Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 39/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Górzno

Radośnie w Radoszkach

Parafia Radoszki, do której należą miejscowości Gutowo, Iły, Małe Leśno, Samin i Zembrze, liczy 1595 katolików. Według zapisów historycznych parafia powstała około 1289 r. Potwierdzone zapiski pochodzą z 1404 r., kiedy to z kasy zakonnej w Malborku przekazano na kościół w Radoszkach pewną kwotę pieniędzy.
Obecny kościół o konstrukcji drewnianej został zbudowany w 1717 r., konsekrowany w 1720 r. przez bp. Seweryna Szczukę. Ta wiekowa świątynia zachowała swoisty charakter centrum życia kulturalno-społecznego parafii i jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Świadczy to o dobrych gospodarzach, wśród których należy wymienić ks. Danielewicza i ks. prał. Józefa Wilczewskiego, który był radoszkowskim proboszczem przez 30 lat. Ci dwaj administratorzy wnieśli wiele wysiłku w odnowienie kościoła i jego utrzymanie na obecnym poziomie. Świątynia zyskała również szczególne uznanie w oczach Marka Rubnikowicza - wojewódzkiego konserwatora zabytków. To dzięki finansom tego urzędu obecnie jest konserwowany główny ołtarz kościoła.
1 listopada 2001 r. Biskup Toruński mianował proboszczem parafii Świętych Wawrzyńca i Mikołaja w Radoszkach ks. Sławomira Zedlewskiego. Ks. Zedlewski ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie, a tytuł magistra teologii uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1987 r. Potem pracował jako wikariusz w parafii Wszystkich Świętych w Koronowie k. Bydgoszczy, gdzie równocześnie pełnił funkcję kapelana Zakładu Karnego i Poprawczego w Koronowie.
W latach 1989-92 ks. Sławomir był wikariuszem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu oraz kapelanem w Domu Opieki Społecznej. Od października 1989 r. pełnił obowiązki wykładowcy psychologii w Studium Katedralnym w Grudziądzu. W latach 1992-96 pełnił funkcję wikariusza w parafii pw. Wszystkich Świętych w Lidzbarku. W dalszym ciągu był wykładowcą psychologii w Studium Katedralnym. W 1992 r. ks. Sławomir wszedł w skład Diecezjalnej Komisji Synodalnej ds. Świeckich. Po 4-letniej pracy w Lidzbarku został przeniesiony do parafii konkatedralnej w Chełmży, gdzie pracował do 2001 r. Potem objął funkcję proboszcza w Radoszkach. Nowy Ksiądz Proboszcz dał się poznać jako dobry gospodarz. Działając wspólnie z radą parafialną, przeprowadził szereg prac konserwatorskich, m.in. odnowienie ołtarza bocznego z 1637 r., konserwację rzeźbionych żyrandoli, remont ławek. Warto wspomnieć, że całe wyposażenie kościoła zostało wpisane do rejestru zabytków. Życząc Księdzu Proboszczowi, aby mógł zrealizować swe plany, wierzymy, że Opatrzność będzie błogosławić mu na dalszej drodze duszpasterskiej.

Reklama

Albert L. Kwass

Dekanaty grudziądzkie

XV Zjazd Kawalerzystów II RP

Przez trzy dni Grudziądz gościł uczestników XV Zjazdu Kawalerzystów II RP. W historii naszego kraju hasło „Bóg, Honor i Ojczyzna” zawsze nosiło w sobie znamiona chrześcijańskich wartości Polaków. W niedzielę 31 sierpnia, o godz. 9.30 z jednostki wojskowej przy ul. Generała Bema wyruszyła na Rynek Główny Kompania Honorowa Wojska Polskiego i Orkiestra Reprezentacyjna Pomorskiego Okręgu Wojskowego. O godz. 10.15 rozpoczęła się Msza św. w grudziądzkiej kolegiacie, w której udział wzięli kawalerzyści z całego świata, poczty sztandarowe, Kompania Honorowa Wojska Polskiego. Honorowe miejsce w prezbiterium świątyni zajął prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Obecne były też władze miasta. Mszę św. celebrował ks. inf. Tadeusz Nowicki z udziałem ks. Zdzisława Peszkowskiego, krajowego kapelana Rodzin Katyńskich i Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza, oraz kapłanów z innych parafii.
W homilii Ksiądz Infułat nawiązał do wielkich wartości, które Bóg utwierdza w ludzkich sercach. Wspomniał o wielu niezwykłych bohaterach II wojny światowej. Po Mszy św. ks. prał. Z. Peszkowski powiedział: „Wszyscy, którzy oddali życie za Ojczyznę, są w ramionach Najświętszego Boga. Bóg jest większy od nas, ludzi, większy niż nasza zawodność, jest ratunkiem nawet w największej klęsce. Życie jest silniejsze niż śmierć. Przecież człowiek od momentu chrztu nie umiera. Żyje wiecznie”. Ksiądz Prałat przywołał pamięć wszystkich tych bohaterów, którzy oddali swe życie w obozach kaźni. Na zakończenie odśpiewano pieśń Boże, coś Polskę. Następnie spotkanie było kontynuowane na Rynku Głównym. Wśród obecnych był ppłk Antoni Ławrynowicz oficer 3. Pułku Strzelców Konnych z Wołkowiska, który uczestniczył we wszystkich zjazdach Kawalerzystów.
Szczególne „Bóg zapłać” składamy p. Karoli Skowrońskiej za przygotowanie tego Jubileuszowego Zjazdu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zenon Zaremba

Sierpniowe uroczystości w Mokrem

15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w parafii Mokre (dekanat Grudządz I) obchodziliśmy uroczysty odpust parafialny. Przepięknie przystrojone sanktuarium Matki Bożej Mokrzańskiej zapraszało do swego wnętrza wiernych i przybyłych pielgrzymów z okolicznych miejscowości przed oblicze naszej Patronki. We wnętrzu wyczuwało się jeszcze atmosferę uroczystości związanej z peregrynacją obrazu Jezusa Miłosiernego. Byliśmy pod wrażeniem wysłuchanej z wielką uwagą pouczającej homilii, wygłoszonej przez ks. inf. Tadeusza Nowickiego. Pełni zachwytu podziwialiśmy wieńce dożynkowe, sporządzone przez gospodarzy poszczególnych wsi naszej parafii.
W godzinach popołudniowych przeżyliśmy wszyscy następną radość z powodu uroczystego poświęcenia przez proboszcza ks. prał. Józefa Sołobodowskiego nowej przydrożnej kapliczki, która - nosząc wezwanie Matki Bożej Królowej Pokoju - została wybudowana przez parafian z polnego kamienia w wiosce Leśniewo. Otoczona kamieniami polnymi w formie paciorków różańca jest przepięknie położona i wkomponowana w tło lasu. Dzieląc się z Czytelnikami naszą radością i dumą z posiadania kapliczki, przesyłamy jej zdjęcie oraz fragment okolicznościowego 21-zwrotkowego wiersza, autorstwa Michała Śróbki.

Reklama

Aby mieszkańcy Leśniewa
Byli dumni ze swego dzieła,
By Matka Boża Pokoju
Ich w Matczyne dłonie wzięła.

By czuwała nad ich życiem,
Martwić się nie pozwalała,
A wysiłek, trud i pracę
W satysfakcję przemieniała.

Uo

Dekanaty toruńskie

Biskup Toruński erygował Bractwo św. Józefa

Biskup toruński Andrzej Suski erygował przy kościele pw. Chrystusa Króla w Toruniu stowarzyszenie wiernych pod nazwą Bractwo św. Józefa Opiekuna Rodzin, którego głównym celem jest kult św. Józefa przez wzrost duchowy członków Bractwa oraz krzewienie zasady pomocniczości i spełnianie uczynków miłosierdzia. W swojej działalności Bractwo kieruje się statutami zatwierdzonymi przez władzę kościelną.

Dekanat Unisław Pomorski

Żywa więź z historią

Niech każdego dnia zwycięża Polska
Podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku 1 września w Dąbrowie Chełmińskiej obchodzono 64. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W rocznicę tej tragedii miejscowe koło Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Urząd Gminy zorganizowały manifestację upamiętniającą to wydarzenie.
Uroczystość rozpoczęła się błogosławieństwem wszystkich obecnych oraz modlitwą za pomordowanych żołnierzy z ugrupowań partyzanckich, którzy zginęli w walce z okupantem o wolną Polskę, oraz za pomordowanych w więzieniach, obozach i łagrach. Mszę św. celebrował zastępca dziekana proboszcz ks. Tadeusz Myszk. W homilii podkreślił bohaterstwo walczących i wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę. Po Eucharystii zgromadzeni przemaszerowali pod pomnik pomordowanych. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezes koła gminnego ZKRP i BWP Jan Wielgosz. Następnie złożono kwiaty u stóp tablicy upamiętniającej męstwo i odwagę tych, którzy zginęli w walce za Ojczyznę. Rozmowy w sali posiedzeń Urzędu Gminy stały się okazją do wspomnień. Kolejne spotkanie kombatantów jest planowane na 11 listopada br.

Aleksander Fałczyk, były żołnierz AK z Ugrupowania Radomsko-Kieleckiego „Jodła”

Wkrótce

Pielgrzymka do Górska

Tradycyjna pielgrzymka z Torunia do Górska z okazji 19. rocznicy śmierci sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki odbędzie się w niedzielę 12 października br. O godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu, następnie przejście pod obelisk przy hotelu Kosmos i wyjście do Górska. Różaniec przy krzyżu w miejscu uprowadzenia Księdza Jerzego zakończy pielgrzymkę. Powrót indywidualnie lub autokarem.

Ks. Józef Nowakowski

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny mojego odkupienia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-34.

Poniedziałek, 20 maja. Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

CZYTAJ DALEJ

Raków Częstochowa: wiemy, kto zastąpi Dawida Szwargę na stanowisku trenera

2024-05-21 09:29

[ TEMATY ]

Raków Częstochowa

PAP/Łukasz Gągulski

Dawid Szwarga

Dawid Szwarga

Marek Papszun po rocznej przerwie ponownie będzie trenerem piłkarzy Rakowa Częstochowa - poinformował klub. Od nowego sezonu zastąpi Dawida Szwargę, który przejął po nim drużynę mistrza Polski przed rokiem.

"Marek Papszun wraca do Rakowa Częstochowa i wraz z początkiem nowego sezonu przejmie funkcję pierwszego trenera. Kontrakt będzie obowiązywał przez najbliższe dwa lata, z możliwością odejścia w ściśle określonych sytuacjach" - poinformował we wtorek rano klub.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję