Słowo „dialog” pochodzi od greckiego słowa dialogos i oznacza rozmowę. Dialog podejmujemy stale, czy to dialog słowny, czy poprzez gesty, spojrzenia. Często jesteśmy tak zabiegani,
że nie potrafimy porozmawiać z drugą osobą. Mijamy się - Cześć! - Cześć! - Co u Ciebie? - Dobrze? - A u Ciebie? - Też dobrze?
I idziemy dalej.
Pośród zgiełku świata codziennego istnieje przystań, do której zawsze możesz przybić ze swoim bagażem codziennych radości, udręk. Na morzu, gdzie istnieje wiele małych wysepek, jest także
jedna malutka - Duszpasterstwo Akademickie. Tu podejmujemy dialog na wiele sposobów. Poprzez niedzielną Mszę św., cotygodniowe Spotkania czwartkowe, modlitwy Taizé, działalność w różnych
grupach DA czy wreszcie poprzez media.
Jednym z takich mediów jest internet. A konkretnie nasza strona internetowa www.ikona.da.prv.pl. Odkąd zaczął się rok akademicki, odnotowujemy
wzrost zainteresowania naszą stroną. Na witrynie można znaleźć m.in.: cele duszpasterstwa, plan spotkań na cały tydzień, grupy działające u nas i inne Duszpasterstwa Akademickie
w diecezji legnickiej. Do ściągnięcia są „pliki do pobrania” z wygaszaczami prezentującymi nasze logo. Witryna rozwija się. W nowy rok akademicki postanowiliśmy
wkroczyć także z nowym wizerunkiem naszej strony internetowej tzw. layout.
Zachęcamy wszystkich do pisania pod adresem ikona@cyberion.pl. To adres naszej skrzynki pocztowej, gdzie możecie przysyłać pomysły (co chcielibyście zobaczyć na
stronie, w miarę możliwości to zrealizujemy), swoje pytania w sprawach dotyczących wiary. Ale nic tak nie zbliża ludzi jak rzeczywisty dialog. Dlatego zapraszamy na nasze niedzielne
Msze św. w katedrze legnickiej o godz. 20.00 i Spotkania czwartkowe o godz. 19.15 w kościele św. Jana w Legnicy.
W nocy doszło do wykolejenia pociągu towarowego relacji Szczecin–Chełm przewożącego olej opałowy w rejonie Jaroszowa Wola - poinformowała we wtorek w serwisie X Komenda Stołeczna Policji. Nikt nie ucierpiał; teren jest zabezpieczany, na miejscu działają strażacy, policja i Straż Ochrony Kolei.
Rzecznik PSP st. bryg. Karol Kierzkowski dodał we wpisie na X, że na miejscu zdarzenia pracuje około 60 strażaków i 19 samochodów.
Na pograniczu polsko-czesko-słowackim praktykowanym wciąż zwyczajem jest błogosławieństwo świecami w obchodzone 3 lutego wspomnienie liturgiczne św. Błażeja, biskupa i męczennika. Kapłan po Mszy św. przykłada do szyi dzieci i dorosłych dwie poświęcone, skrzyżowane świece i odmawia krótką modlitwę. Błogosławieństwo to, przyjęte w duchu wiary, ma ustrzec przed wszelkimi chorobami gardła.
Etnografka z Istebnej Małgorzata Kiereś zwraca uwagę, że zwyczaj związany z modlitwą za wstawiennictwem męczennika z Cezarei Kapadockiej musiał być praktykowany od dawna, bo wzmiankę o nim można znaleźć w słynnym „Kancjonale katolickim” ks. Antoniego Janusza, kapłana z Czechowic.
Vatican News/@National Shrine of Our Lady of Champion
Sługa Boża Adele Brice
Sługa Boża Adele Brice, świadek pierwszych zatwierdzonych przez Kościół maryjnych objawień w Ameryce Północnej, może zostać beatyfikowana. Biskup diecezji Green Bay w stanie Wisconsin wydał dekret formalnie rozpoczynający diecezjalne badanie kanoniczne przed rozpoczęciem jej procesu beatyfikacyjnego. Matka Boża ukazywała się Brice w XIX wieku wzywając do katechizacji grzeszników i modlitwy za nich.
Dekret w sprawie kanonicznego badania życia i cnót heroicznych, jak również opinii świętości i znaków Sługi Bożej Adele Brice na etapie diecezjalnym wydał już pod koniec grudnia 2025 roku bp David Ricken z diecezji Green Bay w stanie Wisconsin. Supplex libellus, czyli formalną petycję w tej sprawie beatyfikacyjnej złożyła do biskupa już w 2024 roku prawnie mianowana postulatorka dr Valentina Culurgioni. Bp Ricken zachęca wszystkich, którzy mogą mieć w tej sprawie wszelkiego rodzaju informacje, w tym dokumenty, listy itp., aby przekazywać je kanclerzowi diecezji.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.