Reklama

Polska

Kolędnicy Misyjni 2016/2017

- To świetna zabawa, frajda i duża pomoc potrzebującym. A jeśli ktoś nie chce dawać pieniążków, to nie musi - mówi KAI św. Józef, czyli 10-letni Kuba, który kolędnikiem misyjnym jest po raz czwarty. W inicjatywę Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, każdego roku włącza się kilka tysięcy dzieci w Polsce. Celem tegorocznej edycji jest wsparcie najmłodszych mieszkańców Tajlandii.

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

JOANNA STEFAŃSKA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolędnicy Misyjni, to projekt Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci organizowany w wymiarze ogólnopolskim od 1993 r. Każdego roku, młodzi kolędnicy, odwiedzający domy na terenie swoich parafii i diecezji, dzieląc się radością Bożego Narodzenia, kontynuują polską tradycję kolędowania, ale też zbierają ofiary na pomoc rówieśnikom w innych częściach świata.

Młodzi kolędnicy nie tylko dobrze się bawią, ale też poznają wyzwania rówieśników w różnych stronach świata, których wspierają podczas kolejnych edycji. Przygotowując kolędnicze występy, korzystają ze scenariuszy i materiałów katechetycznych, przygotowywanych przez PDMD, a w trakcie kolędowania dzielą się zdobytymi informacjami i zachęcają rówieśnikom do podjęcia działalności misyjnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bo kolędnikiem misyjnym może zostać każdy, choć najczęściej są to członkowie dziecięcych kół misyjnych w całej Polsce.

„Niektórzy z nas już kilka razy brali udział w kolędnikach misyjnych. Ja jestem tu po raz trzeci. Dzięki temu możemy zachęcać innych by dołączyli do nas i do naszego koła misyjnego” - mówi dla KAI Maryja w czerwonych okularach, czyli dziesięcioletnia Karina ze Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie.

Kolędnicy ze SP Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie wystąpili dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski na rozpoczęcie konferencji prasowej poświęconej tegorocznej edycji Kolędników Misyjnych. Akcja, która w tym roku odbywa się pod hasłem "Zauważ niewidocznych!" ma na celu pomoc dzieciom w Tajlandii.

Jak podkreślają organizatorzy, Kolędnicy Misyjni wpisują się także w hasło bieżącego roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”.

Ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych zauważył, że młodzi kolędnicy „idą i głoszą, że Boża Miłość jest adresowana do każdego, także do tych, którzy żyją w odległej od nas i mało nam znanej Tajlandii”. Przypominając, że inicjatywa nie jest jedynie jednostronną pomocą, ale budowaniem wzajemnych relacji, kapłan przytoczył rozmowę z dyrektorem PDM w Tajlandii, który zadeklarował, że dzieci we wszystkich tajlandzkich diecezjach zostały poproszone o modlitwę w intencji młodych kolędników misyjnych w Polsce.

Reklama

„Takiego wzruszającego świadectwa już dawno nie słyszałem nie słyszałem. To też pokazuje, czym jest ta fantastyczna misyjna wymiana darów” - mówił ks. Atłas.

Hasło tegorocznej edycji Kolędników Misyjnych „Zauważ niewidocznych!” zwraca uwagę na problem tzw. „dzieci niewidocznych” w Tajlandii - do których trafi pomoc z PDMD w Polsce.

„Patrzymy na ten rok z ogromną nadzieją. Potrzeby są ogromne, bo jest mnóstwo dzieci, które żyją na wysypiskach śmieci, które nie chodzą do szkoły, które nie mają opieki medycznej. Tzw. „dzieci niewidoczne”, nie figurują w ewidencji państwowej i nie istnieją dla państwa. To dzieci są narażone na dyskryminację” – wyjaśniał w rozmowie z KAI ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Jak dodał, „dzieci niewidoczne” nie mogą korzystać z systemu opieki medycznej i społecznej, ani z oferty edukacyjnej i, częściej niż rówieśnicy, są ofiarami przemocy i handlu.

Jednym z niebezpieczeństw, na które narażone są tzw. „dzieci niewidoczne”, to komercyjne wykorzystywanie, o którym podczas konferencji prasowej mówiła Gabriela Kühn z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

„Jeśli chodzi o Tajlandię, to są szczególnie dzieci, które pochodzą z północnej części Tajlandii, z plemion górskich. Są to dzieci pozbawione troski osób dorosłych, pozbawione odpowiedniej opieki. Często są to dzieci niepełnosprawne fizycznie i umysłowo, dzieci które mają problem z dostępem do edukacji i takie, które mają wcześniejsze doświadczenie przemocy i mogą łatwo stać się ofiarami krzywdzenia i wykorzystywania” - mówiła. Przypomniała też, że problem bezpaństwowości, czyli tzw. „niewidzialności” dotyczy współcześnie ponad 430 tys. mieszkańców Tajlandii.

Reklama

Tegoroczna edycja Kolędników Misyjnych nie jest jedyną formą pomocy Tajlandii, niesioną przez PDMD. Każdego roku Dzieło wspiera ok. 10 tys. dzieci z tego kraju, podejmując działania na rzecz ochrony życia i zdrowia, edukacji oraz formacji chrześcijańskiej. Pomoc kierowana jest do ośrodków dla dzieci ulicy, szkół, internatów i centrów edukacyjnych dla dzieci migrantów, uchodźców i członków marginalizowanych górskich plemion, a także do ośrodków pomocy dla dzieci maltretowanych i ofiar handlu ludźmi. Działalność PDMD zasila też programy dożywiania i opieki medycznej dla dzieci oraz prowadzoną katechezę.

„Beneficjenci, czyli dzieci, które otrzymują pomoc, są nie tylko wdzięczni, ale sami bardzo dużo wnoszą do projektu. Często obok internatów są ogródki z warzywami, które uprawiają, aby się wyżywić. Sami sprzątają i piorą, zmniejszając koszty swego utrzymania. Rodziców dzieci nie stać na opłacenie kosztów edukacji, ale wielu z nich na miarę swoich możliwości włącza się w projekty poprzez prace społeczne.” - czytamy w materiałach organizatorów, dostępnych na stronie www.dzieciom-misji.missio.org.pl

Celem ubiegłorocznej edycji Kolędników Misyjnych było wsparcie potrzebujących dzieci na Madagaskarze. Kolędnicy ze wszystkich polskich diecezji zebrali wówczas kwotę ponad 775 tys. zł., dzięki której udało się zrealizować 9 projektów na terenie 6 malgaskich diecezji. Projekty te dotyczyły ochrony życia, zdrowia, a także ochrony dzieci przed nadużyciami obyczajowymi i wykorzystaniem do pracy. Z zorganizowanej pomocy skorzystało wówczas 1953 dzieci.

Jak podkreślił ks. Będziński, wielkie zaangażowanie i chęć niesienia pomocy ze strony dzieci nie przynosiłaby owoców, gdyby nie wsparcie osób dorosłych.

Reklama

„Grupy kolędników nie mogłyby same chodzić wieczorem od domu, do domu. Potrzeba nam opieki katechetów, rodziców. Ponadto kolędników przyjmują całe rodziny. Myślę, że to jest najpiękniejszy gest ewangelizacji: ewangelizują najmłodsi, oni wystawiają scenkę, opowiadają o lokalnych problemach, proszą o datek i w ten sposób budzą do odpowiedzialności misyjnej.” - mówił kapłan.

Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci powstało we Francji w 1837 r. Dziś działa w ponad 120 krajach świata. W Polsce funkcjonuje od 1857 r. W ubiegłym roku PDMD zebrały dzięki prowadzonej działalności blisko 1,6 mln zł, które zostały przekazane do następujących krajów: Madagaskar, Algieria, Angola, Etiopia, Trynidad i Tobago, Bangladesz, Indie i Liban.

2016-12-20 19:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwiastują Dobrą Nowinę

Niedziela kielecka 1/2024, str. I

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Światowy Dzień Misyjny

TD

Kolędnicy misyjni w miechowskiej bazylice. Od prawej ks. Łukasz Zygmunt, ks. Grzegorz Pańczyk, misjonarz w Peru, bp Jan Piotrowski

Kolędnicy misyjni w miechowskiej bazylice. Od prawej ks. Łukasz Zygmunt, ks. Grzegorz Pańczyk, misjonarz w Peru, bp Jan Piotrowski

O dobrych tradycjach i mocnych korzeniach oraz o Światowym Dniu Misyjnym Dzieci z ks. Łukaszem Zygmuntem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Agnieszka Dziarmaga: Bp Jan Piotrowski powołał w 2014 r. Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej. Czemu służy ta inicjatywa?

Ks. Łukasz Zygmunt: Diecezja kielecka od kilkudziesięciu lat jest bardzo aktywna na polu misyjnym, tzn. w zakresie zainteresowania misjami oraz pomocy duchowej i materialnej. Kościół kielecki ma w tych działaniach dobre tradycje o mocnych korzeniach, co przejawia się w konkretnych postaciach, które personalnie tworzyły odpowiedni klimat dla tych zagadnień. Bł. Józef Pawłowski, męczennik z Dachau, rektor seminarium i proboszcz katedry, koordynował w tamtych trudnych czasach te zadania, a potem sł. Boży ks. Wojciech Piwowarczyk, odpowiedzialny w Kościele kieleckim za to dzieło, mocno animował kleryków i kapłanów w tym kierunku. Kolejnym biskupom kieleckim także leżały na sercu te sprawy, szczególnie bliskie obecnemu pasterzowi bp. Janowi Piotrowskiemu, niegdyś misjonarzowi w Kongo i Peru, a obecnie przewodniczącemu Komisji KEP ds. Misji, który w 2014 r. powołał Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej. Ma ono liczne zadania i cele, jak koordynacja dzieł misyjnych w diecezji we współpracy z Biskupem Kieleckim, sprawowanie patronatu nad Papieskimi Dziełami Misyjnymi, pobudzanie i popieranie inicjatyw misyjnych w łonie zgromadzeń zakonnych oraz instytucji kościelnych w Polsce, troska o nowe powołania do pracy na misjach oraz dobrą formację animatorów dzieł misyjnych w parafiach, współpraca z misjonarzami naszej diecezji posłanymi na misje „Ad gentes” i utrzymywanie z nimi kontaktu, a także udzielanie im wsparcia duchowego i materialnego. Ponadto tworzenie zaplecza finansowego składającego się przede wszystkim z ofiar zebranych we wszystkich kościołach i kaplicach naszej diecezji w wyznaczone dni przez Konferencję Episkopatu Polski i Biskupa Kieleckiego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: centrum kapłańskiego życia jest wierność Chrystusowi

2024-05-23 15:30

[ TEMATY ]

święto

abp Wacław Depo

Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne

Karol Porwich/Niedziela

– Centrum kapłańskiego życia była, jest i będzie wierność Chrystusowi przez codzienną Eucharystię i nasze współuczestnictwo w ofierze Chrystusa – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 23 maja przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. przełożeni i profesorzy seminarium. – Jezus Chrystus Najwyższy i Wieczny Kapłan, spełniając funkcję kapłańską, złożył samego siebie na ołtarzu krzyża jako ofiarę przebłagalną za wszystkich ludzi. Oryginalność kapłaństwa Chrystusa polega na tym, że składa On ofiarę z miłości, z samego siebie – powiedział na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium.

CZYTAJ DALEJ

Piotrków Trybunalski: zaproszenie na Koncert Chwały

2024-05-23 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Rektor Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim oraz Zespół Muzyczny SYJON zapraszają na Koncert Chwały.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję