Święto rodzin rozpocznie Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, sprawowana pod przewodnictwem bp. Adama Baba o godz. 12. Czas po Eucharystii zarezerwowany jest na wspólny posiłek na błoniach sanktuaryjnych. O godz. 15 rozpoczną się zajęcia dla dzieci i dla małżonków. Młodsi uczestnicy pod kierunkiem Dawida Modrzejewskiego wezmą udział w autorskim programie „Tańcobajki”, a rodzice spotkają się na modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz wysłuchają prelekcji ks. Jacka Golenia i świadectwa małżonków Moniki i Daniela Leszczyńskich. Rodzinne święto zakończy wspólny Różaniec o godz. 17. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.
Dzień Rodzin to oddolna inicjatywa katolickich małżeństw. – Kiedyś na gruncie spotkania towarzyskiego kilku małżeństw rozmawialiśmy o tym, że byłoby pięknie spotkać się w o wiele większym gronie, na płaszczyźnie diecezjalnej, podobnie jak czyni to młodzież w Garbowie. W naszych parafiach są małżeństwa i rodziny, które formują się w różnych wspólnotach i mają swoje spotkania, ale brakuje większej integracji. Takie chrześcijańskie rodziny mogą swoim świadectwem pociągnąć innych ku Chrystusowi – mówi Mateusz Miernik z parafii św. Jana Pawła II w Lublinie, jeden z inicjatorów dorocznego święta. Jak wspomina, pomysł bardzo spodobał się małżeństwom z różnych ruchów, a także ks. Grzegorzowi Trąbce, archidiecezjalnemu duszpasterzowi rodzin, którzy włączyli się w organizację pierwszego święta. Obecnie w przygotowaniach rodzinnej niedzieli uczestniczą m.in. członkowie Wspólnoty Guadalupiańskiej, Domowego Kościoła, Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny, Spotkań Małżeńskich, Drogi Neokatechumenalnej, wspólnot charyzmatycznych, a także Wojownicy Maryi i Rycerze Jana Pawła II. – Zapraszamy wszystkie małżeństwa i rodziny. Szczególnie zależy nam na tych, które nie mają doświadczenia małych wspólnot. Być może świadectwo innych osób pozwoli im odnaleźć swoje miejsce w takich grupach, a na pewno ukaże piękno życia małżeńskiego, umocni w wierze i doda sił do pokonywania codziennych trudności – zapewnia pan Mateusz.
Uczestnicy dorocznego święta otrzymają broszurę, w której zaprezentowane zostały wszystkie wspólnoty katolickie z terenu naszej diecezji, skierowane do małżeństw i rodzin. Jednak nawet najlepszego opisu nie zastąpi spotkanie z drugim człowiekiem. – Warto być w Wąwolnicy, nacieszyć się sobą i przekonać, że w naszym środowisku jest wiele małżeństw i rodzin, dla których wiara w Boga i respektowanie wartości chrześcijańskich mają znaczenie – podkreśla Mateusz Miernik. – Bezcenne jest doświadczenie tego, że nie jesteśmy sami. Musimy trzymać się razem, mamy być wewnętrznie scaleni jako małżonkowie i rodzina, ale też powinniśmy tworzyć wspólnotę rodzin. Warto dla siebie i warto dla dzieci – zapewnia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu