Reklama

SYLWETKA - Lekarz ubogich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adam K. Bilik - znany w Zagłębiu lekarz-społecznik nazywany „Albertem Zagłębia”, „Samarytaninem Sosnowca” i „lekarzem biednych”. Adam Bilik urodził się 30 listopada 1899 r. w miejscowości Turka nad Stryjem na Wołyniu. Początkowo chciał zostać księdzem. Dlatego rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim jako alumn Seminarium Krakowskiego. Po trzech latach poczuł jednak inne powołanie. Przeniósł się na medycynę. Studia te ukończył w 1927 r. we Lwowie. Pracę zawodową rozpoczął w przychodni w Sosnowcu w ambulatorium dla bezrobotnych. Z Zagłębiem Dąbrowskim związał się, pracując jako lekarz wśród robotniczej społeczności tego terenu. Jego pacjentami byli przeważnie ludzie biedni. Nie brał od nich honorariów za wizyty lekarskie. Często sam dopłacał do zakupu lekarstw czy podstawowych środków żywnościowych dla swych pacjentów. Ze swych wizyt lekarskich wracał często bez płaszcza lub z kandydatem na buty czy ubranie oraz z pustym portfelem.
Doktor Adam Bilik kierował również Związkiem Inteligencji Katolickiej. W 1939 r. biskup diecezji częstochowskiej Teodor Kubina powołał go na stanowisko prezesa Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.
Zmarł po krótkiej chorobie nerek 13 czerwca 1943 r. Mimo iż nie było klepsydr zawiadamiających o dacie jego pogrzebu, wielotysięczne tłumy uczestniczyły w uroczystościach pogrzebowych. Żegnało go 30 księży i tłum mieszkańców z Zagłębia. Pochowano go w grobowcu rodzinnym zaprzyjaźnionej rodziny doktora Sterczyńskiego na cmentarzu na Górze Zamkowej w Będzinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Ewangelia rodzi bohaterów

2026-03-11 18:15

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

52 rocznica śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej

52 rocznica śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej

Otwarcie wystawy, promocja książki połączona z wykładem, Msza święta i modlitwa w krypcie kościoła Wniebowzięcia NMP w Łodzi przy grobie Służebnicy Bożej - tak pokrótce wyglądały łódzkie obchody 52. rocznicy śmierci Stanisławy Leszczyńskiej - łódzkiej położanej z Auschwitz.

- Autorką wystawy jest Klara Chaniecka, która jest chodząca skarbnicą wiedzy na temat Stanisławy Leszczyńskiej i pasjonatką tej osoby. To była tytaniczna pracy pani Klary, ale jak mówiła matka polskiego muzealnictwa Izabela Czartoryska, czasem trzeba wyciągać największe skarby narodowe i pokazywać je publiczności i takim skarbem narodowym jest dla nas Stanisława Leszczyńska i Łódź, bo to są bohaterowie naszej wystawy. - mówił podczas prezentacji wystawy dr Sebastian Adamkiewicz, kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
CZYTAJ DALEJ

Bp Socha: Trzeba wsłuchiwać się w to, co mówi Pan

Biskupi zgromadzeni na 404. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie sprawowali Mszę Świętą w Bazylice Św. Krzyża w 400. rocznicę ustanowienia tutejszej parafii. Bp Paweł Socha CM w homilii: „Trzeba przejść od duszpasterstwa planowania i aktywizmu do wspólnego wsłuchiwania się w to, co mówi i co poleca czynić nasz Pan”.

Odnosząc się do czytań z dnia, bp Paweł Socha CM, biskup pomocniczy senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, stwierdził, że „Mądrość Boża w Jezusie i Jego moc zbawcza pozwala wierzącym proste wskazania przykazań przełożyć na różne życiowe sytuacje”. Wskazał, że duchowni uznają teoretycznie prawdę, że „Jezus zbawia dzisiaj, przez ustanowionych apostołów i ich następców”, jednakże „z biegiem lat posługiwania, zwłaszcza po wielu latach posługi pasterskiej, coraz jaśniej widzimy, że ciągle czyha na nas pokusa pełnienia posługi kapłańskiej rozumianej w stylu mentalności tego świata”.
CZYTAJ DALEJ

Ratownictwo w ekstremalnych sytuacjach. Manewry PCK Silesia 2026

2026-03-12 16:35

[ TEMATY ]

PCK

ratownictwo

Manewry Ratownictwa

Biuro Zarządu Głównego PCK

250 ratowników i humanitariuszy oraz cenieni specjaliści z zakresu bezpieczeństwa i reagowania kryzysowego weźmie udział w Manewrach Ratownictwa Silesia 2026 w Zabrzu i poprzedzającej je konferencji "Bezpieczeństwo. Odporność. Współpraca".

14 marca odbędą się ogólnopolskie Manewry Ratownictwa PCK Silesia 2026. Kompleksowe ćwiczenia ratownicze realizowane będą na terenie kompleksu Królowa Luiza w Zabrzu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję