Jak zapowiadał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, biskupi podejmą dyskusję na temat wniosków duszpasterskich płynących z 1050-lecie chrztu Polski, Roku Miłosierdzia i Światowych Dni Młodzieży i wizyty Papieża Franciszka.
– Jeżeli byśmy wszystkie te wydarzenia zostawili w takim miejscu, w jakim się dokonywały, to możemy stracić dziedzictwo, które zostało przekazane w nasze ręce, bo jeśli nie będzie rozwijane, zmarnieje – wskazał abp Gądecki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przewodniczący KEP powiedział KAI, że nie chodzi o to, by odcinać się od przeszłości i zaczynania na nowo, lecz o wyciągnięcie wniosków z tego, co się dokonało i rozwinięcie działalności tak, by była bardziej skuteczna. "Trzeba przy tym pamiętać, że skuteczność zależy przede wszystkim od łaski Bożej a nie od człowieka" - zaznaczył abp Gądecki.
Nawiązując do zbliżającej się narodowej pielgrzymki do Rzymu abp Gądecki przypomniał, że ma ona związek z trzema głównymi motywami duszpasterskimi bieżącego roku. "Chcemy podziękować papieżowi za to, że przyjechał oraz, że jego pobyt doprowadził do takiego entuzjazmu wiary, który wpłynął na samego papieża, bo dzień po powrocie z naszego kraju był bardzo poruszony tak ciepłym przyjęciem go przez Polaków" - zaznaczył przewodniczący KEP.
Ponadto, podczas dwudniowych obrad biskupi zajmą się m.in. sprawami rodziny, przygotowaniem do sakramentu bierzmowania oraz duszpasterstwa sportowców. Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas przedstawi sprawy związane ze 100-leciem Papieskiej Unii Misyjnej.