Zatrzymać się na chwilę – to konieczny warunek, by zobaczyć piękno czy dar. – W codziennym biegu wśród wielu spraw i obowiązków nie widzimy, co zostało nam ofiarowane, kto został nam ofiarowany. A przecież to także drugi człowiek, jego przyjaźń i jego bliskość – wyjaśnia ks. Dariusz Talik, pomysłodawca „Spływu 100-lecia”.
Razem
Zatrzymać się razem i kontemplować piękno tego, co Bóg nam dał, być razem i smakować darów Bożej dobroci – to zadanie dla uczestników wszystkich edycji Spływu Kajakowego śladami Karola Wojtyły. Pomysł na zorganizowanie spływu na 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II dla duszpasterstw akademickich miasta zrodził się w 2020 r. w sercu ks. Talika, ówczesnego duszpasterza akademickiego Krakowa. Z powodu pandemii pomysł ten nie został jednak zrealizowany. Rok później – na 101. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – odbył się pierwszy spływ, zorganizowany przez ks. Dariusza, już jako rektora kościoła św. Wojciecha na Rynku w Krakowie. Jego celem jest uczczenie św. Jana Pawła II, wypoczynek na jego wzór, czyli na kajakach, we wspólnej modlitwie – na codziennej Mszy św., w bliskości z naturą i drugim człowiekiem, podczas np. uprawiania sportu, m.in. gry w piłkę siatkową, rekreacji, a na koniec każdego dnia w trakcie wieczoru przy ognisku.
Piąta edycja spływu
W tym roku piąta edycja spływu odbędzie się nad jeziorem Wigry w Wigierskim Parku Narodowym. Stałym miejscem na biwak i nocleg będzie pole namiotowe w Rosochatym Rogu nad jeziorem Wigry. Głównie studenci oraz wszystkie osoby niezależnie od wieku czy wykształcenia, które pragną wypoczywać w ten sposób, będą szukać śladów duchowego piękna Karola Wojtyły. W tym gronie ok. stu osób będą uczestnicy z różnych zakątków Polski, m.in. Gdańska, Cieszyna, Dębicy, Chełmka, Nowego Sącza, Bielsko-Białej czy z okolic Krakowa. Ta wakacyjna przygoda pod hasłem: „Electus eligat”, czyli „Wybrany wybiera”, rozpocznie się 9 lipca wieczorną Mszą św., potem odbędzie się integracja przy ognisku. 10 i 11 lipca zaplanowano spływ Czarną Hańczą (tą rzeką ks. Wojtyła płynął w 1954 r., a jako papież – 8 czerwca 1999 r.). Pierwsza część dnia 12 lipca to dzień skupienia, a druga część – dzień turysty, czyli wypraw rowerowych po okolicznych terenach (tutaj właśnie znajduje się wiele szlaków rowerowych) lub spacerów. Każdy uczestnik sam wybiera formę wypoczynku. 13 lipca to czas kajakowania po jeziorze Wigry, kontemplacji słowa Bożego, medytacji i konferencji, które wygłoszą ks. Talik oraz Marta i Henryk Kuczajowie. Prelegenci poruszą tematykę relacji małżeńskiej, także w szerszym spojrzeniu relacji oblubieńczej. Opowiedzą o tym, jak ważne są codzienne wybory człowieka, szczególnie w obszarze małżeństwa i rodziny, bez nich życie jest zubożone. W praktyce ten dzień będzie wyglądał tak, że po wspólnych punktach programu każdy wypływa na jezioro i medytuje, i w ten sposób odpoczywa. 14 lipca to dzień rekreacji i przygotowania do agapy, czyli Mszy św., a potem radosnego spotkania przy biwakowym stole. 15 lipca nastąpi zakończenie spływu i powrót do codzienności.
Pomóż w rozwoju naszego portalu