Reklama

Aktualności

Watykan: opublikowano program papieskiej podróży do Afryki

Spotkania z młodzieżą, duchowieństwem, rządzącymi ale także z przedstawicielami muzułmanów, innych wyznań chrześcijańskich, odwiedziny obozu dla uchodźców znalazły się w programie pierwszej pielgrzymki papieża Franciszka na kontynent afrykański. Odbędzie się ona w dniach 25-30 listopada b.r. i obejmie Kenię, Ugandę oraz Republikę Środkowoafrykańską. Będzie to piąta w tym roku, a 11 od początku pontyfikatu pielgrzymka obecnego Następcy św. Piotra za granice Włoch.

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W środę, 25 listopada Ojciec Święty wyleci o godz. 7.45 z rzymskiego lotniska Fiumicino do stolicy Kenii, Nairobi. Przylot na lotnisko międzynarodowe im. Jomo Kenyatty planowany jest na godz. 17. 00 czasu lokalnego (15.00 czasu środkowoeuropejskiego).

Uroczystość powitalna ma się odbyć w rezydencji prezydenta Kenii (State House). Po wizycie kurtuazyjnej u głowy państwa ma się odbyć spotkanie z przedstawicielami władz oraz korpusem dyplomatycznym. Papież wygłosi przemówienie do tego gremium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czwartek, 26 listopada

O godz. 8.15 czasu lokalnego (6.15 czasu polskiego) w nuncjaturze apostolskiej odbędzie się spotkanie międzyreligijne i ekumeniczne. Franciszek wygłosi przemówienie. O godz. 10.00 (8.00) Msza św. na kampusie uniwersyteckim w Nairobi z homilią Ojca Świętego. O godz. 15.15 (13.15) spotkanie z duchowieństwem, zakonnikami, zakonnicami i seminarzystami na boisku sportowym szkoły Najśw. Maryi Panny, do których Papież skieruje swoje słowo. O 17.30 (15.30) Ojciec Święty złoży wizytę w Biurze ONZ w Nairobi i wygłosi przemówienie. W piątek, 27 listopada

O godz. 8. 30 (6.30) Franciszek odwiedzi ubogą dzielnicę Kangemi w Nairobi i wygłosi przemówienie. O godz. 10. 00 (8.00) Papież spotka się z młodzieżą na stadionie Kasarani i skieruje do niej swoje słowo. O godz. 11.15 (9.15) Ojciec Święty spotka się z biskupami Kenii w Sali VIP stadionu Kasarani O 15.10 (13.10) zaplanowano uroczystość pożegnania na lotnisku międzynarodowym im. Jomo Kenyatty. O godz. 16.50 ( 14.50) samolot z Ojcem Świętym na pokładzie ma wylądować na lotnisku w Entebbe w Ugandzie. Tam przewidziano uroczyste powitanie. O godz. 17.30 (15.30) Papież złoży wizytę kurtuazyjną prezydentowi Ugandy a następnie o godz. 18.00 (16.00) spotka się w jego rezydencji z przedstawicielami władz oraz korpusem dyplomatycznym. Skieruje przemówienie do tego grona. O godz. 19.15 (17.15) w Munyonyo, na północnym brzegu jeziora Wiktorii, w aglomeracji Kampali spotka się z katechetami i nauczycielami. W sobotę, 28 listopada O godz. 8. 30 (6.30) w Namugongo ( 16 km na północy wschód do Kampali) Franciszek złoży wizytę w anglikańskim a następnie katolickim sanktuarium męczenników ugandyjskich O godz. 9.30 (7.30) rozpocznie się Msza św. w sanktuarium katolickim, podczas której Ojciec Święty wygłosi homilię. O godz. 15.15 (13.15) Papież na terenie byłego lotniska w Kampali spotka się z młodzieżą i skieruje do niej swoje słowo. O godz. 17.00 (15.00) Franciszek uda się do domu opieki dla niepełnosprawnych na przedmieściu Nalukolongo i pozdrowi zgormadzone tam osoby. O godz. 18.00 (16.00) w siedzibie arcybiskupa Kampali Ojciec Święty spotka się z biskupami Ugandy. O godz. 19.00 (17.00) Papież spotka się w stołecznej katedrze z duchowieństwem, zakonnikami, zakonnicami i seminarzystami i wygłosi do nich przemówienie. W niedzielę, 29 listopada

Reklama

O godz. 9. 00 (7.00) na lotnisku w Entebbe odbędzie się uroczystość pożegnalna i Franciszek wyruszy w drogę do stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi. Przylot na lotnisko „M’Poko” zaplanowano na godz. 10.00. Tam odbędzie się uroczystość powitalna. Należy zaznaczyć, że nie ma różnicy czas między Republiki Środkowoafrykańską a Europą Środkową. O godz. 11. 00 Ojciec Święty złoży wizytę kurtuazyjną pełniącej obowiązki prezydenta, pani Catherine Samba-Panza. O 11.30 Papież spotka się z przedstawicielami władz oraz korpusem dyplomatycznym, wygłaszając do nich przemówienie. O 12.15 Franciszek odwiedzi obóz dla uchodźców.

O 13.00 Papież spotka się z biskupami Republiki Środkowoafrykańskiej Na 16.00 w siedzibie wydziału teologii ewangelickiej zaplanowano spotkanie ze wspólnotami ewangelikalnymi. Ojciec Święty wygłosi do nich przemówienie. O godz. 17.00 Papież będzie przewodniczył Mszy św. w której wezmą udział kapłani, zakonnicy, zakonnice, katechetami i młodzieżą w katedrze w Bangi. O godz. 19.00 Ojciec Święty zasiądzie w konfesjonale i wyspowiada kilku młodych, a następnie na błoniach przed katedrą weźmie udział w czuwaniu modlitewnym i skieruje do nich przemówienie.

W poniedziałek, 30 listopada O godz. 8. 15 Franciszek spotka się ze wspólnotą muzułmańską w centralnym meczecie Bangi i wygłosi przemówienie. O godz. 9.30 Papież będzie przewodniczył Mszy św. na stadionie kompleksu sportowego im. Barthélémy Boganda oraz wygłosi homilię. O godz. 12.15 zacznie się uroczystość pożegnalna na lotnisku międzynarodowym “M’Poko” w Bangi. Samolot z Ojcem Świętym na pokładzie wyleci o godz. 12.30, a na rzymskie lotnisko Ciampino przylecieć ma o godz. 18.45.

2015-10-17 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek rozpoczął wizytę w Kenii

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

Grzegorz Gałązka

Od Kenii Franciszek rozpoczął 25 listopada swoją pierwszą podróż afrykańską, a 11. poza granice Włoch. Jest on czwartym papieżem odwiedzającym Czarny Ląd. Jest to zarazem pierwszy pobyt Jorge Bergoglio w tej części świata. Samą Kenię odwiedził wcześniej trzykrotnie (w latach 1980, 1985 i 1995) św. Jan Paweł II.

W pałacu prezydenckim - State House (Dom Państwa) w Nairobi odbyła się ceremonia powitania i spotkanie Franciszka z przedstawicielami władz oraz korpusem dyplomatycznym. W przemówieniu papież wezwał Kenijczyków do uczciwego i przejrzystego działania na rzecz dobra wspólnego oraz wspierania ducha solidarności na każdym poziomie społeczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37

[ TEMATY ]

błogosławiony

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Gwidon urodził się w drugiej połowie XII wieku we francuskim mieście Montpellier w zamożnej rodzinie. Przed rokiem 1190 zaczął służyć ubogim i potrzebującym, zakładając dla nich dom, szpital na obrzeżach Montpellier. Od samego początku to dzieło powierzył Duchowi Świętemu. W krótkim czasie znalazł wielu naśladowców, którzy zainspirowali się jego przykładem i zapragnęli służyć ubogim i potrzebującym. I w ten sposób narodziła się wspólnota, której członkami byli mężczyźni i kobiety, ludzie świeccy i duchowni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję