, podczas służby przy ołtarzu, a także sportowy – niestrudzenie umacniany i szlifowany na boisku tutaj idą w parze jako dwie zaprzyjaźnione ze sobą dziedziny.

Oczywiście, że drużyny podczas każdego z meczów zdobywają punkty. Bo przecież bez tego ani rusz. Jak inaczej sklasyfikować wyniki i umiejętności zawodników. Pewne rzeczy są oczywiste. Nam jednak o wiele bardziej niż na punktach, stopniach, podium, zależy na stworzeniu przestrzeni, w której buduje się wspólnota. Ta wspólnota jest wyjątkowa. To braterstwo, a zarazem chęć wymagania od siebie po to, by iść do przodu i poznawać siebie, Boga i drugiego człowieka. Dlaczego? Bo na tym właśnie polega umiejętność życia.

Turniej, który jest jednością

Reklama

Do turnieju zgłosiło się 30 zespołów z różnych lokalizacji diecezji drohiczyńskiej. Są to przedstawiciele z Bielska Podlaskiego (MB z Góry Karmel), Brańska, Domanowa, Dziadkowic, Gnojna, Hajnówki (Podwyższenia Krzyża Świętego), Kamionny, Kosowa Lackiego, Kożuchówka, Łochowa, Perlejewa, Prostyni, Rozbitego Kamienia, Sadownego, Serpelic, Sokołowa Podlaskiego (Konkatedry i Miłosierdzia Bożego), Strabli oraz Węgrowa (Bazyliki). Łącznie w halach sportowych w zawodach bierze udział ponad 200 ministrantów.

Rozgrywki są podzielone na dwie kategorie wiekowe: dla młodszych (do siódmej klasy szkół podstawowych) i starszych (od siódmej klasy wzwyż). Drużyny są zgrupowane w trzech grupach: A, B i C. Każdy z nich walczy o najlepszy wynik, poprzez zdobycie jak największej ilości punktów i awansowanie do fazy pucharowej. Dwie najlepsze drużyny w swojej kategorii przechodzą dalej – do Drohiczyna.

Plan

Pierwsza faza turnieju obejmuje trzy kolejki meczowe. Spotkania w październiku, listopadzie i marcu. Dwie pierwsze kolejki zostały rozegrane w różnych lokalizacjach diecezji, m.in. w Czartajewie, Sadownem, Domanowie, Bielanach (parafia Rozbity Kamień), Łochowie i Brańsku. Sportowa rywalizacja w halach jest nie tylko możliwością sprawdzenia umiejętności sportowych zawodników, ale także okazją do integracji ministrantów z różnych parafii. To właśnie podczas takich spotkań młodzi ludzie mają możliwość zawarcia nowych znajomości, wymienienia się doświadczeniami ze szkoły, parafii.

Księża zaangażowani w organizację mówią, że Halowa Liga Ministrancka to coś więcej niż piłka nożna. – Chcemy, by ministranci czuli, że sport może być przestrzenią rozwoju nie tylko fizycznego, ale także duchowego. Turniej uczy współpracy, wytrwałości i odpowiedzialności – cechy, które są istotne także w życiu wiary – mówi jeden z duszpasterzy.

Rywalizacja

Reklama

Każdy wyjazd na turniej łączy się z pozostawieniem różnych obowiązków, a wejście na boisko oznacza pot, zmęczenie, ale także oddanie dla drużyny. Każda drużyna świadczy nie tylko o sobie, swoim duszpasterzu, ale także o parafii. Chociaż nieraz atmosfera i walka jest zacięta, każdy próbuje panować nad emocjami. Wielu ministrantów bierze przykład ze św. Pawła, który pod koniec swojego życia stwierdza. „Stoczyłem piękną walkę, bieg ukończyłem, wiary nie straciłem. Teraz czeka mnie już tylko sprawiedliwie zasłużony wieniec zwycięstwa” (2 Tym 4,7).

Drohiczyn – cel mistrzów

Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do fazy pucharowej, która odbędzie się w Drohiczynie podczas Wspólnoty Wszystkich Wspólnot – jednego z głównych wydarzeń diecezjalnych. To tam rozstaną rozegrane mecze, a zwycięska drużyna otrzyma na rok puchar przechodni Biskupa Drohiczyńskiego. (W roku 2023/24, była rozgrywana Liga Demo – zmniejszona ilość spotkań – puchar powędrował do najlepszych drużyn. Grupa młodsza – Kosów Lacki, grupa starsza – Perlejewo.) Dla młodych ministrantów to nie tylko sportowy cel, ale przede wszystkim ukazanie się jako aktywna parafialna wspólnota ministrancka.

Wdzięczność za zaangażowanie

Nie byłoby Halowej Ligi Ministranckiej bez zaangażowania wielu osób. Szczególne podziękowania należą się kapłanom, którzy współorganizują rozgrywki i także dbają o formację duchową młodych ministrantów. – To piękne, że nasi młodzi chłopcy mogą nie tylko służyć przy ołtarzu, ale też rozwijać swoje pasje i talenty sportowe w duchu wiary – zauważa jeden z księży.

Wspólnota, która buduje

Halowa Liga Ministrancka to coś więcej niż tylko mecze. To wspólnota, która buduje młodych ludzi na wielu płaszczyznach – duchowej, sportowej i społecznej. Turniej pokazuje, jak można łączyć różne aspekty życia, by prowadzić młodzież ku większemu zaangażowaniu w życie Kościoła i dać świadectwo wiary.

– Piłka nożna nie jest celem sama w sobie, ale środkiem do tego, by inspirować młodych ludzi do życia wiarą i wypełniania swoich obowiązków ministranckich z radością i pasją. Dodatkowo turniej jest okazją zobaczenia, jak wielu młodych ludzi służy przy ołtarzu i nie wstydzi się swojej wiary – podsumowuje jeden z księży.

Halowa Liga Ministrancka to piękny przykład, że sport, wiara i wspólnota mogą się uzupełniać, prowadząc młodych ku temu, co najważniejsze: miłości do Boga i bliźnich.

Punktacja po drugiej kolejce rozgrywek:

Grupa A

Grupa młodsza

1. Kosów Lacki – 20 pkt

2. Węgrów Bazylika – 18 pkt

3. Kamionna – 13 pkt

4. Sadowne – 6 pkt

5. Łochów – 1 pkt

Grupa starsza

1. Kosów Lacki – 23 pkt

2. Konkatedra – 20 pkt

3. Sadowne – 17 pkt

4. Bazylika Węgrów – 16 pkt

5. Kamionna – 7 pkt

6. Prostyń – 3 pkt

Grupa B

Grupa młodsza

1. Karmel – 13 pkt

2. Hajnówka – 10 pkt

3. Domanowo – 5 pkt

4. Brańsk – 3 pkt

Grupa starsza

1. Brańsk – 24 pkt

2. Karmel – 13 pkt

2. Domanowo – 13 pkt

4. Hajnówka – 6 pkt

5. Strabla – 3 pkt

Grupa C

Grupa młodsza

1. Sokołów Miłosierdzie – 17 pkt

2. Rozbity Kamień – 16 pkt

3. Serpelice – Gnojno – 1 pkt

Grupa starsza

1. Perlejewo – 27 pkt

2. Rozbity Kamień – 13 pkt

3. Sokołów Miłosierdzie – 13 pkt

4. Serpelice – Gnojno – 10 pkt

5. Dziadkowice – 8 pkt

6. Kożuchówek – 8 pkt

2024-12-03 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W zdrowym ciele

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2023, str. IV

[ TEMATY ]

piłka halowa

Archiwum ks. Tomasza Winogrodzkiego

Reprezentacja polskich kapłanów, która wywalczyła mistrzowski tytuł w Rumunii

Reprezentacja polskich kapłanów, która wywalczyła mistrzowski tytuł w Rumunii

Duszpasterstwo i pasje. Jak je połączyć? To pokazują sami kapłani.

W dniach 13-17 lutego odbyły się 15. Mistrzostwa Europy księży w halowej piłce nożnej. Tym razem mecze rozgrywano w Timisoarze w Rumunii. Udział wzięły reprezentacje z 16 krajów. W tym roku reprezentację Polski stanowili kapłani z diecezji: świdnickiej, częstochowskiej, kieleckiej, sosnowieckiej, sandomierskiej, siedleckiej, zamojsko-lubaczowskiej. Polacy obronili wcześniej zdobyty mistrzowski tytuł. Dodajmy, że w piętnastoletniej historii mistrzostw, Polacy byli 8 razy tryumfatorami, 5 razy Portugalczycy, 2 razy Chorwaci.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Argentyna: na peryferiach Buenos Aires powstanie Miasteczko Papieża Franciszka

2025-07-15 17:28

[ TEMATY ]

Argentyna

Miasteczko Papieża Franciszka

Jorge Mario Bergoglio

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek

Papież Franciszek

W La Matanza, na przedmieściach Buenos Aires powstanie Miasteczko Papieża Franciszka. Jest to inicjatywa tamtejszej diecezji San Justo i lokalnych parafii. Kilka dni temu kierujący diecezją bp Eduardo García przedstawił projekt papieżowi Leonowi XIV w Watykanie.

Celem Miasteczka Papieża Franciszka jest z jednej strony zapewnienie dachu nad głową tysiącom rodzin, z drugiej zaś - wprowadzenie w życie zasad, którymi kierował się pochodzący z Argentyny papież: integracji, solidarności, sprawiedliwości społecznej i braterstwa. „Jedność jest ponad konfliktem, rzeczywistość jest ponad ideą, całość jest więcej niż sumą części, a czas jest ważniejszy niż przestrzeń” - tą myślą Franciszka podsumowują swe przedsięwzięcie inicjatorzy budowy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję