Wydarzenie rozpoczęło się w bibliotece publicznej spotkaniem z Magdaleną Urlich, autorką książek dla dzieci. Następnego dnia w Centrum Kultury i Rekreacji z mieszkańcami Wschowy spotkali się Anna i Janusz Wardakowie, rodzice 10 dzieci, którzy należą do grona założycieli Akademii Familijnej w Polsce. Tego samego dnia wieczorem przed publicznością zaprezentowała się anMari – chrześcijańsko-altermatywna polska wokalistka, multinstrumentalistka, kompozytorka i producentka, mieszkająca w Londynie. Pomysł na Tydzień Rodziny, jak mówi jego współorganizator Mieczysław Guzewicz, zrodził się podczas ubiegłorocznego Marszu dla Życia i Rodziny. – Przede wszystkim chodzi nam o promocję małżeństwa i rodziny, zgodnych z zamysłem Pana Boga, ale też o dostarczenie konkretnych treści. To wszystko, co dzieje się w ramach tego tygodnia, to swego rodzaju warsztaty – dużo bardzo wartościowych treści. Z kolei dzisiaj mamy bogactwo emocjonalnych przeżyć w postaci spektaklu. Wczoraj państwo Wardakowie mówili o bardzo konkretnych sposobach radzenia sobie z wyzwaniami, jakie my, rodzice, mamy we współczesnej rzeczywistości – wyjaśnia Mieczysław Guzewicz.
W ramach obchodów Tygodnia Rodziny, 11 czerwca, zaprezentowano spektakl rodzinny – przedstawienie, które połączyło pokolenia, a jednocześnie przypomniało o najważniejszych wartościach. Dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek we Wschowie wraz z rodzicami zaprezentowali barwną adaptację utworu Wróżki Charlesa Perrault. – Dzisiejszy spektakl był o tym, że w życiu warto kierować się dobrem, warto celebrować wartości rodzinne, które w dzisiejszym świecie są bardzo potrzebne i bardzo ważne. Wydarzenie połączyło pokolenia, taki był zamysł i to się udało osiągnąć – mówi p. Dorota Kozub z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek we Wschowie, reżyser spektaklu. W rolę dobrego ojca w spektaklu wcielił się Maciej Aleksandrowicz: – Mnie nie trzeba zachęcać do takich rzeczy, jak dowiedziałem się, że jest taki projekt, to bardzo chętnie wziąłem w nim udział. Rodziło się to w wielkich bólach, ale z próby na próbę było coraz lepiej, a na występie publiczność oceniła, że było wspaniale. Dzisiaj szczególnie potrzeba przypominać o takich rzeczach jak: proszę, dziękuje, przepraszam – my, rodzice o takich wartościach jak uprzejmość musimy przypominać naszym dzieciom, a dzisiaj mieliśmy trochę szerszy zasięg i pokazaliśmy naszej wschowskiej publiczności i nie tylko, że te wartości są niezmienne i cały czas potrzebne – zauważa rodzic-aktor. – Bajka, którą wystawili rodzice i dzieci, zakończyła się pięknym morałem, byśmy budowali rodziny na skale. Dzisiaj to przede wszystkim nasza wiara, miłość i cierpliwość. W zabieganym świecie często brakuje nam czasu na rodzinę, na spotkania, spacery, na bycie razem, dlatego bardzo ważne są takie wydarzenia, gdzie najmłodsi i starsi znajdują dla siebie czas – powiedziała Patrycja Majkut, dyrektor Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek we Wschowie.
W kolejnych dniach w ramach Tygodnia Rodziny zorganizowano jeszcze m.in. I Forum Rodziny, gdzie poruszono tematy pierwszej wczesnej spowiedzi i Komunii św. w tzw. „Barankach”, wielodzietności, a także wartości życia osób niepełnosprawnych. Odbył się także Rajd Rodzinny Wschowa – Lgiń oraz Msza św. w intencji małżeństw i rodzin w parafii św. Jadwigi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu