Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Spuścizna do pielęgnacji

Pierwszy po koronacji maryjnego wizerunku odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej 5 października wierni z parafii św. Macieja Apostoła w Andrychowie przeżywali wraz z bp. Romanem Pindlem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liczni wierni i pielgrzymi odkrywają miejsca, w których Bóg częściej okazuje łaskę i wysłuchuje modlitw. Gdy mnożą się świadectwa cudów, wysłuchanych próśb i doznanych łask, trzeba pytać o Boże zamiary wobec danego miejsca, świątyni, obrazu, figury Jezusa, Matki Bożej – mówił w homilii biskup. Jego zdaniem rozwój miejsca kultu jest wypadkową różnych form oddawania czci, jakie się pielęgnuje, rozwijania zdrowej pobożności w życiu pojedynczego wiernego oraz wspólnoty parafialnej. Stąd też istnieje konieczność rozeznania przez duszpasterzy i parafian charakteru i specyfiki miejsca naznaczonego obecnością Matki Bożej. Jak zauważył istota maryjności kwitnącej w Andrychowie, zdaje się iść w kierunku rodzinnego wymiaru pielęgnowania wiary. – W żadnym innym rejonie diecezji nie ma tylu kręgów rodzin, co w Andrychowie i najbliższej okolicy. Znakiem drugim jest licznie gromadząca się młodzież w różnych grupach przy parafii, i to nie od dziś – zauważył. – W tym roku na oazę przyszło o wiele więcej osób niż w ubiegłym. Najwięcej jest uczniów z klas 7. i 8. Na spotkaniu inauguracyjnym zjawiło się ponad 40 osób.

To, co może przyciągać, to wspaniała atmosfera, przecudowni ludzie, pozytywna energia oraz potencjał, który tkwi w zbliżeniu się do Boga – potwierdziła słowa ordynariusza Magdalena Kopaczewska. – Dla młodych istotna w oazie jest wspólnotowość, która daje poczucie przynależności. Wraz z osobami o podobnym światopoglądzie można odkryć, jak potrzebnym i ważnym jest się w Kościele, w którym każdy ma swoje miejsce, ubogacając go swymi talentami – dopowiada moderatorka Julia Iskierka. O oprawę muzyczną liturgii zadbał parafialny chór wespół z Orkiestrą Dętą z Roczyn.

Zwieńczeniem uroczystości było błogosławieństwo, jakie bp. R. Pindel udzielił parom małżeńskim obchodzącym okrągły jubileusz zawarcia sakramentu małżeństwa. Wśród pamiątek, które z okazji uroczystości przygotowała parafia, były: różańce, modlitewniki i słodkości w postaci 2000 papieskich kremówek. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony został na potrzeby oazy młodzieżowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-10-15 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok pomocy potrzebującym

Niedziela bielsko-żywiecka 12/2023, str. I

[ TEMATY ]

Andrychów

Robert Karp

Mieszkańcy Domu Pielgrzyma w Andrychowie na spotkaniu z bp. Romanem Pindlem

Mieszkańcy Domu Pielgrzyma w Andrychowie na spotkaniu z bp. Romanem Pindlem

Życzę, by pobyt w tym domu przyniósł jak największy pożytek. Daj, Boże, by ta wojna się skończyła i ludzie przestali ginąć – mówił bp Roman Pindel do ukraińskich matek z dziećmi.

Mieszkają one od roku w Diecezjalnym Domu Pielgrzyma im. św. Józefa w Andrychowie. W rocznicę przyjęcia pierwszych uchodźców biskup spotkał się z mieszkańcami diecezjalnej placówki. W kaplicy św. Józefa modlono się wspólnie o pokój. Na ręce przedstawicielki ukraińskich kobiet wręczył ikonę Chrystusa z otwartą księgą.
CZYTAJ DALEJ

Studenci z Gazy na spotkaniu z Papieżem

2026-05-15 14:13

[ TEMATY ]

spotkanie z papieżem

studenci z Gazy

Vatican Media

Studenci z Gazy

Studenci z Gazy

We wczorajszym spotkaniu z Leonem XIV na rzymskim uniwersytecie La Sapienza wzięli udział m.in. studenci ze Strefy Gazy, którzy mieszkają i uczą się w Rzymie dzięki wsparciu uczelni, Diecezji Rzymskiej i Wspólnoty Sant’Egidio. W rozmowie z mediami watykańskimi dzielą się swoimi historiami.

Jak informuje Vatican News, do Rzymu przybyło w ostatnim czasie 72 studentów ze Strefy Gazy. Niektórzy z nich rozpoczynają studia na uniwersytecie La Sapienza – niemal w tym samym czasie, kiedy ogłoszono, że uczelnię tę odwiedzi Leon XIV. Ich obecność to efekt porozumień i korytarza humanitarnego – inicjatyw, o których z uznaniem mówił Papież w przemówieniu na uczelni. Umożliwiają one młodym Palestyńczykom kontynuowanie studiów wyższych we Włoszech, oferując im stypendia, zakwaterowanie i programy integracyjne. Uczelnia troszczy się o ich kształcenie, ale też wsparcie psychologiczne i medyczne oraz programy mentoringowe. Diecezja Rzymska finansuje ich zakwaterowanie co najmniej do marca 2029 r. oraz udział w inicjatywach duszpasterstwa akademickiego. Z kolei Wspólnota Sant’Egidio organizuje dla nich kursy języka włoskiego i włoskiej kultury.
CZYTAJ DALEJ

Niezatapialne Pismo

2026-05-16 08:00

[ TEMATY ]

Pismo Święte

niezatapialne

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Ile to tysięcy lat mają niektóre księgi Pisma Świętego? A jednak wciąż są pełne życia tu i teraz, w XXI wieku, gdy wydawać by się mogło, że całkowicie odlecieliśmy, a przeszłość nas nie dotyczy.

Okazuje się, że szukamy życiowych prawd nie tylko w piosenkach, filmach i książkach, ale tam, gdzie każda osoba wierząca wie, że jest nasze życie, opowiedziane i opisane już tysiące lat temu. Biblia jest cały czas nie tylko najpopularniejszą książką świata i trwałym elementem historii świata, ale czymś wyjątkowo realnym. Wciąż.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję