Reklama

Niedziela Lubelska

Dla Ziemi Świętej

Pamięć Grobu Pańskiego i pamięć chrześcijan w Jerozolimie powinna być droga i bliska wszystkim chrześcijanom – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Niedziela lubelska 25/2026, str. I

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Wielki Przeor kard. Kazimierz Nycz przyjął do zakonu nowych rycerzy i damy

Wielki Przeor kard. Kazimierz Nycz przyjął do zakonu nowych rycerzy i damy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielki Przeor Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie przewodniczył w katedrze lubelskiej inwestyturze, podczas której do zakonu zostali włączeni nowi rycerze i damy. Inwestytura to uroczysty obrzęd liturgiczny, nawiązujący do średniowiecznej tradycji pasowania na rycerza. Papieski zakon rycerski zrzesza osoby świeckie oraz duchownych, którzy w sposób szczególny żyją duchowością Grobu Pańskiego, wspierają chrześcijan w Ziemi Świętej oraz angażują się w życie Kościoła.

Jak w rozmowie z Niedzielą powiedział Andrzej Sznajder, Zwierzchnik Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie, „bożogrobcy są ambasadorami chrześcijan w Ziemi Świętej”. – Jesteśmy zakonem, który przypomina w Kościele o powszechnym obowiązku wobec najmniejszej, a jednocześnie najstarszej wspólnoty chrześcijan, wywodzącej się bezpośrednio z Jerozolimy. W czasach, których jesteśmy świadkami, w sytuacji niezwykle krwawego konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie, w tym w wielu rejonach Łacińskiego Patriarchatu w Jerozolimie, jesteśmy przede wszystkim osobami, które przypominają, że tam cierpią ludzie. Jako chrześcijanie i katolicy winniśmy okazać z nimi solidarność – powiedział Andrzej Sznajder.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwierzchnik wyjaśnił, że solidarność z Ziemią Świętą to przede wszystkim wsparcie w utrzymaniu tamtejszych instytucji, ale też finansowanie zadań związanych ze szkolnictwem oraz szeroko rozumianymi programami społecznymi realizowanymi przez patriarchat. – Robimy to po to, aby chrześcijanie w skrajnie nieprzyjaznych warunkach mogli przetrwać i nie zdecydowali się na opuszczenie swoich dotychczasowych miejsc zamieszkania. Gdyby do tego doszło, nasze pielgrzymowanie do Ziemi Świętej wkrótce stało by się odwiedzaniem skansenu, a nie żywych wspólnot i świątyń, w których chrześcijanie gromadzą się na co dzień. Naszą powinnością jest stworzenie tym ludziom warunków, które pozwolą im normalnie funkcjonować. To nie jest jakiś szczególny gest, to jest nasz obowiązek – podkreślił zwierzchnik. Andrzej Sznajder zwrócił uwagę, że przynależność do zakonu rycerskiego to także codzienna modlitwa rycerzy i dam za chrześcijan w Ziemi Świętej i za posługujących tam duchownych oraz osobista formacja religijna. – Wiedza o wspólnotach, które tworzymy jako zakon w Polsce i na świecie, głęboko formuje nas jako ludzi wierzących – powiedział.

Do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie obecnie należy ok. 30 tys. rycerzy i dam, w tym 394 w Polsce. Niemal 40 z nich zostało przyjętych podczas inwestytury w Lublinie. Uroczystości trwały 3 dni, a w programie znalazły się m.in. spotkanie ze zwierzchnikiem i radą, Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika w Bazylice Ojców Dominikanów i Liturgia Czuwania przy Relikwiach Drzewa Krzyża Świętego pod przewodnictwem bp. Adama Baba oraz Msza św. z obrzędem inwestytury pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Więcej na www.lublin.niedziela.pl

2026-06-16 14:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga zawierzenia

Niedziela lubelska 16/2026, str. II

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z Janem Sobierajskim

Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z Janem Sobierajskim

W Kinie „Bajka” odbył się przedpremierowy pokaz filmu Maryja. Matka Papieża z udziałem reżysera Jana Sobierajskiego.

Wśród filmów dokumentalnych poświęconych św. Janowi Pawłowi II najnowsza produkcja wyróżnia się ukazaniem Papieża-Polaka w perspektywie jego relacji z Matką Bożą. Maryjna droga Karola Wojtyły, z jej początkiem w domu rodzinnym w Wadowicach, poprzez Kalwarię Zebrzydowską, Częstochowę, Gietrzwałd, Mentorelli i Fatimę, poprowadziła św. Jana Pawła II przez życiowe i historyczne zawirowania wprost do Chrystusa. Twórcy filmu ukazali mistyczną więź między Maryją i Jej duchowym synem, bezgranicznie ufającym woli Bożej, jako relację wyrastającą z głęboko zakorzenionej polskiej maryjności i z wiary narodu, który przez wieki zawierzał swoje losy Matce Bożej. Papież nie tylko z tej tradycji wyrósł, lecz także nadał jej nowy, uniwersalny wymiar, ukazując światu maryjność jako drogę zawierzenia, odwagi i nadziei.
CZYTAJ DALEJ

Marta Nawrocka zaprosiła młode Polki na spotkanie w Juracie

2026-08-08 20:24

[ TEMATY ]

Marta Nawrocka

KPRM

Małżonka prezydenta Marta Nawrocka zaprosiła młode Polki na spotkanie w Juracie, które odbędzie się podczas ostatniego wakacyjnego weekendu; jak zaznaczyła, rozmowy będą dotyczyć oczekiwań młodych, ich pomysłów i wizji Polski. Przypomniała, że w wydarzeniu ma uczestniczyć także prezydent Karol Nawrocki.

- Cześć dziewczyny! Mam dla was wyjątkowe zaproszenie: co powiecie na to, aby ostatni wakacyjny weekend spędzić w Juracie? - powiedziała w opublikowanym w sobotę na X przez Kancelarię Prezydenta nagraniu Marta Nawrocka.
CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź na zło

2026-08-08 21:06

[ TEMATY ]

Zbigniew Strzałkowski

bł. o. Michał Tomaszek

bł o. Zbigniew Strzałkowski

o. BOGDAN PŁAWECKI OFMConv

Kaplica w miejscu zamordowania męczenników

Kaplica w miejscu zamordowania męczenników

35 lat temu, 9 sierpnia 1991 r., w Pariacoto w Peru strzałami w tył głowy zostali zamordowani dwaj polscy zakonnicy: o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski. O tym tragicznym wydarzeniu opowiada o. Stanisław Olbrycht.

Krzysztof Tadej: Ojciec jest wyjątkowym świadkiem życia o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego...
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję