Uroczyste Msze św. z liturgią święceń odprawione zostały w święto św. Andrzeja Apostoła.
W czasie Eucharystii w kościele seminaryjnym metropolita warszawski wyświęcił na diakonów trzech alumnów MWSD w Warszawie – Kamila Domańskiego, Damiana Wojciecha Sokoła i Arkadiusza Szarszewskiego oraz Pawła Karola Rajewskiego, kleryka warszawskiego seminarium misyjnego „Redemptoris Mater”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W uroczystości uczestniczyli członkowie ich rodzin, księża z parafii rodzinnych, przedstawiciele wspólnot, do których w młodości nowi diakoni należeli, przyjaciele i znajomi.
W homilii kard. Nycz podkreślił, że diakonat ustanowili apostołowie, aby Kościół był kompletny. Hierarcha zaznaczył, iż pierwszy stopień sakramentu kapłaństwa, jakim jest diakonat, ma potrójną służebność – wobec słowa Bożego, sakramentów i ludzi.
– Będziecie oficjalnie głosić kazania i czytać Ewangelię. Zostaniecie sługami słowa Bożego. Prawdziwa służebność będzie was chroniła przed instrumentalizacją, by na ambonie nie głosić swoich mądrości. Będziecie służyć Eucharystii, by była jeszcze piękniej odprawiana. Będziecie też prowadzić nabożeństwa paraliturgiczne. Będzie to też służebność wobec ludzi, dla których jesteście ustanowieni, by wspólnota była większa, a nie by nimi zarządzać – powiedział metropolita warszawski.
Reklama
We wrześniu diakoni zostaną skierowani do parafii archidiecezji warszawskiej na praktyki, w czasie których będą zdobywali doświadczenie duszpasterskie. Dla nich diakonat jest etapem w drodze do święceń prezbiteratu.
W Kościele wyświęcani są również diakoni stali – nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi. Z rąk bp. Janochy w archikatedrze warszawskiej święcenia diakonatu otrzymał Paweł Kocemba z parafii św. Marii Magdaleny w Warszawie. Nowy diakon stały posługiwał wcześniej jako akolita także w kościele środowisk twórczych przy pl. Teatralnym w Warszawie.
Bp Janocha w homilii zwrócił uwagę na fakt, że nowy diakon będzie posługiwał największej tajemnicy. – To łączy się z posługą liturgiczną i posługą najuboższym. To są dwa wymiary tej samej tajemnicy. To tak, jak Jezus, który przyszedł do wszystkich, a szczególnie do najuboższych – zaznaczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.
Paweł Kocemba jest siódmym diakonem stałym w archidiecezji warszawskiej. Może prowadzić nabożeństwa, głosić kazania, błogosławić małżeństwa, udzielać Komunii św. i chrztów oraz prowadzić pogrzeby. Jako kawaler zobowiązał się do zachowania celibatu.
W czasie liturgii diakoni ubrani są w albę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię oraz szatę wierzchnią, zwaną dalmatyką. /ŁK