Wydarzenie to zbiegło się ze 133. rocznicą istnienia chóru, który czasem bywa mylony z noszącym tę samą nazwę, młodszym o kilkanaście lat, chórem katedralnym. Okazją do promocji płyty była Msza św. w intencji chórzystów oraz Koncert Cecyliański, które w zagórskiej świątyni odbyły się dzień po liturgicznym wspomnieniu patronki muzyków kościelnych, 23 listopada br.
– Pomysł płyty przyszedł mi do głowy, jak zostałem organistą parafii św. Joachima. W kościele znajdują się bowiem jedne z najpiękniejszych polskich organów romantycznych warszawskiej firmy Adolfa Antoniego Homana z 1902 r., które zostały kilka lat temu gruntownie wyremontowane. Jednocześnie tutejszy chór, którego zapisana historia sięga 1891 r., nie miał w swoim dorobku żadnego nagrania dokumentującego jego brzmienie i zarazem skład osobowy – opowiada Tadeusz Barylski, dyrygent chóru i do niedawna organista parafii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nagranie płyty było możliwe dzięki uzyskaniu przez dyrygenta stypendium artystycznego Marszałka Województwa Śląskiego. – Pomyślałem, że połączę na niej zarówno solowe utwory organowe, jak i pieśni śpiewane przez chór z towarzyszeniem organów – opowiada muzyk.
Reklama
Ostatecznie na płycie znalazły się 4 kompozycje organowe i 8 pieśni chóralnych. Łącznie 12 utworów dobranych tak, by jak najlepiej i najpełniej zaprezentować szerokie możliwości tutejszych organów i możliwości niespełna trzydziestoosobowego chóru mieszanego. Kompozycje uszeregowane są chronologicznie – od baroku po współczesność, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł pochodzących z czasów bliskich budowie instrumentu. Kompozycje m.in. Żukowskiego, Żeleńskiego, Händla, Góreckiego i Pałki wieńczy autorski utwór dyrygenta. To uroczysty hymn do świętego Joachima, patrona parafii, który – choć czczony jako ojciec Matki Bożej – nie doczekał się dotąd poświęconej mu kompozycji.
– Postanowiłem napisać dzieło, które można by wykonywać podczas wielkich uroczystości i odpustów – opowiada Barylski. Podniosła kompozycja zaczynająca się od słów: „O Joachimie, czcimy Cię na ziemi, jako rodzica Najświętszej Dziewicy, nad wszystkich niebian darami większymi Bóg Cię zaszczycił” wybrzmiała też 23 listopada br. na zakończenie Mszy św. Następujący po niej znakomity koncert zakończony został dominikańską pieśnią Jesteśmy piękni Twoim pięknem, Panie ze słowami: „Ty otwierasz nasze oczy, na piękno Twoje, Panie”. Jako słuchacz tego wyjątkowego koncertu mogę zaświadczyć, że liturgiczny śpiew sprawił otwarcie się nie tylko oczu, ale i uszu obecnych w świątyni na Boże piękno, a kolejne kompozycje – w dużej mierze dedykowane Maryi – stanowiły piękną modlitwę do Tej, której ziemski ojciec patronuje zagórskiej świątyni.
Płytę można nabyć podczas koncertów chóru oraz w sklepiku przy kościele.