„Młodzi kanapowi” – te słowa wypowiedział papież Franciszek po włosku i po polsku, mówiąc, że czasy, w których żyjemy nie potrzebują takich osób, które mylą szczęście z kanapą i wygodnictwem - Z pewnością dla wielu łatwiej i korzystniej jest mieć młodych ludzi ogłupiałych i otumanionych, mylących szczęście z kanapą; dla wielu okazuje się to wygodniejsze, niż posiadanie młodych bystrych, pragnących odpowiedzieć i na wszystkie aspiracje serca. Pytam was: czy chce być ospali, ogłupiali, otumanieni? Czy chcecie, żeby inni decydowali o waszej przyszłości? Czy chcecie być wolni? – pytał młodzież papież Franciszek i dwa razy zachęcił, aby młodzi ludzie wzięli sprawy w swoje ręce, a nie przechodzili na emeryturę w wieku 20 lat.
Entuzjazm wiary to charakterystyka Światowych Dni Młodzieży. W Krakowie niełatwo można było usłyszeć język polski, ponieważ na ulicach śpiewali ludzie z całego świata. Ich entuzjazm, uśmiech i radość udzielały się krakowianom, którzy okazali się bardzo gościnni w przyjmowaniu pielgrzymów. Na spotkaniach z papieżem dało się wyczuć rodzinną atmosferę. Czuło się jakby Ojciec Święty Franciszek był dziadkiem, który rozmawia ze swymi wnuczkami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Młodzi docenili organizację Światowych Dni Młodzieży. Niektórzy uczestnicy mówili, że Campus Misericordiae na Brzegach to największa i najlepiej przygotowana infrastruktura w historii ŚDM. Doceniono także zaangażowanie strony państwowej i kościelnej oraz wolontariuszy w to, aby jak najlepiej przyjąć młodych z całego świata.
Biskupi Polscy wraz z młodzieżą są bardzo wdzięczni Ojcu Świętemu Franciszkowi, za to że wybrał Polskę i Kraków na światowe Dni Młodzieży, które są świętowane w roku 1050-lecia Chrztu Polski i jako Jubileusz Młodych w Roku Miłosierdzia. Msza Święta Posłania była jak przesłanie iskry miłosierdzia na cały świat. Młodzi podjęli to wyzwanie z entuzjazmem.