Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Czekając na Matkę

Odpust parafialny jest dużym wydarzeniem w każdej parafii. Tegoroczny, przeżywany w sosnowieckiej wspólnocie katedralnej z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, miał zupełnie wyjątkowy charakter.

Niedziela sosnowiecka 35/2025, str. III

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Piotr Lorenc/Niedziela

Koncelebrowanej sumie odpustowej przewodniczył bp Andrzej przybylski

Koncelebrowanej sumie odpustowej przewodniczył bp Andrzej przybylski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość była przygotowaniem do peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu gości Obraz jako pierwsza. Wyjątkowa okoliczność, wyjątkowy gość – sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się zaprosić bp. Andrzeja do naszej parafii. Wiem, że ksiądz biskup uczestniczył w nawiedzeniu ikony Matki Bożej w swojej archidiecezji i chętnie podzieli się z nami świadectwem tamtych chwil. Zapowiem jeszcze, że bp Przybylski przyjedzie do nas, gdy w naszej parafii rozpocznie się nawiedzenie – powiedział ks. Jan Gaik, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Czcigodni księża, drogie siostry i drodzy bracia zgromadzeni w tym prześwietnym kościele katedralnym, jadąc do was, zastanawiałem się, czy to dobrze, że ja, biskup z Częstochowy, zostawiam wielki odpust jasnogórski, na który przyszły dziesiątki tysięcy ludzi z całej Polski i przyjeżdżam do Sosnowca, też na wielki i wspaniały odpust. Ale jadąc tutaj, pomyślałem sobie, że przysyła mnie do was sama Maryja jako zwiastuna i świadka wielkiej peregrynacji. Pragnę wam ogłosić i zapowiedzieć wielki czas łaski, wielki czas nawiedzenia, który rozpocznie się 30 sierpnia i chcę też być świadkiem tego wydarzenia. Wiecie, że w archidiecezji częstochowskiej peregrynacja zakończyła się w maju tego roku. Uczestniczyłem w ponad 150 powitaniach w małych i wielkich parafiach, we wspólnotach zakonnych, szpitalach, hospicjach i pragnę was zapewnić, że wiele łask Maryja wyjednała swoim nawiedzeniem – powiedział bp Przybylski.

Kaznodzieja zauważył, że nie tylko Obraz do nas tylko przyjdzie, nie tylko kopia ikony Matki Bożej. – W nawiedzeniu nie chodzi tylko o jakieś eventowe, religijne czy duszpasterskie wydarzenie dla diecezji. Przyjdzie do was Matka Pana Jezusa. Nie w farbach, nie w wyglądzie jest moc tego Obrazu, ale w Jej obecności. Jej bardzo zależy na Kościele, na diecezji, na Polsce, na pokoju w świecie i będziemy się o to wszystko modlić. Ale Ona przychodzi do nas jak matka, która choć ma wiele dzieci, każde traktuje wyjątkowo. I jak matka chce posłuchać każdego dziecka z osobna – zapewnił hierarcha.

Na zakończenie rozważań wskazał, że choć jest wiele powodów Jej wizyty, to ostatecznie przychodzi po to, by nam powiedzieć, że jest niebo. – I może to jest najważniejszy cel nawiedzenia. Maryja przychodzi, żeby każdemu z nas zadać pytanie: czy żyjesz, czy postępujesz tak, żeby iść drogą do nieba. Może trzeba nawrócić się z dróg, które prowadzą cię w przeciwną stronę – powiedział kapłan.

2025-08-26 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apostołka Zagłębia

Niedziela sosnowiecka 4/2024, str. II

[ TEMATY ]

Sosnowiec

m. Teresa Kierocińska

S. Bogdana Batog CSCIJ

Podczas Mszy św. w zakonnym kościele

Podczas Mszy św. w zakonnym kościele

– W jednym z pierwszych wezwań Litanii o uproszenie łask za wstawiennictwem m. Teresy Kierocińskiej wołamy: Matko robotników i Apostołko Zagłębia – przyczyń się za nami! Co oznacza owo wezwanie? Jaka jest jego treść historyczna i teologiczna? – pytał w kazaniu ks. Mariusz Trąba.

Comiesięczna Msza św. w intencji beatyfikacji czcigodnej służebnicy Bożej m. Teresy Kierocińskiej była sprawowana w kościele zakonnym Karmelitanek Dzieciątka Jezus 12 stycznia.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo z Libanu: mimo bombardowań kościoły pełne wiernych

2026-04-08 10:42

[ TEMATY ]

Liban

PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Modlitwa rozbrzmiewa wszędzie, także w wioskach, gdzie chrześcijanie postanowili się nie poddawać izraelskiemu nakazowi ewakuacji. Świadectwo ogromnej wiary Libańczyków daje siostra Mary Stephanos, podkreślając, że w czasie Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy kościoły były pełne, choć modlitwę często tłumiły odgłosy bombardowań.

Siostra Mary Stephanos jest przełożoną prowincji wschodniej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Joanny Antydy Thouret, która obejmuje Liban, Syrię, Egipt, Sudan Południowy i Etiopię. Zgromadzenie, inspirowane duchowością św. Wincentego a Paulo, poświęca się opiece nad chorymi, ubogimi oraz edukacji. W Libanie prowadzi cztery duże szkoły i trzy małe wspólnoty duszpasterskie.
CZYTAJ DALEJ

Cenzura mediów i nacisk na włączanie kobiet do duchowieństwa – rekomendacje Komitetu ONZ

2026-04-08 13:19

[ TEMATY ]

ONZ

pl.wikipedia.org

Flaga Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Flaga Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Eksperci Instytutu Ordo Iuris przedstawili Komitetowi CEDAW opinię dotyczącą projektu Ogólnej Rekomendacji nr 41, wskazując, że dokument ten w istotny sposób przekracza zakres upoważnienia wynikającego z Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet. Instytut podkreśla, że proponowane zmiany stanowią próbę reinterpretacji postanowień traktatu w sposób, który prowadzi do nałożenia na państwa nowych obowiązków, mimo braku ich zgody wyrażonej w procesie ratyfikacji.

W opinii zwrócono szczególną uwagę na rozszerzenie definicji „stereotypów płciowych”, która obejmuje nie tylko zjawiska rzeczywiście dyskryminujące, ale również naturalne różnice biologiczne między kobietami i mężczyznami oraz tradycyjne role społeczne i rodzinne. Instytut wskazuje, że takie podejście prowadzi do faktycznej zmiany znaczenia Konwencji bez zastosowania procedury jej nowelizacji, co narusza zasadę „pacta sunt servanda” (łac. „umów należy dotrzymywać”) i podważa stabilność systemu prawa międzynarodowego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję