Reklama

Niedziela Przemyska

Stawiamy na jakość

Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke w Jarosławiu znowu odniosło ogromny sukces. W tegorocznym rankingu Perspektyw „Katolik” uplasował się ponownie na pierwszym miejscu w mieście i w powiecie.

Niedziela przemyska 8/2025, str. IV-VI

[ TEMATY ]

Jarosław

Archiwum szkoły

Liczne zajęcia dodatkowe rozwijają pasje i uzdolnienia młodzieży

Liczne zajęcia dodatkowe rozwijają pasje i uzdolnienia młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W skali województwa podkarpackiego szkoła znalazła się na 18. miejscu wśród najlepszych liceów regionu. Tegoroczna lokata Perspektyw nie jest jedynym sukcesem tej placówki.

W ubiegłym roku Portal edukacyjny WaszaEdukacja.pl przyznał szkole „Złoty Medal”. Stowarzyszenie Edukacyjno-Oświatowe COPTIOSH w Białymstoku odznaczyło liceum tytułem „Złotej Europejskiej Szkoły Praworządności RP”. Ponadto Instytut Pamięci Narodowej, mając na uwadze aktywny wkład „Katolika” w propagowanie wiedzy o historii narodu polskiego oraz troskę o zachowanie pamięci historycznej regionu, wyróżnił szkołę nagrodą honorową „Świadek Historii”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Specyfika szkoły

Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu jest niesamorządową szkołą publiczną. Placówka została powołana przez parafię rzymskokatolicką Bożego Ciała przy kolegiacie w Jarosławiu na podstawie zgody udzielonej przez władzę kościelną oraz decyzji jednostki samorządu terytorialnego, tj. Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.

Reklama

Placówka działa w oparciu o zasadę powszechnej dostępności. Ta szkoła jest otwarta dla wszystkich uczniów. W „Katoliku” nie ma czesnego, szkoła jest finansowana ze środków publicznych. Wyjątkowość szkoły wyraża się w trosce o wysoki poziom nauczania, dopasowywanie programu wychowawczego do indywidualnych potrzeb ucznia oraz stwarzanie dostępu do licznych zajęć dodatkowych, które rozwijają pasje i uzdolnienia młodzieży.

Jako szkoła katolicka wyróżnia się niewątpliwie dbałością o zachowanie, zgodnie z chrześcijańską koncepcją człowieka, własnej tożsamości. Niewątpliwym atutem szkoły jest starannie dobrana kadra. Nauczyciele, wychowawcy i specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, to nie tylko bardzo dobrzy fachowcy, lecz także wyjątkowi ludzie, oddani swej pasji. Szkoła rokrocznie notuje stały wzrost liczby uczniów, gdyż jej podwoje otwarte są dla wszystkich. Do liceum katolickiego trafia nie tylko młodzież, która żyje na co dzień wiarą; jest tu także miejsce dla tych, którzy zadeklarują jedynie szacunek wobec uniwersalnych wartości, które głosi Kościół katolicki.

Liczebność klas oscyluje maksymalnie w granicach 24 uczniów. Zapewnia to indywidualizację procesu nauczania i otwiera przed licealistami dużo większe możliwości dydaktyczno-wychowawcze.

Profesjonalne zaplecze dydaktyczne

Reklama

Szkoła dysponuje bogatą bazą edukacyjną i kładzie akcent na naukę języków obcych. Licealiści uczą się języka angielskiego i łacińskiego oraz mają do wyboru języki włoski lub niemiecki. W trosce o efektywność tych zajęć w szkole uruchomiono dwie profesjonalnie wyposażone pracownie językowe. Z uwagi na to, że znaczna część młodzieży interesuje się naukami medycznymi, utworzone zostały – nowoczesna pracownia biologiczna i własne laboratorium chemiczne. Dla pasjonatów nauk humanistycznych wyposażono pracownie – historyczną i polonistyczną. Aby rozwijać sportowe pasje licealistów, w szkole działa siłownia, w której znajduje się profesjonalny i różnorodny sprzęt do ćwiczeń. Kultywując tradycje Związku Strzeleckiego „Sokół”, zakupiono odpowiednie repliki broni w celu czynnego uprawniania strzelectwa. Z uwagi na potrzebę integracji rówieśniczej, w szkole działają także dwie świetlice. W pierwszej, określanej mianem „Kanapy”, można przy filiżance kawy bądź herbaty, odrobić zadanie domowe, zagrać w szachy i inne gry edukacyjne. Druga służy rekreacji, a pełnowymiarowy stół bilardowy gromadzi rzesze młodzieży, wykorzystujące pożytecznie każdą wolną chwilę.

„Katolik” proponuje uczniom kilka kierunków kształcenia. W roku szkolnym 2025/26 będą to następujące klasy: biologiczno-chemiczna, medyczna, matematyczno-fizyczna, politechniczna, medialna, prawna, lingwistyczna. W każdej z nich licealista uczy się trzech rozszerzonych przedmiotów.

Młodzież zachęcana jest do udziału w wielu konkursach i olimpiadach, a nauczyciele służą pomocą w dobrym przygotowaniu się do tych wydarzeń. W ubiegłorocznym Rankingu Szkół Olimpijskich liceum zajęło 44. miejsce w Polsce (na 200 szkół). Prężnie rozwija się także współpraca z kilkoma uczelniami wyższymi. Oprócz lekcji, które przewiduje podstawa programowa, szkoła proponuje uczniom liczne zajęcia dodatkowe zarówno rozwijające ich pasje, jak i zainteresowania naukowe (koło matematyczne, chemiczne, teatralne, klub czytelniczy itp.). W czasie ferii zimowych licealiści mają możliwość udziału w warsztatach dla maturzystów oraz zajęciach sportowych. W liceum aktywnie działa Szkolne Koło Caritas. Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu aktywnie włącza się w różne lokalne wydarzenia. Od kilku lat placówka organizuje liczne konkursy dla uczniów szkół podstawowych i warsztaty dla ósmoklasistów.

Wspomaganie uczniów

Szkoła przygotowana jest, by pomagać uczniom w pokonywaniu różnych trudności. Współczesność, ze swoją złożonością, tworzy wiele zagrożeń, które często są źródłem niepokoju młodego człowieka.

Reklama

W „Katoliku” nikt nie jest anonimowy. Licealiści czują się w murach szkoły bezpiecznie oraz mają możliwość budowania relacji koleżeńskich i przyjacielskich. Młodzież chętnie rozmawia o swoich problemach z wychowawcami, nauczycielami i specjalistami z zakresu pedagogiki i psychologii, uczącymi młodych ludzi otwartości. Nauczyciele podejmują ścisłą współpracę z rodzicami, wspierając ich w realizacji pierwszego i najpoważniejszego zadania, którym jest dobre wychowanie dzieci, jako że sukces wychowawczy i edukacyjny zależy tylko w 40% od nauczycieli, a w 60% od rodziców.

Odpowiedzialność za siebie i innych

Model edukacyjno-wychowawczy jarosławskiego „Katolika” opiera się na trzech filarach: Wiara, Rozum, Ojczyna, które to słowa widnieją na sztandarze liceum. Szkoła, nie chcąc zatracić w procesie dydaktyczno-wychowawczym takich podstawowych pojęć jak: sumienie, kształtowanie charakteru, praca nad sobą, ćwiczenie woli, odwaga cywilna, współpraca i współodpowiedzialność, formuje mocne osobowości oraz przygotowuje młodych ludzi do dokonywania odpowiedzialnych wyborów.

Patronką szkoły jest Anna Jenke, jarosławska wychowawczyni młodzieży, a obecnie kandydatka na ołtarze. Jej przesłaniem wychowawczym było wydobywanie z każdego człowieka tego, co najlepsze. Łączyła łagodność ze stawianiem wymagań. Dzień patronalny szkoły obchodzony jest po święcie Edukacji Narodowej.

Co roku, aby uczestniczyć w Ogólnopolskim Forum Szkół Katolickich, uczniowie pielgrzymują na Jasną Górę, w miejsce szczególne dla każdego Polaka. Tu, przed obliczem Matki Najświętszej zawierzają siebie opiece Boga.

Szkoła, którą prezentujemy, z pewnością jest wyjątkowa. Świadczą o tym niezwykła atmosfera, szacunek wzajemny, poczucie godności, świadomość wspólnoty, wartość pracy i nauki, umiłowanie tradycji i świadomość wyzwań, przed którymi stoi pokolenie mające kształtować przyszłość.

2025-02-19 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła z duszą

Niedziela przemyska 17/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jarosław

Liceum Katolickie

Archiwum szkoły

„Katolik” dysponuje specjalną pracownią biologiczną

„Katolik” dysponuje specjalną pracownią biologiczną

Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące pojawiło się na mapie edukacyjnej Jarosławia w 2018 r. Szkoła została powołana przez parafię Bożego Ciała przy Kolegiacie w Jarosławiu w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Szkoła mieści się przy Placu ks. Piotra Skargi 1 w budynku, w którym kiedyś mieściło się Kolegium Ojców Jezuitów. Misją naszej, katolickiej szkoły, w której nie pobiera się żadnego czesnego, jest wychowanie i nauczanie młodego człowieka, oparte na systemie wartości chrześcijańskich.
CZYTAJ DALEJ

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Lubelszczyzna stała się symbolem tej politycznej hipokryzji, bo właśnie tam kurator zgodził się na likwidację większej liczby szkół niż rok wcześniej zlikwidowano w całej Polsce. W województwie mazowieckim do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło 13 wniosków o likwidację szkół. Jednocześnie Ministerstwo Edukacji Narodowej ma wdrażać projekty, które mają rzekomo ratować edukację na wsi. Czym jednak jest to całe spóźnione „ratowanie"? Czy zwykłą zasłoną dymną? Czy naprawdę nie dzieje się nic niebywałego? Dla setek uczniów i nauczycieli, którzy właśnie dowiedzieli się, że ich szkoła znika z mapy edukacyjnej, jest to zapewne bardzo pocieszające.
CZYTAJ DALEJ

Ks. dr. Kloch: człowiek odpowiada za etyczną stronę używania sztucznej inteligencji

2025-04-04 21:42

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Karol Porwich/Niedziela

To człowiek jest odpowiedzialny za stronę etyczną używania sztucznej inteligencji. Od niego zależy, czy wybierze zastosowanie pozytywne, czy negatywne – powiedział ks. dr. hab. Józef Kloch podczas prezentacji polskiego tłumaczenia watykańskiego dokumentu „Antiqua et nova”.

Konferencja prasowa połączona z prezentacją polskiego tłumaczenia watykańskiego dokumentu na temat sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” odbyła się w piątek w Warszawie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję