Warto stworzyć listę tego, co chcemy osiągnąć w nadchodzącym roku i w jaki sposób chcemy to uczynić. Można ją umieścić w widocznym miejscu, aby wzmacniać swoją motywację do działania. Jeśli zamierzam np. wejść na Kasprowy Wierch, muszę mieć dobrą kondycję zdrowotną. Osiągnę ją poprzez treningi, np. 4 razy w tygodniu nordic walking, zrzucenie wagi o 10% przez zmianę diety... Warto wyznaczyć sobie etapy działania, jeśli cel jest do osiągnięcia w dalszej przyszłości. Proponuję skupić się na następujących elementach postanowień:
Reklama
W dzisiejszych czasach o utrzymanie zdrowia psychicznego i dobrego nastroju trzeba umieć zawalczyć. Stabilność emocjonalną możemy osiągnąć przez docenianie siebie, ludzi i otaczającego nas świata, akceptację oraz powierzenie siebie i zaufanie Bogu. Mogą nam w tym pomóc regularne praktyki, takie jak okazywanie wdzięczności, docenianie tego, co już się udało, co nas spotkało, itp. Taka postawa zmienia ducha, otwiera na dobro i jest źródłem optymizmu. Przydatne może się okazać: ignacjański rachunek sumienia (zaczyna się od wdzięczności), wyznaczenie sobie codziennego czytania Pisma Świętego (np. darmowa aplikacja Pallottinum), słuchanie mądrych osób, takich jak Marcin Zieliński, ks. Dominik Chmielewski, ks. Piotr Pawlukiewicz, przynależność do wspólnoty, np. Domowy Kościół, czy zadbanie o przyjaciół. Dobrą praktyką może być też pisanie pamiętnika czy korzystanie z warsztatów rozwijających, jak Rebeka (dla kobiet). Warto wziąć sobie do serca słowa: ,,nieustannie się módlcie, w każdym położeniu dziękujcie (por. 1 Tes 5, 18)”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wysiłek hartuje ciało oraz poprawia zdrowie i nastrój, dlatego warto, aby był na naszej liście postanowień noworocznych. Minimalny czas aktywności zalecany przez ekspertów to dla dorosłych minimum 150 min tygodniowo lub codziennie ok. 10 tys. kroków. Warto zatem zapisać się na regularne zajęcia, które lubimy, już na początku nowego roku.
Woda to najważniejsza i najczęściej spotykana substancja w całym naszym życiu. Dlatego powinna mieć najlepszą jakość. Warto wyposażyć się w oczyszczające i poprawiające jakość filtry do wody, zwłaszcza z odwróconą osmozą – raz zamontowane służą zwykle kilka lat. Usuwają z wody obciążenia, jak choćby chlor, oraz poprawiają jej smak, czasem także ją mineralizują. Do tego zmniejszają wydatki na wody butelkowane i ograniczają narażenie organizmu na mikroplastik z plastikowych butelek. Co do ilości wody – na każdy kilogram masy ciała osoba dorosła powinna przyjmować ok. 30 ml wody , zatem ktoś, kto waży 66 kg, powinien wypijać codziennie ok. 2 l wody.
Reklama
Wiemy, że to, co jemy, wpływa na nasze zdrowie, hormony, myślenie. Służy nam bądź przeciwnie – niszczy nasze ciało i nastrój. Na początku roku warto wyznaczyć sobie trendy w odżywianiu, m.in. wyrzucić lub mocno ograniczyć jedzenie tzw. śmieciowe, cukier i używki. Najlepiej sprawdzają się konkretne postanowienia typu: nie słodzę herbaty, słodycze jem tylko w niedzielę, stosuję post przerywany od 17.00...
Badania dają wiedzę, od czego zacząć wzmacnianie organizmu. Wykonuj je zatem regularnie, choćby raz w roku. Do kwietnia można nadal korzystać z bezpłatnego badania „40 plus”. Zastanów się, czego najbardziej potrzebuje twoje zdrowie. Może to być dłuższy sen, odchudzanie, uregulowanie czasu snu i działania, kontakt z naturą. Potrzebne zmiany wprowadzaj stopniowo.
Namaluj lub spisz na kartce marzenia – wówczas ciało i umysł będą dążyć do tego, aby je osiągnąć.
Dzielenie się dobrem, pomnażanie go czyni świat i człowieka obdarowującego piękniejszym.
Postanowienia mają na celu motywację we wzrastaniu i pomoc w osiąganiu celów. Można być najlepszą wersją siebie dzięki staraniom lub stać w miejscu czy się cofać. Wybór należy do nas. Zacznijmy plan doskonalenia już dziś, poprzez ambitne i realne zaplanowanie celów. Wypowiedziane i zapisane postanowienia są bardziej realne do spełnienia. Zapisz lub powierz swoje postanowienia Bogu lub/i najlepszemu przyjacielowi, aby mógł cię wspierać.
naturoterapeuta
Natura-Med