Z tej okazji w kościele parafialnym pasterz diecezji przewodniczył Mszy św. Przybyłych gości powitał proboszcz ks. kan. Marek Toruński. W homilii biskup podkreślił wagę i znaczenie dbałości o stare kościoły i dawne budowle wzniesione w przeszłości dla określonych celów i z dużym wysiłkiem. – Ich istnienie i historia kolejnych remontów oraz zmieniających się przeznaczeń uczy szacunku do poprzednich pokoleń. To dzięki naszym przodkom jesteśmy chrześcijanami, bo to oni przekazali wiarę swoim dzieciom i wnukom. Nauczyli ewangelicznych zasad postępowania, respektu dla Bożych przykazań. Oni też wznieśli budynek, zwany dziś Watykanem, aby służył dziełom pomocowym i opiekuńczym – powiedział biskup. Przypominał również postać długoletniego proboszcza korytnickiego ks. prał. Ignacego Jasińskiego. To z jego inicjatywy na początku XX w. został zbudowany okazały budynek, który pierwotnie służył jako ochronka dla dzieci. Przez 15 lat prowadziły ją siostry Służki Maryi Niepokalanej. Po II wojnie światowej Watykan został zabrany parafii przez władze komunistyczne. Powrócił pod zarząd parafii po przemianach ustrojowych. Dzięki życzliwej współpracy parafii i gminy zabytkowy budynek został wyremontowany. Od tej pory będzie służył głownie jako Dom Kultury.
Po Eucharystii wszyscy zgromadzili się przed odnowionym budynkiem. Zaproszeni goście przecięli wstęgę, tym samym uroczyście otwierając obiekt. Biskup dokonał jego pobłogosławienia. Wójt gminy Korytnica Grażyna Chrupek powitała przybyłych gości. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli duchowieństwa, władz parlamentarnych, samorządowych, służb mundurowych, dyrektorów szkół i zaprzyjaźnionych instytucji. Głos zabrali: posłanka Maria Koc, senator Maciej Górski, członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Orzełowska, starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak, dyrektor Banku Spółdzielczego w Łochowie oddział w Korytnicy Anna Górska, radny powiatu węgrowskiego i były dyrektor gimnazjum w Korytnicy Andrzej Kruszewski. List gratulacyjny od wojewody mazowieckiego Mariusza Frankowskiego odczytała Alicja Cichoń – kierownik delegatury w Siedlcach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. W imieniu wójtów sąsiednich gmin przemówił Bogdan Doliński – wójt gminy Grębków. Wszyscy gratulowali podjętego i zrealizowanego dzieła remontu zabytkowego budynku.
Jak na nowo otwarty Dom Kultury przystało, na scenie wystąpili artyści prezentując swoje zdolności wokalne, instrumentalne i taneczne. O tę część spotkania zadbali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Korytnicy i Górkach Grubakach oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Traw. Spotkanie zakończył wspólny posiłek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu