Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 30/2025, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tu trzeba być

Modlitwa, wzruszenie, radość, że już u celu – to odbiera wszelki ból i zmęczenie – zapewniali, ci, którzy pokonali nie tylko kilometry, ale i własne słabości. „Tradycja i młodość” – tak najkrócej można scharakteryzować piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę na lipcowy odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, na który tradycyjnie dotarły pierwsze w tym roku duże grupy diecezjalne: z arch. przemyskiej i poznańskiej. Wśród mniejszych grup regionalne tradycje reprezentowali Górale Kliszczaccy z Trzebuni w arch. krakowskiej, gdzie zwyczaj pieszego pielgrzymowania „przechodzi z pokolenia na pokolenie”. – Trzebunia pielgrzymuje od dwustu kilkunastu lat, niezależnie od okoliczności historycznych – zaznaczył ks. Kazimierz Czuba. – Mam 16 lat i to będzie już mój piętnasty raz, zaczynałem w wózku – powiedział Patryk.

W pielgrzymkach idzie wielu młodych, w poznańskiej grupa młodzieżowa była najliczniejsza. Ale „młodość pielgrzymkowa” to także staż. Odnotowano wzrost liczby osób, które po raz pierwszy zdecydowały się na taką formę rekolekcji w drodze, np. w grupie z Piotrkowa Trybunalskiego było to 5% pątników, a w poznańskiej aż jedna trzecia to „pierwszaki”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Przemyskiej Archidiecezjalnej Pielgrzymce Pieszej całą trasę przeszedł, jak co roku, abp Adam Szal. Metropolita przemyski podziękował wszystkim za niezwykłą gościnność na szlaku.

Reklama

Dotarły też dwie pielgrzymki rowerowe: z diec. siedleckiej i tarnowskiej. W obu odnotowano więcej pielgrzymów niż rok temu; w tarnowskiej grupie padł kolejny rekord, przyjechało aż 1,1 tys. cyklistów. – Tu bije serce Polski, więc każdy powinien tu być i modlić się za ojczyznę w tych trudnych czasach – stwierdzili rowerzyści z diec. siedleckiej.

Tradycyjnie z pątniczą modlitwą w intencjach Kościoła, papieża i ojczyzny dotarły piesze pielgrzymki z Wadowic i „od paulinów” z krakowskiej Skałki.

Z powodu Jubileuszowego Spotkania Młodych w Rzymie, które odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia, został przesunięty termin Pieszej Pielgrzymki Bydgoskiej. Pątnicy z Kujaw dotarli zatem 20 lipca. Młodzi z duszpasterstwa akademickiego „Martyria” pielgrzymkowy trud ofiarowali za rówieśników wybierających się na spotkanie w Rzymie.

Wyśpiewać Pieśń słoneczną

Reklama

32. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przebiegała w atmosferze jubileuszu 800. rocznicy powstania Pieśni słonecznej, której autorem jest św. Franciszek z Asyżu. Pieśń słoneczna, inaczej Pochwała stworzenia, jest hymnem pochwalnym na cześć Boga oraz Jego stworzenia. Święty Franciszek wyraża w niej swoją głęboką miłość i szacunek do natury, dostrzegając w niej odbicie Bożej chwały. Emilia Nogaj, przełożona narodowa wspólnoty, zauważyła, że taki jubileusz jest też pytaniem o to, jak my dbamy o nasze otoczenie, środowisko, czy potrafimy zauważyć, co Bóg nam daje. Franciszkańska wspólnota świeckich istnieje także przy Jasnej Górze i ma bogatą, ponadstuletnią tradycję. Obecnie jej opiekunem duchowym jest o. Marcin Minczyński, paulin. Jak wyjaśnia zakonnik, Franciszkański Zakon Świeckich powstał z myślą o ludziach, którzy pełniąc obowiązki swego stanu – małżeńskie, rodzinne i zawodowe – pragną realizować ideały świętego z Asyżu.

Nadzieja jest młoda

Wdzięczność za św. Jana Pawła II i za wszystkich, którzy w ciągu 25 lat przyczynili się do rozwoju Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, za młodych, którzy są nadzieją na budowę społeczeństwa, które będzie mówić językiem autentycznej miłości i działać z troską o rozwój ojczyzny – to przesłanie jasnogórskich obchodów rocznicowych tego ważnego dzieła stypendialnego Kościoła w Polsce (19 lipca). Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi.

Zwrócił się on do młodych z zachętą, by budowali „kulturę życia” w opozycji do kultury egoizmu i przypominali słowa św. Jana Pawła II, że „prawdziwe bogactwo nie polega na posiadaniu czegoś ani nawet na dawaniu czegoś, ale na zdolności do oddania siebie”.

2025-07-21 18:01

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra – nasza narodowa świętość

Niedziela Ogólnopolska 30/2018, str. 3

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

Każdy naród ma swoje sacrum – swoje świętości – i ma do tego pełne prawo. Takim skarbem dla polskiego narodu jest Jasna Góra. Nawet dla kogoś, kto uważa się za nie bardzo wierzącego w Boga, Jasna Góra stanowi coś wielkiego. To nasza narodowa wartość. Polacy, którzy wędrują po świecie, zawsze odnoszą się z wielką czcią do świętego jasnogórskiego Obrazu.
CZYTAJ DALEJ

Polakowi podejrzanemu o akty wandalizmu w Medjugorie grozi do pięciu lat więzienia

2026-07-29 07:57

[ TEMATY ]

Medjugorie

Medjugorje

Monika Książek

Medjugorie

Medjugorie

Prokuratura państwowa Bośni i Hercegowiny przejmie sprawę obywatela Polski podejrzanego o wandalizm w Medjugorie. Grozi mu od sześciu miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności - potwierdził chorwackiej agencji prasowej Hina przedstawiciel bośniackiej prokuratury.

Mężczyźnie zarzuca się uszkodzenie lub zniszczenie obiektów sakralnych.
CZYTAJ DALEJ

Szef MON: w nocy postawiono w stan najwyższej gotowości wszystkie systemy obrony powietrznej państwa

2026-07-30 11:22

[ TEMATY ]

Władysław Kosiniak‑Kamysz

PAP/Karol Zienkiewicz

W nocy ze środy na czwartek Dowódca Operacyjny RSZ gen. Ireneusz Nowak postawił w stan najwyższej gotowości wszystkie systemy obrony powietrznej państwa – powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że ponad 20 obiektów znalazło się blisko polskiej przestrzeni powietrznej.

Jak powiedział szef MON na posiedzeniu zespołu koordynacyjnego w Lublinie, już w godzinach późnowieczornych uruchomiono „zarówno krajowe, jak i sojusznicze służby związane z ochroną polskiej przestrzeni powietrznej” - w związku ze zmasowanym rosyjskim atakiem na zachodnią Ukrainę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję