Reklama

Niedziela Przemyska

Czas łaski i pocieszenia

W Roku Jubileuszowym 2025 chcemy być pielgrzymami nadziei, chcemy iść ku nadziei, którą jest Chrystus – powiedział w homilii abp Adam Szal.

2025-01-07 11:22

Niedziela przemyska 2/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

Przemyśl

Łukasz Sztolf

Procesja i nabożeństwo w Przemyślu na rozpoczęcie Roku Świętego 2025

Procesja i nabożeństwo w Przemyślu na rozpoczęcie Roku Świętego 2025

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inauguracja Roku Świętego rozpoczęła się w kościele Ojców Franciszkanów w Przemyślu, bowiem od wielu wieków z tego właśnie kościoła wyrusza procesja, która prowadzi do ingresu biskupa diecezjalnego. Jest to związane z tym, że pierwszy biskup diecezji przemyskiej był franciszkaninem. Tam uroczyście wniesiono symbol Roku Jubileuszowego – krzyż, który w każdy Wielki Piątek jest adorowany przez wiernych parafii archikatedralnej. W ostatnim czasie został on odrestaurowany i teraz jest znakiem Roku Jubileuszowego.

Pokój i nadzieja

We wprowadzeniu do wspólnej modlitwy metropolita przemyski przypomniał znaczenie jubileuszu, który ustanawiany jest co dwadzieścia pięć lat w Kościele katolickim. – W jedności z Kościołem powszechnym, celebrując miłość Ojca objawioną w ciele Słowa, które stało się człowiekiem i w znaku krzyża, kotwicy zbawienia, uroczyście otwieramy Rok Jubileuszowy w naszej diecezji – powiedział hierarcha. – Niech Chrystus, który jest naszym pokojem i nadzieją, będzie naszym towarzyszem podróży w tym roku łaski i pocieszenia. Niech Duch Święty, który dziś rozpoczyna to dzieło w nas i z nami, doprowadzi je do końca, aż do dnia Chrystusa Jezusa – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po krótkiej modlitwie wyruszyła uroczysta procesja do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu. Na jej czele szli alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu z dymiącą kadzielnicą, a za nimi diakon, który niósł krzyż jubileuszowy między dwoma usługującymi z zapalonymi świecami. Następnie szedł diakon niosący Ewangeliarz, a za nim abp Adam Szal, abp Józef Michalik, bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio. Za przemyskimi biskupami podążali kapłani diecezjalni i zakonni, alumni, służba liturgiczna oraz licznie przybyli wierni. Podczas procesji śpiewano Litanię do Wszystkich Świętych i kolędy. Po dotarciu do głównych drzwi archikatedry metropolita przemyski otrzymał od diakona krzyż niesiony w procesji, następnie uniósł go i wezwał wszystkich do modlitwy słowami: „Witaj krzyżu Chrystusa, jedyna nadziejo nasza”, na co uczestnicy odpowiedzieli: „Ty jesteś naszą nadzieją, nie doznamy zawodu na wieki”. Wtedy procesja weszła do wnętrza bazyliki.

Arcybiskup wraz z posługującymi udał się do chrzcielnicy, gdzie pobłogosławił wodę i pokropił nią wiernych. Krzyż uroczyście niesiony w procesji został umieszczony w pobliżu ołtarza, w najbardziej widocznym miejscu, gdzie pozostanie przez cały Rok Jubileuszowy. Następnie rozpoczęła się Eucharystia, którą wraz przemyskimi biskupami koncelebrowali kapłani diecezjalni i zakonni.

Niezwykła Trójca

W okolicznościowej homilii metropolita przemyski przywoływał różne wizerunki Świętej Rodziny. – Od pierwszych wieków chrześcijanie czcili Świętą Rodzinę. My też chcemy czcić Jezusa, Maryję i Józefa – powiedział hierarcha. – Tę rodzinę nazywamy czasami ziemską Trójcą. Jezus, Maryja i Józef to Trójca niezwykła, zasługująca na uwielbienie w postaci Chrystusa. To niebo na ziemi. Ale jednocześnie to wezwanie dla nas wszystkich, dla wszystkich rodzin – dodał tłumacząc, że rola rodziny jest bardzo ważna w kształtowaniu pokoleń.

Jak mówił arcybiskup, to wymowny znak, że diecezjalne rozpoczęcie Roku Jubileuszowego przypada właśnie w Niedzielę Świętej Rodziny. – Rodzina jest szczególnym miejscem w oczach Bożych, które jest ważne w historii zbawienia. Syn Boży urodził się w rodzinie – podkreślił kaznodzieja i ukazał, że wszystkie biblijne historie zawsze związane były z rodziną.

Reklama

Metropolita przemyski nawiązując do hasła Roku Świętego 2025, powiedział, że wszyscy powinni być pielgrzymami nadziei. – Chcemy iść ku nadziei, którą jest Chrystus. To bardzo trudne zadanie, gdyż świat wydaje się postępować w wielu przypadkach wbrew rozumowi, sercu, pragnieniom i naszym oczekiwaniom. Czy mimo tego możemy patrzeć w przyszłość z nadzieją? – pytał hierarcha i odpowiadając, wyliczał, że nadzieją dla współczesnego świata są chrześcijańskie rodziny, narzeczeni chcący zawierać sakramentalne małżeństwo, wspólnoty, grupy, ruchy i stowarzyszenia katolickie. – Nadzieją są kręgi Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie – nawiązał arcybiskup do święta patronalnego Domowego Kościoła. – W naszej archidiecezji jest sto siedemdziesiąt osiem kręgów. Oby było ich więcej. Oby formacja podejmowana przez te wspólnoty owocowała umocnieniem wszystkich rodzin – dodał, podkreślając też działania, inicjatywy i zaangażowanie innych grup, tj. Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz Studium Życia Rodzinnego.

Umocnić rodziny

Metropolita przemyski odwołał się także do kończącej się już peregrynacji wizerunku Najświętszego Serca Pana Jezusa w poszczególnych parafiach archidiecezji przemyskiej. – Wszystko to po to, aby umocnić nasze rodziny, by miały czas dla siebie, by spotkały się na modlitwie, na rozważaniu słowa Bożego, by patrzyły na otwarte Serce Jezusa i uczyły się tej otwartości w codziennym życiu – powiedział hierarcha, nawiązując do peregrynacji archidiecezjalnej, czyli w kościołach parafialnych, ale także do tzw. „domowej peregrynacji”, czyli przyjmowania wizerunków Bożego Serca w domach wiernych.

Reklama

Na zakończenie metropolita przemyski postawił zebranym za wzór bł. rodzinę Ulmów, przypominając, że obraz z uroczystości beatyfikacyjnej na stałe znajduje się w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. – Beatyfikacja to nie tylko jedno wydarzenie w historii, ale także i zadanie dla nas – podkreślał. – Modlimy się więc o to, aby w naszej ojczyźnie przyszłość była budowana w oparciu o tę nadzieję, jaką są dobre rodziny. Oby nasze rodziny były miejscem, w którym żyje się wartościami religijnymi. Oby rodzice świadomie wychowywali dzieci najlepiej jak potrafią, to znaczy swoim przykładem, czasem i wysiłkami zmierzającymi do wychowania młodego pokolenia – apelował. – Brońmy się ze wszystkich sił przez obcymi ideologiami, które niszczą korzenie podstawowej instytucji, jaką jest rodzina. Brońmy się przed rozpadem małżeństwa, rozwodami, brakiem szacunku wobec życia i sakramentu małżeństwa – przestrzegał abp Szal.

Hierarcha zauważył, że przez pokolenia rodzina w pewnym sensie zastępowała państwo i brała na siebie odpowiedzialność za formację i edukowanie młodego pokolenia. – Może teraz jest też taki czas na to, aby w rodzinach przekazywano prawdę historyczną, a przede wszystkim prawdy wiary. By przekazywano chrześcijańską kulturę – proponował hierarcha. – Niech miłość małżonków i nasza miłość będzie cierpliwa i ofiarna – dodał.

Na zakończenie Eucharystii otwierającej Rok Jubileuszowy w archidiecezji przemyskiej, odczytane zostały warunki konieczne dla uzyskania odpustu zupełnego związanego z Rokiem Świętym. Archidiecezja uruchomiła specjalną stronę poświęconą Jubileuszowi 2025: przemyska.pl/jubileusz-2025, gdzie umieszczone są wszystkie informacje, zapowiedzi i wydarzenia związane z Rokiem Świętym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie – największa wartość

Niedziela przemyska 28/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Przemyśl

abp Adam Szal

marsz za życiem

Zdjęcie: archiwu Męskiego Różańca w Przemyślu

Koncert zespołu niemaGotu zgromadził mnóstwo młodych ludzi

Koncert zespołu niemaGotu zgromadził mnóstwo młodych ludzi

Cieszę się bardzo z obecności małych dzieci z rodzicami – to piękny znak i piękne świadectwo – powiedział abp Adam Szal.

Pod hasłem „Przyjdzie do mnie wszyscy” ok. tysiąca osób przeszło ulicami Przemyśla w Marszu za Życiem.
CZYTAJ DALEJ

Niezwykła filiżanka, wielka pomoc

2025-02-04 12:17

[ TEMATY ]

biskup

bp Damian Muskus

Damian A. Muskus/Facebook

Niewielka filiżanka do espresso stała się bohaterką licytacji, która przeszła do historii. Biskup Damian Muskus chcąc wesprzeć aukcje charytatywną na zakup bezpiecznego samochodu dla niepełnosprawnych dziewczynek Marysi i Ani z Konar wystawił na licytację nowy model filiżanki, który dla potrzeb akcji charytatywnych zamówił w Fabryce Porcelany w Ćmielowie.

Podziel się cytatem Jednak to nie koniec tej niezwykłej historii. Drugim bohaterem tej aukcji okazał się Ks. Jarosław Chlebda, który, mimo że przegrał licytację filiżanki, postanowił przekazać znaczną darowiznę na konto dziewczynek. Dzięki jego hojności cena filiżanki ostatecznie wzrosła do rekordowych 10 577 zł.
CZYTAJ DALEJ

Bluźnierczy obraz wyśmiewający Matkę Bożą z Guadalupe

2025-02-04 14:12

[ TEMATY ]

Matka Boża z Guadalupe

Zrzut ekranu x.com

Studenci i republikańscy ustawodawcy ostro krytykują Grand Valley State University za wyświetlanie bluźnierczego wizerunku Matki Bożej z Guadalupe, na którym znajdują się obsceniczne, promujące społeczność LGBT obrazy, w tym wizerunek mężczyzny w bieliźnie i dwóch mężczyzn całujących się na sukni Matki Bożej.

Popularny, finansowany przez państwo publiczny uniwersytet w Michigan spotkał się z ostrą krytyką ze strony chrześcijańskich studentów i ustawodawców po umieszczeniu na terenie kampusu bluźnierczego wizerunku Matki Bożej z Guadalupe, który zawiera takie słowa jak „pedał” i „homofobia” oraz obsceniczne, pro-LGBT obrazy, w tym dwóch całujących się mężczyzn.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję