Dnia 9 czerwca bp Artur Ważny poświęcił gotowy budynek z pełnym wyposażeniem. W uroczystości uczestniczył także bp senior Piotr Skucha, zaprzyjaźnieni z Caritas kapłani, pracownicy i wolontariusze. Nie zabrakło także tych, którym m.in. kuchnia będzie służyć – mieszkańców schronisk i noclegowni prowadzonych przez Caritas. I jak przystało na taką instytucję, otwarcie zakończył uroczysty – pyszny, dodajmy – obiad.
Ale od początku. Wszystko zaczęło się jeszcze w 2023 roku Caritas zdobyła fundusze na wybudowanie nowoczesnej kuchni z pełnym wyposażeniem. – Była to odpowiedź na realne potrzeby lokalnej społeczności, gdzie wielu mieszkańców zmaga się z ubóstwem, bezdomnością i wykluczeniem. Inwestycja, zaplanowana na ponad rok, zakończyła się sukcesem – wyjaśnia ks. Przemysław Szot, dyrektor sosnowieckiej Caritas.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Caritas podpisała umowę o dofinansowanie projektu z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach działań wspieranych przez Unię Europejską. Po załatwieniu niezbędnych formalności i uzyskaniu pozwolenia, 8 maja 2024 r. ruszyły prace budowlane. Pierwszy etap budowy obejmował roboty ziemne i fundamentowe. Na działce wykonano wykopy do głębokości ponad dwóch metrów, a następnie przygotowano fundamenty z pełną izolacją przeciwwilgociową. Już w czerwcu rozpoczęto wznoszenie ścian.
Reklama
Drugi etap rozpoczął się latem 2024 r. W lipcu i sierpniu budynek zyskał więźbę dachową oraz konstrukcję dachu, a we wrześniu i październiku wykonano elewację, zamontowano stolarkę okienną i drzwiową, a także pokryto dach nowoczesnym materiałem odpornym na warunki atmosferyczne.
Trzeci etap, trwający od listopada 2024 do marca 2025, obejmował intensywne prace wykończeniowe wewnątrz budynku. – Kuchnia została wyposażona w profesjonalne sprzęty gastronomiczne – kuchnie przemysłowe, piece konwekcyjno-parowe, chłodnie i strefy przygotowawcze, zgodne z europejskimi normami bezpieczeństwa i higieny. W kwietniu 2025 r. przeprowadziliśmy testy, odbiory techniczne i przygotowaliśmy zespół wolontariuszy oraz pracowników do codziennej pracy. Równolegle opracowaliśmy procedury sanitarne i logistyczne dotyczące przyjmowania żywności, planowania menu i dystrybucji posiłków – tłumaczy dyrektor Caritas diecezji sosnowieckiej.
Budynek kuchni zajmuje powierzchnię zabudowy ponad 314 m2, z czego 282 m2 to część użytkowa – kuchnia, magazyny, zaplecza, pomieszczenia do przygotowania i wydawania posiłków. Kubatura obiektu wynosi 1296 m3, co pozwala na sprawne funkcjonowanie nawet przy dużej liczbie podopiecznych. – Dziś kuchnia jest gotowa do wydawania posiłków osobom ubogim, samotnym i bezdomnym. To miejsce realnej pomocy, ale też wzmacniania więzi społecznych. Inwestycja Caritas Diecezji Sosnowieckiej stała się nie tylko odpowiedzią na potrzeby, ale też trwałym symbolem wiary, odpowiedzialności i współpracy – zaznacza ks. Przemysław Szot.