Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

100 lat bohaterskiej służby

Z okazji 100. rocznicy istnienia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Potoku Górnym możemy spojrzeć nie tylko na historię jednej organizacji, ale na cały obraz społeczności, która od pokoleń łączy odwagę, poświęcenie i tradycję. To opowieść o ludziach, którzy na co dzień stawiają czoła żywiołom oraz budują tożsamość lokalnej wspólnoty, przekazując wartości kolejnym pokoleniom.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 23/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Potok Górny

Joanna Ferens

Wręczenie odznaczeń

Wręczenie odznaczeń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lata 20. XX wieku to okres, kiedy Polska, jeszcze odradzająca się po czasach zaborów, musiała zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Wśród nich była potrzeba ochrony własnej społeczności przed pożarami i innymi zagrożeniami. Właśnie wtedy, w Potoku Górnym, powstała pierwsza straż ochotnicza – jednostka, której początki były skromne, ale pełne nadziei i determinacji. Brak remizy, sprzęt w postaci sikawki ręcznej i bosaków, to obraz początków, które mimo wszystko wyznaczyły drogę do rozwoju. W 1928 r. pojawił się pierwszy pomysł budowy remizy, a już dwa lata później, na placu ofiarowanym przez lokalnych rolników, ruszyły prace budowlane. Ten moment symbolizuje wsparcie lokalnej społeczności dla wspólnej służby. W 1932 r. remiza została oddana do użytku, stając się centrum działań ratowniczych i społecznych.

Odrodzenie i kontynuacja tradycji

Reklama

Niestety, historia OSP w Potoku Górnym nie jest wolna od trudnych momentów. Okupacja niemiecka w czasie II wojny światowej to czas, kiedy działalność jednostek ochotniczych została zlikwidowana. Jednak ducha społecznej służby nie udało się stłumić. Po wojnie, mimo zniszczeń i braku sprzętu, druhowie podjęli trud odbudowy. Od 1950 r. pojawiły się pierwsze nowoczesne urządzenia – motopompy, syreny elektryczne, a w latach 60. i 70. pierwsze poważne pojazdy bojowe. To wszystko świadczy o głębokim przekonaniu, że służba społeczności jest nie tylko obowiązkiem, ale i moralnym zobowiązaniem. Każdy kolejny krok, od zakupu pierwszego auta po rozbudowę remizy, to symbol rozwoju i wzrostu zaufania mieszkańców do swojej jednostki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stanisław Dyjak, wójt gminy Potok Górny, przypominał, że historia tamtejszej straży sięga 1925 r. Czasy były trudne, Polska dopiero odradzała się po zniszczeniach I wojny światowej, a pożary, wojenne pacyfikacje i zagrożenia natury codziennej wymuszały na społeczności potrzebę zorganizowanej obrony. Powstanie jednostki OSP nie było tylko formalnością – to była konieczność, wyraz troski o życie i mienie mieszkańców. – Przeszłość uczy nas, że strażacy to nie tylko ludzie z hełmami i wozami bojowymi. To przede wszystkim bohaterowie, którzy w nocy, w śniegu, podczas burz, czy upałów, wychodzą z domów, aby nieść pomoc. Ich poświęcenie i gotowość do działania są nieocenione – to służba, która nie zna godzin, granic czy wymówek. Pora nie wybiera, pomoc musi być udzielona natychmiast, bo życie ludzkie, mienie, a czasem nawet bezpieczeństwo narodowe – wszystko to zależy od ich szybkiego i skutecznego działania – z dumą podkreślał wójt.

Rozwój i modernizacja

Reklama

Współczesność to czas, gdy jednostka OSP w Potoku Górnym dysponuje nowoczesnym sprzętem, w tym trzema pojazdami ratowniczo-gaśniczymi marki Jelcz, MAN i Ford, a także quadami i specjalistycznym wyposażeniem. To efekt rozwoju technicznego oraz dbałości lokalnych władz i społeczności o bezpieczeństwo. W 2022 r. powołano Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, co świadczy o patrzeniu w przyszłość i przekazywaniu wartości kolejnym pokoleniom. Przyjazne relacje z samorządem, wsparcie finansowe i organizacyjne, a także zaangażowanie lokalnej społeczności – wszystko to tworzy solidne podstawy do dalszego rozwoju. Plany na przyszłość, takie jak rozbudowa remizy czy zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego, pokazują, że jednostka nie zamierza spoczywać na laurach, lecz ciągle dąży do podnoszenia swoich standardów i skuteczności.

Społeczność i duch jedności

Największą wartością tej jednostki są jednak ludzie. Blisko 80. druhów, w tym dwie druhny, 7 członków honorowych oraz młodzież z drużyny pożarniczej – to społeczność, która żyje i działa razem. Wśród nich są również młodzi ludzie, chłopcy i dziewczęta, którzy z pasją uczą się od starszych i w przyszłości będą kontynuować tę piękną tradycję. To właśnie oni są gwarantem, że wartości takie jak odwaga, solidarność i służba nie zaginą.

Duch wspólnoty, który wyraża się nie tylko w akcjach ratowniczych, ale też w życiu społecznym, kulturalnym i religijnym, to fundament, na którym opiera się cała działalność. Uroczystości jubileuszowe, na które złożyły się Msza św., apel, wręczenie odznaczeń czy odsłonięcie pomnika św. Floriana, to okazje do umacniania więzi, wspólnego świętowania i refleksji nad wartością służby.

Reklama

Obecnie społeczeństwo często zapomina, że za każdym numerem alarmowym stoi ktoś, kto jest gotów zaryzykować własne życie, aby ratować innych. Strażacy ochotnicy w Potoku Górnym to bohaterowie codziennej rzeczywistości. Ich rola wykracza poza gaszenie pożarów – to również działalność edukacyjna, wsparcie społeczne, pielęgnowanie tradycji i budowanie więzi społecznych. Starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip, podkreślał, że jednostki ochotniczej straży pożarnej są nieocenione, zwłaszcza w regionach, gdzie infrastruktura Państwowej Straży Pożarnej jest ograniczona. Ich szybka reakcja, lokalna wiedza i zaangażowanie to nie tylko słowa – to konkretne działania ratujące życie i mienie.

Tradycja i przyszłość

Kult świętego Floriana, patrona strażaków, to symbol odwiecznej walki dobra ze złem, a jednocześnie wyraz szacunku dla bohaterów codziennych zadań. Wartości przekazywane w jednostkach OSP to element religijnej czy kulturowej tradycji, to fundament moralny, który kształtuje charakter młodych ludzi. Obecność młodzieżowych drużyn pożarniczych, z ich sukcesami sportowymi i społecznymi, to dowód na to, że pasja i służba mogą być dziedziczone i rozwijane. To gwarancja, że idea ochotniczej straży przetrwa kolejne pokolenia jako społeczny instytut, który jednoczy, edukuje i inspiruje.

Inspiracja do rozwoju

Setna rocznica jednostki OSP w Potoku Górnym to okazja do świętowania, ale także refleksja nad tym, co stanowi siłę społeczności. To dowód na to, że odwaga, poświęcenie i wspólnota mogą przetrwać próbę czasu, a ich symbolami są przede wszystkim ludzie, ich wartości i tradycje.

Życząc dalszych sukcesów, rozwoju infrastruktury i szerokiego wsparcia społecznego, patrzymy z dumą na jednostkę z Potoka Górnego, która od 100. lat służy mieszkańcom, budując most między pokoleniami i przypominając, że w obliczu zagrożenia najważniejsza jest jedność, odwaga i wiara w lepsze jutro. Niech przykład Potoka Górnego będzie inspiracją dla innych społeczności, a św. Florian niech będzie wzorem dla strażaków i wszystkich, którzy służą innym z pasją i oddaniem. Bo to właśnie oni – bohaterowie codzienności – tworzą prawdziwą siłę naszego społeczeństwa.

2025-06-03 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że jeden z moich księży brutalnie zamordował człowieka

2025-07-25 22:19

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Słowo abp. Adriana Galbasa w związku z ustaleniami Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Siostry i Bracia, nie mam dziś dla Was słów pocieszenia, a tym bardziej wyjaśnienia czy wytłumaczenia. Jestem przybity i zdruzgotany wiadomością, że jeden z moich księży brutalnie zamordował człowieka – ubogiego i bezdomnego. Nie mam odpowiedzi na żadne pytanie zaczynające się od słowa: „dlaczego?”.
CZYTAJ DALEJ

W najbliższą niedzielę odbędzie Msza św. w intencji zmarłego harcerza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego

2025-07-26 15:04

[ TEMATY ]

harcerze

harcerstwo

Adobe Stock

W związku z tragiczną śmiercią dh. Dominika Muszewskiego, harcerza z ZHR biskup polowy Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. duszpasterstwa harcerzy wystosował list kondolencyjny, w którym zapowiedział, że w najbliższą niedzielę o godz. 10 w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona zostanie Msza św. w intencji zmarłego harcerza. Tego samego dnia o godz. 11:00 w kościele parafialnym w Witoszowie Dolnym odbędzie się pogrzeb śp. Dominika.

składam głębokie wyrazy współczucia z powodu śmierci śp. Dominika MUSZEWSKIEGO, harcerza Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W tej trudnej chwili pragnę zapewnić o mojej pamięci w modlitwie. Wyrazem łączności jest także Msza św. sprawowana w Katedrze Polowej w dniu pogrzebu o godz. 10.00 w intencji Zmarłego oraz za wszystkich pogrążonych w żałobie, o siły w tym trudnym czasie.
CZYTAJ DALEJ

Na szczycie jadownickiej góry

2025-07-27 19:56

Marek Białka

Na Bocheńcu, na wysokości bezwzględnej, blisko 400 metrów nad poziomem morza, w klimatycznym i zacisznym miejscu, pełnym uroku, zieleni, którego epicentrum stanowi historyczny, z końca XVI w. kościółek pw. św. Anny, odbyły się uroczystości odpustowe ku czci patronki tego miejsca i kościoła.

Mszę świętą koncelebrowaną, pod przewodnictwem ks. Sylwestra Brzeznego, sprawowali nie tylko miejscowi kapłani, ale również księża przebywający w tym czasie na urlopach. Główny celebrans, a zarazem kaznodzieja odpustowy, nawiązał w homilii do wzorowego życia Anny i Joachima - rodziców Matki Bożej, którzy swoją świętością powinni dawać żywy przykład współczesnym rodzinom, zwłaszcza w okresie kryzysów małżeńskich, w których niewątpliwie brakuje słuchania i wzajemnego kompromisu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję