Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kuźnia liderów

Nowy, katolicki projekt oświatowy rusza pełną parą. Stoi za nim stowarzyszenie Wspieranie Edukacji i Rodziny „Światło”, które znane jest z prowadzenia Przedszkola „Ziarenko” i Szkoły Podstawowej „Skała”.

Niedziela bielsko-żywiecka 10/2025, str. IV

[ TEMATY ]

edukacja

MR

Marta Mszyca zaprasza do liceum

Marta Mszyca zaprasza do liceum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W obu tych miejscach obecnie uczy się i integruje 240 wychowanków. Warto przypomnieć, że w zestawieniu najlepszych bielskich podstawówek w 2024 r. SP „Skała” została sklasyfikowana na czwartym miejscu, a w skali całego kraju na 252. – We współczesnym świecie potrzebni są dobrze uformowani liderzy od strony merytorycznej i duchowej. Na bazie dotychczasowych doświadczeń zamierzamy jedno i drugie zapewnić naszym uczniom – mówi Marta Mszyca, dyrektorka ALO „Zenit”. Linia programowa nowego liceum będzie odwzorowaniem koncepcji wypracowanych przez stowarzyszenie „Sternik”, które prowadzi szkoły średnie m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie. Ścisła współpraca objąć ma bliźniacze placówki z Pruszkowa, Katowic, Poznania i Wrocławia. – Dołączamy do sieci, która już istnieje. Czerpiemy z całego know-how, jakie wypracowały te licea. Solidnie do otwarcia się przygotowujemy. Raz w miesiącu jeździmy na spotkania dla nauczycieli i dyrektorów, które stowarzyszenie „Sternik” organizuje – wyjawia M. Mszyca.

Akademicki szlif

Reklama

Koncepcja Akademickich Liceów Ogólnokształcących stawia przed sobą ambitne cele. Ich sednem jest dbałość o całościowy rozwój młodego człowieka. Solidna dydaktyka, cykl przygotowawczy do egzaminu maturalnego i wybranego kierunku studiów, prace nad projektami badawczymi i program wychowawczy opierający się na nauczaniu św. Josemaría Escrivá to kamienie milowe projektu. Ciałem doradczym dla liceów spod szyldu „Sternika” jest złożona z wykładowców uniwersyteckich Rada Naukowa. – Chcemy wpajać wiedzę i uczyć wrażliwości na drugiego człowieka. Liczymy, że nasz podopieczny będzie dążył do samodoskonalenia w poczuciu służby dla bliźniego, którego może obdarować swoimi talentami – wyjawia M. Mszyca. To stąd realizowany będzie program „Alrtes Liberales”, który zakłada przyswajanie sztuk wyzwolonych w celu kształtowania otwartości na świat, wyciągania autorskich wniosków i krytycznego spojrzenia na rzeczywistość. Kolejnym akademickim akcentem będą cykliczne debaty oksfordzkie. Podczas ich trwania uczniowie będą mogli wykazać się wiedzą, umiejętnością pracy zespołowej, swoimi projektami oraz erudycją.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jaka szkoła

ALO nie będzie miało jednego profilu. Do wyboru będą zindywidualizowane ścieżki rozszerzeń. Ich doprecyzowanie przewidziano na drugi rok nauki. Efekty pracy ucznia będą rozliczane na drodze częstej ewaluacji, to jest wysokiej rytmiki oceniania. Odpowiedni poziom edukacji zagwarantują również zwiększone liczby godzin z przedmiotów maturalnych oraz maratony naukowe. Każdy licealista prowadzić będzie roczny projekt badawczy, najpierw w grupie, a później indywidualnie. Najlepszy z nich będzie później rywalizował na specjalnej konferencji, na której pojawią się delegacje innych szkół spod szyldu „Sternika”. Podobnie jak w „Skale”, także i w „Zenicie” pojawi się systematyczny, autorski tutoring. Chodzi o cykl spersonalizowanych indywidualnych spotkań, które mają na celu wygenerować lepszą formę pracy nad sobą, zadbania o rozwój pasji, potencjału osobowościowego i naukowego pod okiem opiekuna.

Licealne inicjatywy

„Zenit” nie jest projektem, który z założonymi rękami czeka na 1 września 2025 r. On już działa. Od kwietnia ub. r. pod jego egidą ruszyły dedykowane siódmo i ósmoklasistom „Akademickie Czwartki”. Raz w miesiącu prelegent zachęca do debaty poświęconej konkretnemu tematowi związanemu z nauką. Panel jest otwarty dla chętnych i bezpłatny. Lutowy poprowadziła Zofia Kociołek i dotyczył on temperamentu i jego wpływu na podejmowane decyzje. Terminy najbliższych to 13 marca i 24 kwietnia. Inną inicjatywą są „Naukowe Soboty”. Pod tym terminem kryją się powtórki do egzaminu z języków polskiego i angielskiego oraz matematyki. Każde spotkanie składa się z trzech sesji po 45 minut. Zajęcia odbywają się w SP Skała przy ul. Dawna 12.

Adres Mickiewicza

Licealiści rozpoczną edukację w zabytkowej kamienicy zaprojektowanej przez Karola Korna przy ul. Mickiewicza 21. Opłatę za szkołę ustalono na kwotę 800 zł miesięcznie. Najlepsi uczniowie mogą ubiegać się o stypendia naukowe. Istnieć również będą stypendia socjalne. Zapisy rekrutacyjne odbywają się przez stronę internetową. Kandydaci obligatoryjnie zobowiązani są do uczestnictwa w egzaminie wstępnym, na którym zmierzą się z językami polskim i angielskim oraz matematyką. Sprawdzian ich wiadomości przewidziany jest na 12 kwietnia. – Św. Josemaría Escrivá mówił o uświęcaniu codzienności przez swoją pracę. Ta praca jest fundamentem budowania dobrej szkoły, ale i własnej świętości. Liczymy, że dzięki odpowiednim wzorcom nasze mury opuszczą absolwenci, którzy będą kompetentni, odpowiedzialni, wierny swoim wartościom i szczęśliwi za sprawą ofiarowywania siebie drugiemu człowiekowi. To jest misja, jaką nakreśliliśmy dla ALO Zenit i którą chcemy realizować – puentuje dyrektorka.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące „Zenit” w Bielsku-Białej ogłasza nabór na pierwszy rok nauki.

2025-03-04 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ouellet: co się z wami dzieje, Europo?

[ TEMATY ]

rodzina

kultura

Europa

powołanie

Santiago de Compostela

biskupi

edukacja

kryzys

michael_swan / Foter.com / CC BY-ND

Widząc sytuację w krajach europejskich, katolicy z innych kontynentów często stawiają pytanie: „Co się z wami dzieje, Europo?”. Pytanie to dotyczy różnych dziedzin: kultury, życia publicznego, edukacji, rodziny i dzietności, powołań – mówił kard. Marc Ouellet podczas spotkania europejskich biskupów w Santiago de Compostela. Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów, który sam jest Kanadyjczykiem, zauważył, że aktualny kryzys niepokoi również Papieża Franciszka. Uważa on, że jest on bardzo poważny, ponieważ zagraża przekazowi kultury chrześcijańskiej.

Kard. Ouellet zachęcił europejskich biskupów do głębokiej analizy zachodzących aktualnie przemian. Pomocą mogą być dzieła wielkich chrześcijańskich pisarzy, takich jak Henri De Lubac, Romano Guardini, Rémi Brague, Robert Spaemann czy Roger Scruton. Wyraził zadowolenie, że na spotkanie biskupów w Santiago zaproszona została francuska filozof Chantal Delsol. Odwołując się wykładu Benedykta XVI na uniwersytecie w Ratyzbonie, szef watykańskiej dykasterii podkreślił, że spotkanie przesłania biblijnego z myślą grecką, a następnie również z dziedzictwem Rzymu, nie było przypadkiem, lecz zostało przygotowane przez Opatrzność. Spotkanie to nadal pozostaje fundamentem Europy. Kard. Ouellet przypomniał też o wkładzie trzech wielkich Europejek: Brygidy Szwedzkiej, Katarzyny Sieneńskiej i Edyty Stein, które przed 20 laty Jan Paweł II ogłosił współpatronkami Europy.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy po raz trzynasty

2025-04-13 17:31

[ TEMATY ]

Częstochowa

Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty

Jansa Góra

Karol Porwich

Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy

Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy

Jeden zaczął na komarku po dziadku, inny na junaku po ojcu. Przyznają, że „z motoru się nie wyrasta”, trzeba jeździć bezpiecznie i cieszyć się życiem. Na Jasnej Górze odbył się 13. Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy zorganizowany przez Częstochowskie Towarzystwo Motocyklowe.

Idea zjazdów nawiązuje do tradycji przedwojennych regionu. To pierwsza grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Kolejna zjedzie 27 kwietnia.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję