Szkoła Podstawowa nr 15 im. Jana Pawła II w Lublinie zorganizowała konferencję pt. „Szukałem Was. Czy daliśmy się znaleźć? Czy nadal jesteśmy pokoleniem Jana Pawła II?”. Wyjątkowe wydarzenie odbyło się z okazji 105. rocznicy urodzin i 20. rocznicy odejścia do domu Ojca najwybitniejszego z Polaków. Celem spotkania było upamiętnienie życia i dziedzictwa Jana Pawła II, rozwijanie wartości i postaw bliskich nauczaniu papieskiemu, a także budowanie jedności między szkołami papieskimi.
Czas refleksji
Reklama
Dzień z patronem był czasem modlitwy i refleksji, a także prezentacji artystycznych uczniów. Po Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem bp. Adama Baba w kościele św. Maksymiliana Kolbe, w gmachu szkoły przy ul. Elektrycznej odbyło się spotkanie, poprzedzone otwarciem wystawy plenerowej IPN „Gaude Mater Polonia”. W sesji szkolnej uczniowie wraz z ekspertami ukazali zgromadzonym św. Jana Pawła II w perspektywie teologicznej, filozoficznej, historycznej, literackiej i wychowawczej. W sesji otwartej z udziałem m.in. nauczycieli i rodziców, przedstawiono ponadczasowy charakter papieskiego dziedzictwa. – Jestem z pokolenia, które dobrze pamięta Jana Pawła II, które widziało go na własne oczy w Lublinie w 1987 r., ale moi uczniowie już nie. Urodzili się po śmierci Ojca Świętego i dla nich jest on postacią historyczną. Dlatego my, dorośli, którzy znaliśmy i pamiętamy papieża, mamy obowiązek opowiedzieć o nim młodemu pokoleniu – dzielił się Roman Kotarski, dyrektor szkoły.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Papieskie drogowskazy
Międzyszkolne spotkanie, przygotowane w dużej mierze przez samą młodzież, było pomysłem katechety Arkadiusza Ochmeraka. – Jan Paweł II nieustanie szukał młodych ludzi, zapraszał do dialogu i budowania mostów, do odkrywania wartości, które nadają sens życiu. Warto więc zadać pytanie, jak odpowiedzieliśmy na papieskie wezwanie, na ile w naszych codziennych wyborach, zaangażowaniu społecznym, ale przede wszystkim w odniesieniu do drugiego człowieka, jesteśmy wierni jego przesłaniu. Warto zastanowić się, czy nadal jesteśmy pokoleniem, które z jego nauki czerpie wiarę oraz miłość do Boga i człowieka. Na ile jego słowa są dla nas drogowskazem? – zastanawiał się katecheta. Te refleksje, a także głęboka świadomość, że młodzież jest przyszłością Ojczyzny i Kościoła, że w rękach młodego pokolenia leży odpowiedzialność za kształt współczesnego świata, stały się podstawą organizacji konferencji promującej wartości duchowe św. Jana Pawła II. Młodym towarzyszyli eksperci, m.in. dyrektor lubelskiego oddziału IPN Robert Derewenda, rektor Akademii Zamojskiej Paweł Skrzydlewski i dyrektor Radia Plus Lublin ks. Krzysztof Podstawka.
Z głębi serca
Szymon Wójcik, Zosia Lewocka i Kacper Hojda przygotowali dla swoich kolegów prezentacje nt. różnych aktywności Jana Pawła II. – Mnie zainspirował temat o wolności. Mam wrażenie, że tej prawdziwej wolności nam ciągle brakuje, że źle ją rozumiemy, myląc z samowolą, dlatego postanowiłem pokazać kolegom, jak prawdziwą wolność, dar od Boga, rozumiał św. Jan Paweł II, jak o niej mówił światu i jak nią żył – dzielił się Szymon. Kacper, młody pasjonat literatury, z zachwytem opowiadał o twórczości Karola Wojtyły. Zachęcony do lektury przez mamę i panią katechetkę, uważa, że nie ma piękniejszych wierszy, do tego bardzo głębokich w swoim przekazie. – Papież zachwycił mnie miłością do młodych ludzi i szacunkiem, z jakim traktował młodzież. W trakcie przygotowywania wystąpienia, najważniejszym dla mnie było spojrzenie w głąb serca i odpowiedź na pytanie, czy i ja przez codzienne wybory należę do pokolenia Jana Pawła II – wyznała Zosia.