Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Dekalog w sercu miasta

Dwa dziesięciolecia minęły od chwili, gdy Biłgoraj wzbogacił swoje oblicze o symbol głębokiej wiary i odwołania do fundamentalnych wartości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tablice Dekalogu, umieszczone na ścianie dawnego Starostwa Powiatowego, nie są jedynie kawałkiem kamienia czy metalu – to żywe świadectwo, które od 20 lat przypomina mieszkańcom i gościom o tym, co najważniejsze dla tutejszych mieszkańców, zarówno w życiu społecznym, jak i duchowym.

Pomysł, który wyrósł z inicjatywy Polonii z USA, był reakcją na rosnący chaos wartości w globalnym świecie. – Problemy były ze wszystkich stron, przyjeżdżały do nas różne telewizje i wielu ludzi, którzy próbowali rozbić tę inicjatywę, ale prawda zawsze się obroni i tablice są w centrum Biłgoraja do dnia dzisiejszego – przypominał w rozmowie Stanisław Schodziński, ówczesny starosta biłgorajski i jeden z głównych inicjatorów tego przedsięwzięcia. W czasach, gdy w niektórych krajach zdejmuje się krzyże, a tematyka moralności i prawa naturalnego staje się polem walki ideologicznej, Biłgoraj postawił na trwały i uniwersalny znak. Dekalog – dziesięć słów, które od tysięcy lat wyznaczają drogę człowiekowi, niezależnie od narodowości, religii czy kultury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Co oznacza dla nas, mieszkańców tego miasta, obecność tych tablic? To przede wszystkim przypomnienie, że nasze życie i społeczność powinny opierać się na wartościach, które wywodzą się z wiary i rozumu. To głos, który mówi, że moralność nie jest jedynie kwestią konwenansu, ale fundamentem pokoju, miłości i szacunku. W świecie, w którym często brakuje zgody na podstawowe zasady, takie przypomnienie ma nieocenioną wartość. Ks. prof. Tadeusz Guz podkreślał, że Dekalog to nie tylko religijne przykazania, ale także prawo naturalne, zapisane w ludzkim sumieniu przez samego Boga. – To prawo, które chroni wolność i dobra człowieka, a jego ignorowanie prowadzi do chaosu i rozpaczy – zaznaczył podczas okolicznościowego wykładu. Warto więc dbać o to, aby te dziesięć słów nie było tylko inskrypcją na ścianie, ale żywą wartością w codziennym postępowaniu.

Warto zwrócić uwagę na piękne świadectwo mieszkańców Biłgoraja, którzy od lat nie pozwalają, by wartości te zostały zapomniane. Ich odwaga, by publicznie manifestować swoje przekonania, jest inspiracją dla innych. To właśnie takie gesty i postawy budują społeczeństwo oparte na szacunku, miłości i prawdzie.

Podczas wydarzenia miały miejsce różnorodne konferencje i wykłady, a na zakończenie pod Tablicami Dekalogu złożono kwiaty. Uroczystości zakończyła Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Jerzego w Biłgoraju.

Obchodząc tę rocznicę, powinniśmy zastanowić się, czy potrafimy żyć zgodnie z tymi słowami na co dzień. Czy nasze czyny, słowa i decyzje odzwierciedlają głębię tych przykazań? To pytanie, które powinniśmy sobie zadawać nie tylko od święta, ale każdego dnia. Bo prawdziwa wartość tablic to nie ich kamień, lecz to, co one wywołują w naszych sercach i życiu.

2025-07-08 11:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zamojski Dzień Papieski pod znakiem Dekalogu

Od 18 lat diecezja zamojsko-lubaczowska wspomina 12 czerwca wizytę św. Jana Pawła II w Zamościu poprzez Zamojski Dzień Papieski

W tym roku obchody tego wydarzenia były połączone z jubileuszem 25-lecia powstania naszej diecezji. Radość na twarzach osób niepełnosprawnych, deszcz, który okazał się błogosławieństwem, i powrót do Dekalogu – dziesięciu prostych słów od Boga.
CZYTAJ DALEJ

Papież do Polaków: Niech pielgrzymowanie na Jasną Górę umocni wiarę i nadzieję

2026-08-05 10:46

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Papież do Polaków

Leon XIV

Vatican Media

Niech to świadectwo, trud drogi, wspólna modlitwa i spotkanie z Maryją umocnią wiarę i nadzieję rodzin oraz wspólnot - wskazał Leon XIV w przesłaniu do Polaków podczas audiencji generalnej. Ojciec Święty przypomniał, że „w tych dniach z wielu polskich diecezji na Jasną Górę zmierzają piesi pielgrzymi”.

Pierwszy raz po wakacyjnej przerwie Leon XIV pozdrowił Polaków, którzy przybyli na środową audiencję. Tym razem odbyła się ona nie na Placu, ale w Bazylice św. Piotra ze względu na wysoką temperaturę.
CZYTAJ DALEJ

Asyż: Leon XIV spotka się dziś z tysiącami młodych. Zobacz transmisję z polskim komentarzem

2026-08-06 07:29

[ TEMATY ]

Asyż

transmisja

tysiące młodych

Leon XIV

spotka się

Vatican Media

Dziś w Asyżu spotkanie Leona XIV z młodzieżą

Dziś w Asyżu spotkanie Leona XIV z młodzieżą

Już dziś 6 sierpnia Leon XIV weźmie udział w międzynarodowym franciszkańskim spotkaniu młodych w Asyżu „GO! Franciscan Youth Meeting 2026” - informuje Vatican News. Od 8.45 odpowie na pytania młodzieży, a o 10.30 będzie przewodniczył Mszy św. Zapraszamy na transmisje z wydarzeń na vaticannews.va/pl z polskim komentarzem.

Helikopter z Papieżem na pokładzie o 8.00 rano wyruszy z Watykanu. Po półgodzinnym locie wyląduje w dzielnicy Asyżu Santa Maria degli Angeli (Matki Bożej Anielskiej). Powitają go m.in. metropolita Asyżu Felice Accrocca i gubernatorka regionu Umbria Stefania Proietti.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję